Ağız kuruluğu nun nedeni nedir ?

Uzman SühaN

Administrator
Ağız kuruluğu nun nedeni nedir ?
Kuru ağız, ağızda tükürük hacminin azalmasından kaynaklanan bir durumdur. Ağız kuruluğu konuşmayı, yemek yemeyi ve sindirmeyi zorlaştırabilir .Kuru ağız, tüm insanların yaklaşık% 10 unu etkiler ve kadınlarda erkeklerden daha yaygın olma eğilimindedir. Tükürük üretimi bozuklukları yaşlıları ve reçeteli ve reçetesiz ilaç kullananları etkiler.Bu makale ; ağız kuruluğu,ağız kuruluğu nedenleri,ağız kuruluğu belirtileri,ağız kuruluğu sebepleri, ağız kuruluğu tedavisi ile ilgili bilgiler vermektedir.ağız kuruluğu.jpgTükürük, sağlıklı bir ağzın vazgeçilmez bir parçasıdır ve sıklıkla üretilir.Tükürüğün kayganlaştırıcı özellikleri rahatlama sağlar. Konuşmayı,yemeyi içmeyi kolaylaştırır. Ayrıca ağız sağlığını önemli ölçüde korumaktadır.Bakteriler ve mantarların enfeksiyonunu önler . Yeterli tükürük salgılanmazsa ağızda kuruluk ve rahatszızlık olur.Ağız kuruluğu, genellikle belirli ilaçların ya da yaşlanma sorunlarının yan etkisinden ya da kanser için radyasyon terapisinin bir sonucudur. Daha az sıklıkla, ağız kuruluğuna, tükrük bezlerini doğrudan etkileyen bir durum neden olabilir.


Ağız kuruluğu tanım

Ağız kuruluğu, kserostomi olarak da bilinir. Bu ağızdaki tükürük bezlerinin yeterli tükürük üretmediğinde ortaya çıkan bir durumdur. Ağzınızda kavrulmuş veya kuru bir duyguya neden olur. Aynı zamanda kaba dil, ağız yaraları gibi diğer belirtilere neden olabilir.

Diyabet ve ağız kuruluğu

Ağız kuruluğu şeker hastalığının yan etkilerini arttırarak glikoz düzeylerini yükseltir ve vücuda zarar verir. Ağız kuruluğu sadece yüksek kan şekeri semptomu değil, aynı zamanda bunun nedeni olabilir. Özellikle diyabetik olarak kuru bir ağza sahip olmak yaygın olarak dişlerin çürümesine yol açabilir..Kuru bir ağza sahip olmanın zararlı etkileri nedeniyle, tükürük akışını olabildiğince verimli tutmak son derece önemlidir.

Belirtiler

Salya, sindirim sürecinizin gerekli bir parçasıdır. Besinleri nemlendirir ve parçalamaya yardımcı olur. Aynı zamanda diş sağlığınızın korumasına, ağzınızı diş eti hastalığına ve diş çürüğüne karşı korumak için önemli bir savunma mekanizması olarak çalışır. Kuru ağız kendi başına ciddi tıbbi bir durum değildir. Fakat bazen tedaviyi gerektiren başka bir altta yatan tıbbi sorunun bir belirtisi olabilir.Birçok şey ağız kuruluğuna neden olabilir. Genellikle dehidratasyondan kaynaklanır. Şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar tükürük üretiminizi de etkiler ve ağız kuruluğuna neden olabilir.
Yeterli miktarda tükürük üretmiyorsanız, bu belirti ve semptomların tamamını veya birçoğunu fark edebilirsiniz:

Ağzıda kuruluk ve yapışma
Kalın ve lifli olan tükürük
Ağız kokusu
Çiğneme, konuşma ve yutma güçlüğü
Kuru boğaz ağrısı ve ses kısıklığı
Kuru dil
Değişmiş bir tat hissi

Sürekli ağız kuruluğu belirtileri ve semptomlarını fark ettiyseniz, mutlaka hekime görünün.Ağız kuruluğunun altında yatan bir çok tıbbi neden olabilir.Ağız kuruluğu olan bir bireyde görülen mantar enfeksiyonları , Addison hastalığı , HIV veya diyabet gibi başka bir altta yatan hastalık veya rahatsızlık ile ilişkili olabilir

Ağız kuruluğunun diğer nedenlerinden bazıları şunlardır:

stres
kaygı
Sigara içmek
Esrar kullanmak
Sakinleştirici almak
Başınız veya boynunuzda radyasyon tedavisi
Bazı romatoid artrit gibi otoimmün bozukluklar
yaşlanma

Kuru ağız nasıl tedavi edilir?

Ağız kuruluğu genellikle geçici ve tedavi edilebilir bir durumdur. Çoğu durumda, aşağıdakilerden birini veya birkaçını yaparak ağız kuruluğu belirtilerini önleyebilir ve hafifletebilirsiniz:
Sık sık su için
Alkol, kafein ve tütünden kaçının
Tuz ve şeker alımına sınırlama koyun
Uyuduğunuz odaya nemlendirici koyun
Şekersiz sakız çiğneyin
Ağız hijyenine dikkat edin

Tükürük, diş çürümesine karşı ağızın birincil savunmasıdır ve ağızda yumuşak ve sert dokuların sağlığını korur. Tükürük yiyecekleri ve diğer pislikleri temizler, ağızda bakteriler tarafından üretilen asitleri etkisizleştirir ve hastalığa neden olabilecek mikrobiyal istilaya veya aşırı büyümeye karşı birinci derecede koruma sağlayan ağız boyunca hastalık mücadelesi veren maddeler sağlar.Ağız kuruluğu ile ilgili yaygın problemlerden bazıları arasında sürekli boğaz ağrısı, yanma hissi, konuşma güçlüğü, yutma zorluğu, ses kısıklığı veya kuru burun sayılabilir.

Ağız kuruluğu altta yatan bir sağlık durumundan kaynaklanıyorsa, ek tedavi gerektirebilir. Tükürük fonksiyonundaki bir değişikliğin ve herhangi bir tükrük yetmezliğinin ciddiyetinin neden olup olmadığının belirlenmesi önemlidir.Sonuç olarak, ağız kuruluğunun erken bulgularını saptamak kritik önem taşır. Görünüm ağız kuruluğunun altında yatan sebeplere bağlıdır. Yönetim, dehidratasyon, anemi ve stres gibi mümkün olduğunda nedeni ortadan kaldırmaya odaklanmalıdır .Kısaca Kuru ağız tedavisi, sorunun sebebine bağlı olacaktır.Yukarıda yer alan septomlara sahipseniz mutlaka hekime görününüz.
 
Üst