Ağızda Tükürük Birikmesi Nedenleri Nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Ağızda Tükürük Birikmesi Nedenleri Nelerdir?
Vücudumuzda tükürük bezlerinin salgıladığı ve başta sindirim olmak üzere pek çok alanda vücut sisteminin işleyişini kolaylaştıran bir maddedir. Bir gün içerisinde yetişkin bir insan ortalama olarak 2 litreye yakın tükürük üretmektedir. Vücutta bulunan fazla tükürük miktarı ise çeşitli yollar ile dışarı atılmaktadır. Ancak kimi durumlarda vücut normalden fazla tükürük üretimi yaparak, bu tükürüğün ağızda birikmesine neden olmaktadır.1.jpg


Tükürük birikmesinin nedenlerini 3 farklı alanda ele almak mümkündür. Bunlardan ilki, ağız içi sistemde meydana gelen bozulmalar ya da hastalıklardır. Tükürük içinde bulunan bazı enzimler, pamukçuk, aft gibi maddelerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Bu durum ise böylesi bir hastalığa yakalanan kişinin normalden fazla tükürük üretmesine neden olmaktadır.

Bunun yanında, sindirim sistemi içerisinde meydana gelen bazı rahatsızlıklar da normalden fazla tükürük üretimi yapılmasına neden olmaktadır. Bu hastalıkların başında ise reflü gelmektedir. Reflü haricinde gastrit ve ülser de tükürük üretimini arttıran faktörlerden.

Bütün bunlardan bağımsız olarak, geçirilen kimi ateşli hastalıklar nedeniyle yutkunmada zorluk çekilmesi de tükürük üretiminin normalden fazla olmasına neden olan faktörler arasında gösterilmektedir.

Ağız içindeki sıvıların tümüne tükürük denmektedir. Tükürük denilen ağız içi sıvıları, tükürük bezleri tarafından üretilen sıvılardır. Tükürükler, sindirim sistemini düzenlemek ve kolaylaştırmakla görevlidir. Yetişkin kişilerde günde 2 litre tükürük üretilmektedir. Bu tükürük değeri bazı zamanlarda daha fazla olup, bazı zamanlar da ise daha az olabilmektedir. Tükürük bezleri tarafından çok fazla tükürük salgılanması durumunda ağızda biriken tükürük problemi yaşanır.

Ağızda çok fazla tükürük birikmesinin bir çok nedeni olabilmektedir. Ancak ağızda biriken tükürük problemi daha çok ağız içi iltihaplanma ve ağız içinde meydana gelen rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır.

Ağızda Tükürük Birikmesi Nedenleri Nelerdir?
Mide ve bağırsak rahatsızlıkları ağızda çok fazla tükürük birikmesine neden olabilmektedir.
Ağız içi iltihaplanma, ağız içi hastalıkları
Bir takım bulaşıcı ve ateşli hastalıklar
Gebelik durumunda da ağız içinde tükürük birikmesi sorunu yaşanabilmektedir.
Ağızda çok fazla tükürük birikmesi durumunda yemek yerken zorluklar yaşanabilmektedir. Özellikle yenilen yiyeceklerin çiğnenmesi ve yutulması oldukça zorlaşmaktadır. Fazla tükürük yutkunma zorluklarını da doğurmaktadır. Ayrıca ağzında çok fazla tükürük biriken kişilerde ağız kokusu daha belirgin olmaktadır. Ağızda biriken tükürük tat almaçlarının etkisini ve hassasiyetini düşüreceğinden tat alma konusunda da zorluklar yaşanabilmektedir.

Ağızda biriken tükürük çok fazla ve uzun zamandır devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurmanızı tavsiye ediyoruz.
 
Üst