Ağlayan bebeğimi nasıl rahatlatırım ?

Uzman SühaN

Administrator
Ağlayan bebeğimi nasıl rahatlatırım ?
Bütün bebekler ağlar ve bazıları daha çok ağlar. Ağlamak bebeğinizin size konfor ve bakıma ihtiyaç duyduklarını söyleme yoludur.Bazen onları sakinleştirmek kolaydır bazende iki ayağınız bir pabuca girecek kadar telaşlanırsınız.Tek yapmanız gereken bebeğinizi sakinleştirip rahatlatmak..Bebeğinizle senkronize olmanız biraz zaman alabilir.

ağlayan bebek.jpg

Bebekler bize ben açım ,karnım ağrıyor,altım ıslak diyemez. Haliyle rahatsızlıklarını ağlayarak dile getirirler.Tüm bebekler , ilk birkaç aylarında , olgunlaşmamış bir nörolojik sisteme sahip oldukları için sıkıntı çekme dönemlerine sahiptir. Ve bazı bebekler daha duyarlıdır.Sesler, kokular, hatta bazı hisler onları rahatsız edebilir. Çoğu yenidoğan günde ortalama üç saat ağlayabilir..Ağlamak bebeklerin iletişim biçimidir.


Her strateji her bebek için geçerli değildir ve bazı teknikler bebeğinizin ruh haline bağlı olarak belirli zamanlarda çalışabilir.Bebeğiniz için en iyi olanı zamanla anlıyacaksınız.


Ağlamanın en yaygın nedenleri şunlardır:

Açlık

Kirli veya ıslak bir bez

Yorgunluk

Kucak istemek

Rüzgar

Çok sıcak veya çok soğuk olması

Aşırı uyarılma


Ağlamak, bebeğinizin dünyasında bir şeylerin patlamaması demektir. Bebekler yakın fiziksel temas halindeyken çok mutludur ve bazen basitçe kucağa alınıp tutularak sakinleştirilebilirler.Kucağa aldıktan sonra ritmik hareketlerle bebeğinizi sakinleştirebilirsiniz.Bebekler birçok nedenden dolayı ağlarlar ve bebeklerin iletişim kurmak için en önemli neden ağlamaktır. Dikkatinizi çekmeleri ve ihtiyaçlarını ifade etmeleri bu şekildedir . İlk başta, bebeğinizin farklı ağlamalarını anlamak zor olabilir. Bebeğinizin neye ihtiyacı olduğunu bulmaya çalışırken tüm duyularınızı harekete geçirin ve bebeğinizin tercihlerini öğrenin


Bebeğinizin hisleri olduğunu unutmayın. Bebekler duygusal varlıklardır ve yaşamın ilk andan itibaren mutluluk, üzüntü, sevinç ve öfke duygularını yaşarlar. Herhangi bir nedenden dolayı, bebeğinize tepki vermede sorun yaşıyorsanız, çocuğunuz bu sinyalleri alacaktır.


Kolik

Aşırı ağlama, bebeğinizin kolik olduğu yönünde bir işaret olabilir. Herkes kolik varolduğunu kabul eder, ancak kimse bunun nedenini bilmiyor.Bazı doktorlar bunun bir çeşit mide krampı olduğunu düşünüyor. Bazı uzmanlar, koliklerin bir bebeğin sindirim sisteminin olgunluğuyla ilişkili olduğuna inanıyorlar. Sebep ne olursa olsun tüm teorilerin bir kombinasyonu olabilir; Kolik, yeni bebeklerin anne babalarının yüz yüze geldiği en kızgın koşullar arasındadır.


Bebeği sert sallamak


Bebeğiniz ne kadar ağlarsa ağlasın asla ve asla sert bir şekilde kesinlikle sallamayın. Sarsıntı beyin hasarına yol açabilir.Bebeğimi nasıl sakinleştiririm ?


Bebeği sakinleştirmeye çalışmadan önce altını kontrol edin. Daha sonra emzirin. (Emzirme, bebek sağlığı ve bilişsel gelişimine diğer tüm ilgili faydalarına ek olarak bir bebeği sakinleştirmenin mükemmel bir yoludur. Cilt-ten teması ve sıcaklık sağlar )Bebeğiniz hala susmadıysa banyo yaptırın. Vücuduna masaj yapın. Kucağınıza alın ve kulağına fısıldayın. Bebeğinizi taşımak, kendisini güvende hissetmesine ve rahatlamasına yardımcı olur. Bebeğiniz beslenme sonrası ağlıyorsa muhtemelen yediğiniz içtiğiniz bir şeyden bebeğiniz etkilenmiştir. Yediğiniz ve içtiğiniz her besinin süt yoluyla bebeğinize aktarıldığını unutmayın. Bu yüzden tüketilen besinlere dikkat edin.Bebekleri sakinleştirmenin bir diğer yoluda müzik dinletmektir.Ninni ler çağlar boyunca boşuna söylenmedi değilmi ? Bebekler genellikle her tür müzik dinlemeyi severler. Bebekler, cazdan klasik, hatta rock ve rape kadar değişebilen favorilere sahip oldukları için, farklı türde müzikler denemelisiniz.


Basitçe söylemek gerekirse, bebekler ağlarlar çünkü konuşamazlar. Çığlıkları, Yardım edin!Diyebilecekleri tek yoldur.Araştırmalar, belli ağlama türlerinin bazı şeyleri kastettiği sonucuna vardı. Başka bir deyişle, bebekler her seferinde aynı şekilde ağlamazlar. Zamanla belirli çığlıkları sanki konuşulan sözcükler gibi tanıyorsunuz. Bu ağlama işaretlerine ek olarak, sık sık ağlamayı çevreleyen duruma göre bebeğinizin ağladığını belirleyebilirsiniz.
 

Uzman SühaN

Administrator
Ağlayan bir bebeği rahatlatmaya çalışmanın yollarını bir kaç denemeyle öğrenebilirsiniz, ancak sabır ve uygulama ile neyin işe yaradığını ve bebeğiniz için neyin yaramayacağını öğrenebilirsiniz. Bebeklerin ağlaması normaldir. Konuşamadığı için ağlayarak size bir şeyler anlatmaya çalışır. Karnı aç olabilir, altını kirletmiş olabilir yada bir yeri ağrıyor olabilir. Bebeğinizi sakinleştirmek için yukarıda yer alan makalede yapılması gerekenler detaylı anlatılmış. Tüm uygulamalara rağmen bebeğiniz susmuyorsa mutlaka doktora götürün.
 

Uzman SühaN

Administrator
Bebeğiniz ağlıyorsa öncelikle altını kontrol edin, bezini kirletmişse değiştirin. Ardından karnını doyurun. Sunra kucağınıza alıp gazını çıkarmaya çalışın. Ritmik ve hafif hareketlerle çok sarsmadan bebeğinizi sallayın. Sakinleştirici hareketler bebeğe rahimde hissettikleri hareketleri hatırlatır. Bebeğinizi sakinleştiricek bir ses açın. Bebeğe rahmin içinde olmasını hatırlatan sesler onu sakinleştiricektir. Fön makinası , elektirik süpürgesi sesinin ağlayan bebekleri susturduğu iddia edilmektedir. Bebeğiniz hala ağlıyorsa Sabırlı olmaya çalışın. Bebeğinizin güvende tutulması, yapabileceğiniz en önemlişeydir.Çocuğunuzun doktorunu arayın. Bebeğinizin ağladığının tıbbi bir nedeni olabilir.
 
Üst