1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  ağız yoluyla alınan haplarla korunma

  Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hapla korunma ağızdan alınan kombine haplar hapla korunma yöntemleri hapları Ertesi Gün Hapı

  Bu doğum kontrol yöntemi değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra, sürdürülmesi kesinlikle istenmeyen gebeliklerin, implantasyondan önce önlenmesidir. Tecavüz gibi zorunlu durumlarda başvurulabilen bu haplar, doğum kontrol hapı paketinden çıkarılarak verilmelidir.

  Kadın son 72 saat içinde hiçbir korunma uygulamaksızın cinsel ilişkide bulunmuş ise kombine doğum kontrol haplarından içinde 50 mcg etinilöstradiol bulunanlardan iki adet 30 mcg etinilöstradiol olanlardan 3 adet alır. 12 saat sonra aynı doz tekrarlanır. Amaç rahim içi tabakasının yerleşme için elverişsiz hale getirmektir. Mide bulantısı olabileceği bilinmelidir. Kullanıcı 6 hafta içinde adet görmezse gebeliğin araştırılması gerektiği bilinmelidir.

  Kombine Oral Kontraseptif Haplar


  Bu haplar çok güvenilir bir doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilmektedir. İçlerinde Östrogen ve progesteron hormonları bulunmaktadır. Östrogen hormonu yumurtlamayı önler ve döllenmiş yumurtanın gelişmesini ve rahim içine yerleşmesini engeller. Progesteron ise spermlerin rahim ağzından geçişlerini engellemektedir.
  Öneriler

  Yakında evlenecek bir kişi sağlık merkezine başvurduğunda aile planlaması konusunda kendisi ve bizim tarafımızdan oral kontraseptif kullanılmasına karar verilirse; evlenmeden 1 ay evvel hap almaya başlaması gerektiğini bildirilir.

  Doğum kontrol haplarının yararları :


  • Gebelikleri önlemeleri yanı sıra; üreme organlarındaki iltihapları önleyici, rahim ve yumurtalık kanserinden koruyucu yararları vardır.
  • Adet ağrılarını ve kanama miktarını azaltır. Adetleri düzenler, böylece kansızlığın oluşmasını engeller.
  • Geri dönüşü kolaydır. Kadınlar gebeliği önleyici hapları bırakır bırakmaz gebe kalabilirler.
  • Hiç gebe kalmamış kadınlar da gebeliği önleyici haplar kullanabilir, hapların doğurganlık üzerine olumsuz etkileri yoktur.
  Nasıl kullanılır ?

  Kadın adetinin 1.günü her gün aynı saatte bir adet içerek başlar. 21 adetlik paket bittiğinde 7 gün ara verilir. Bu 7 gün içinde adet görmeseniz bile 8.gün 2. Pakete başlamalısınız ve hekiminize bu durumda mutlaka danışmalısınız. Eğer bir hap unutursanız hatırladığınız anda o hapı içiniz. O günkü hapı ise saatinde alınız. Eğer iki hap içmeyi unutursaniz iki gün üst üste ikişer hap içiniz. Geride kalan haplarınızı düzenli devam edin. O ay paketinize devam ederken ayrı bir doğum kontrol yöntemi kullanınız (Kondom veya krem gibi). Üst üste iki ay adet görmezseniz, merkezimize başvurunuz.

  Sağlık Merkezine başvurmanız gereken durumlar:

  • Şiddetli karın ağrısı
  • Şiddetli göğüs ağrısı veya nefes darlığı
  • Baş ağrısı,baş dönmesi,halsizlik veya uyuşukluk
  • Bulanık görme,çift görme ve görme kaybı gibi göz sorunları, konuşma sorunları
  • Şiddetli bacak ağrısı
  Doğum kontrolü hapları sizleri cinsel yolla bulaşan hastalıklardan ve AIDS virüsünden korumaz. Bu etkenlere karşı sizi sadece kondomun koruduğunu unutmayın!

  Kullanılmaması gereken durumlar :


  • Gebe olduğu anlaşılan yada gebe olmasından şüphe edilen kişilerde,
  • Meme kanseri tedavisi olan ya da meme kanserinden şüphe edilen ve yakın akrabalarında,
  • Meme kanseri olan kişilerde,
  • Daha önce bacaklarında damar tıkanıklığı nedeniyle şiş ve ağrılı bir durum geçiren kişiler,
  • Felçli hastalar,
  • Akciğer embolisi hastalığını atlatmış hastalar,
  • Üreme sistemi kanseri geçiren hastalarda kullanılmamalıdır.
  Yakın takip ile kullanılması gereken durumlar:

  • 35 yaşının üzerinde ve günde 10 üstünde sigara içen kişiler,
  • Şeker hastalığı olanlar,
  • Şiddetli baş ağrısı özellikle migreni olanlar,
  • Anne veya baba gibi yakın akrabalarında genç yaşlarda kalp krizi veya felç geçirmiş olanlar,
  • 140/90 mmhg ve üstünde tansiyonu olan hastalar.
  Gebeliği sırasında veya hap kullanırken sarılık geçirmiş olan kişilerde ağızdan kullanılan doğum kontrol hapları ilk seçenek olmamalı ve siz hap kullanmak istiyorsanız daha yakın ve dikkatli takip edilmek zorundasınız!

  Yalnız Progesteron İhtiva Eden Mini Haplar veya Emzirme Hapı

  Bu haplar östrojen ihtiva etmezler. Bu haplar rahim ağzındaki mukus tıkacı kalınlaştırarak spermin geçisine engel olurlar. Emzirme döneminde östrojen ihtiva edenlerden farklı olarak kullanılır. Emzirme azaldıkça etkinliği azalır.   
ağız yoluyla alınan haplarla korunma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kanserden korunma yolları

  kanserden korunma yolları

  ISTANBUL UNIVERSITESI ONKOLOJI ENSTITUSU BASKANI PROF DR .ERKAN TOPUZ TARAFINDAN DILE GETIRILEN YAPILACAK VE YAPILMAYACAKLAR LISTESI : 1. GUNDE EN AZ 6-7 SAAT KARANLIK ODADA UYUMAK GEREKIR. 2. HAFTADA EN AZ 6 GUN ERKEN YAT ERKEN KALK 3. ELEKTRONIK ARACLARDAN UZAK DUR KULANMADIGINIZ ZAMAN ACIK VE YANINIZDA TUTMAYINIZ. 4. BILGISAYARINI ACIK TUTMA 5. TELEFONDA KISA KONUS 6. CEP TELEFONU...
 2. Sivrisinekten korunma yolları

  Sivrisinekten korunma yolları

  sivrisinekten korunma bebekleri sivrisinekten koruma citrose korunma yolları sivrisinek neye gelmez Sivrisinek mağduru biri olaraktan bu gece sabaha kadar uyuyamayan ben kalkar kalkmaz internetten bununla ilgili bilgileri toplamaya karar verdim benim gibi sizlerde sivrisineklerden şikayetçi iseniz sizler için aşağıdaki bilgilere göz atmanızı tavsiye ederim Özellikle yaz aylarında ve kuraklık...
 3. Çığdan korunma yolları

  Çığdan korunma yolları

  çığdan korunmak için neler yapmalıyız çığdan korunma yolları korunma yolları nelerdir çığ nasıl korunmalıyız Karlı bir memlekette yaşıyorsunuz yada kayak yapmak için kayak merkezi olan biryerlere gittiniz .Özellikle dağlık tepelik yerlerde daha çok görülen çığ olayına karşı çok önemli bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum .Olur ya Allah korusun bir gün böyle bir olayya karşı karşıya...
 4. çığdan korunma yolları kısa

  çığdan korunma yolları kısa

  çığdan nasıl korunulur sosyal kitabı çalışma sayfa 53 4.sınıf acil lazım
 5. Vajinal mantardan korunmanın yolları

  Vajinal mantardan korunmanın yolları

  Vajinal enfeksiyonların ortaya çıkmasının temelinde vajen florasının bozulması yatıyor. Hormonal dalgalanmalarla, adet kanamasıyla ya da cinsel ilişkiyle bir miktar bozulan bu denge, yaz aylarında ev dışındaki ortamlarda vakit geçirilmesi, sık sık denize ya da havuza girilmesi, ıslak mayo ile kalınması, susuzluk, uykusuzluk ve alkolün etkisiyle daha da savunmasız hale geliyor. Vajinal...

Sayfayı Paylaş