1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Ağız mantarı nasıl geçer ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  ağız mantarı nedir,ağızmantarı belirtileri,ağız mantarı nedenleri,ağız mantarı tedavisi,ağız mantarı hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Diğer adıyla kandidiyazis genelde ağız ve boğaz bölgesinde görülür. Halk arasındaki adı ‘’pamukçuk’’ dur. Pamukçuk en çok bebeklerde görünen bir ağız içi mantar enfeksiyonudur.
  Ağız ve boğaz’da daha sık görülür ancak genital bölge ve nemli deri kıvrımlarını da çok severek buralara da yerleşebilir. Bunların dışında candida mantarı sistemik yada vücut çapında enfeksiyon hastalıklarına neden olabilir.


  Ağız ve boğazdaki candida mantarı enfeksiyonlarının en belirgin özellikleri kalın ve beyaz lekeler şeklinde ortaya çıkmasıdır. Normalde ağız içinde çok küçük çaplarda enfeksiyon kaynakları bulunabilir. Bu normal bir durumdur. Ancak küçük çaplarda bulunan bu mikrop odakları normal sağlıklı bir insanın ağız içinde mantar enfeksiyonları oluşmasına neden olmaz.


  Herhangi bir nedenden dolayı vücut direncinin düşmesi ile bu mikroplar daha fazla üreyerek ağız içerisinde kalın ve beyaz lekeler şeklinde belirtilerle ortaya çıkarlar. İşte bu durum halk arasında ‘’pamukçuk’’ olarak adlandırılan ağız içi mantar enfeksiyonudur. Bu hastalık acı veren bir hastalık olmasına rağmen gerekli tedavi yöntemi ile kısa sürede düzelebilir. Fakat ağızda olması yemek yeme durumunu etkileyeceği için dikkat etmek gerekir. Tedavi sonrası bir daha tekrarlamayacak anlamına gelmez.
  Ağız içi mantar enfeksiyonlarının tedavisi ağız ya da diş doktorunun belirlediği ilaçlar ile 7 ile 10 gün arasında bir tedavi sürecini kapsar. Bu tedavi sonrası vücut direncinin düşmesine neden olan diğer etkenlerde ortadan kalkmış olur.
  Pamukçuk hastalığının en önemli tedavi şekli dengeli ve düzenli beslenmedir. Mevsiminde ve zamanında bulunan besinleri doğru miktarlarda tükettiğimiz ve ağız hijyenine dikkat ettiğimiz sürece ağız içi mantar enfeksiyonu oluşma riski çok düşüktür. Ancak bebeklerin bağışıklı sistemi tam gelişmediğinden vücut dirençleri de düşük olur.
   
Ağız mantarı nasıl geçer ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeklede pişik ve mantar nasıl geçer?

  Bebeklede pişik ve mantar nasıl geçer?

  bebeğim pişik oldu,bebeklerde pişiğe ne iyi gelir,bebeklerde pişik nasıl geçer,bebeklerde pişik tedavisi,bebeklerde pişik için öneriler hakkında bilgiler Bebeklerde pişik bazılarında çok çabuk şekilde atlatsalar da bazılarında ise çok kötü ve kolay iyileşmiyor. Bu da daha küçücük bebeklerin uykusunu kaçırıyor, huzursuz ediyor. Pişik olunan bölgede kaşıntı, yanma, batma olduğu için...
 2. Ayak mantarı nasıl geçer?

  Ayak mantarı nasıl geçer?

  Ayak mantarı tedavi edilmediği takdirde ayağın diğer bölgelerine de yayılan ciddi bir rahatsızlıktır. Ayak derinizin çatlayıp derinizde derin ve ağrılı yarıklar oluşmasına neden olabilir. Ayak mantarı tedavi edilmesi gereken ve kendi kendine geçmeyen bir durumdur. Mutlaka bir doktor tavsiyesi alınması gereklidir ve tedavi planına bağlı kalmak şarttır. Aşağıdaki öneriler ayak mantarından...
 3. Vajinal mantardan korunmanın yolları

  Vajinal mantardan korunmanın yolları

  Vajinal mantarlar, kadınların sosyal hayatını olumsuz yönden etkileyen rahatsızlıklardan biri . Belirtileri vajinada yanma, ilişki esnasın da vajinada köpürme, kaşıntı , vajina bölgesin de kızarıklık ve süt çürüğü şeklin de akıntı. Vajinal mantarın tedavisi kişisel bakıma hijyene dikkat ve ayrıca kişi evli ise birlikte uygulanan ilaç tedavisi. Çiftlerden sadece birinin tedavi olması...
 4. tırnak mantarı nasıl geçer

  tırnak mantarı nasıl geçer

  doktora gittim ilaç verdiler geçmiyor tırnak mantarı için öneri varmı
 5. Tırnak mantarı neden olur tırnak mantarı nasıl geçer ?

  Tırnak mantarı neden olur tırnak mantarı nasıl geçer ?

  Günümüz de en yaygın görülen efeksiyonlar dan biridir tırnak mantarı. Ayaktaki mantarın tırnağa yerleşmesidir.Tırnak sert olmasına rağmen mantar bu bölgeye yerleşir ve tırnağın genel yapısını bozar. Sadece ayakta değil el tırnağında da görülebilir. Peki tırnak mantarının tedavisi varmıdır,tırnak mantarı nasıl geçer tüm detayları sizlerle paylaşıcaz . Öncesi Lazerle tırnak mantarı tedavisi ,...

Sayfayı Paylaş