1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Ahşap Paletten Duvar Saati

  Konu, 'Genel Hobiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  duvar saati mekanizması ahşap duvar askısı büyük saat mekanizması Vakti öğrenmek için kendi yaptığınız bir saate bakmak çok eğlenceli olmaz mı? Yağlı boya malzemelerinizi birkaç küçük aletle birleştirerek hem sanat kokan hem de oldukça kullanışlı bir obje ortaya çıkaracaksınız.

  < Konu Resmi..>


  Her ressam böyle bir saate sahip olabilir! Resim malzemeleri satan herhangi bir yerden alabileceğiniz tahtadan bir paleti kullanarak kolayca yapabileceğiniz bu saat, arkadaşlarınız için çok alışılmadık ve renkli bir hediye de olacaktır.
  Rakamlar yerine kullanılan boya öbekleri bu saatin yüzeyinin en temel özelliğini oluşturur, bunları istediğiniz kadar parlak yapmanız mümkündür. Renkleri saf halleriyle ya da farklı karışımlar yaparak kullanmaksa tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Buradaki çalışmada boya, gerçekçi bir görünüm yaratabilmek için spatulayla uygulanmışsa da bunun için fırça kullanılması da mümkündür.

  Saat mekanizması

  Piyasadan uygun bir saat mekanizması bulup satın alabileceğiniz gibi, ucuz bir saat alıp bunun mekanızmasını da kullanabilirsiniz. Bazı saat meknizmaları üzerinde askı da bulunur eğer sizinkinde bulunmuyorsa aşamaları takip ederek kendi askınızı yapabilirsiniz.
  MALZEMELER
  Tahta palet
  Paletin boyutlarına uygun bir kopya kağıdı
  Kalemler: HB ve H
  Pergel
  Tahta bir takoz
  Matkap
  Zımpara yapmak için bir tahta parçası
  Orta kalınlıkta zımpara kağıdı
  Ahşap yapıştırıcı
  Küçük dekorasyon fırçası
  Su bazlı beyaz duvar boyası
  Asma halkası ya da tel
  Yapışkan askı
  Saat mekanizması
  11 renk akrilik boya (istediğiniz renklerde)
  Tutkal
  Akrilik cila


  SAATİ DEKORE ETMEK
  Palet artık boyanmaya hazır hale geldiğinden, projenin en sanatsal kısmını yapmaya başlayabilirsiniz. Saf beyazla hazırlanacak arka plan, akrilik boya öbeklerinin en iyi şekilde görünmesini sağlayacaktır.

  UZMAN TAVSİYESİ
  Beyaz boyayı sulandırın
  Sonuçta, fırça izlerinin görünmeyeceği pürüzsüz bir yüzey elde etmek için, paleti boyamadan önce su bazlı beyaz boyayı sulandırın. Bunun için, boyayı küçük bir kısmını ayrı bir karıştırıcıya boşaltın ve krem kıvamı alıncaya dek içine su ekleyin. Bu boyayı paletin üzerine, kurumasını bekledikten sonra üç ya da dört kat sürün.


  < Konu Resmi..>


  1. Paletin kopyasını çıkarın Bir parça kopya kağıdını palet üzerine yerleştirerek paletin kopyasını çıkarın. Saat üç konumunda bulunan parmak deliğini ölçü alarak saatin merkezini işaretleyin. Pergel kullanarak saat işaretlerinin konumlarını belirleyen bir daire çizin.


  < Konu Resmi..>

  2. Boya öbeklerinin yerini belirleyin Çıkardığınız kopyayı paletin üstünde tutarak, saat üzerindeki rakamları temsil edecek boya öbeklerinin pozisyonlarını belirleyip, şekillerini çizin. Eğer isterseniz paletin kenarına iki resim fırçası koyup kopyalarını çıkarın.


  < Konu Resmi..>


  3. Merkeze matkapla delik açın Kopya kağıdını üzerinden alarak, paletinizi saat mekanizmasının yerleşeceği deliği açmak için hazırlayın. Hatayla masanızın da delinmesi riskine karşı paletinizin altına tahta bir takoz yerleştirin. Ahşabınızın yarılmaması için önce küçük bir delik açıp ardından deliğin boyutunu istediğiniz ölçüde büyütün.


  < Konu Resmi..>


  4. Askı yapın Eğer saat mekanizmanız üzerinde bir asma düzeneği bulunmuyorsa sizin yapmanız gerekecektir. Bunun için, mekanizmanızla aynı kalınlıkta ve paletle hemen hemen aynı uzunlukta bir tahta parçası kesin. Bu parçayı yapıştırmak için paletin arkasını zımparalayın. Ahşap yapıştırıcıyı kullanarak paletin arkasında oluşturacağınız çizgiye parçayı yerleştirin ve kurumaya bırakın.


  < Konu Resmi..>


  5. Yüzeyi boyayın Sulandırılmamış beyaz boyayı, küçük dekorasyon fırçasını kullanarak yatay el hareketleriyle boyayın. İlk kat kuruduktan sonra pürüzsüz ve mat bir beyaz yüzey elde edene kadar farklı yönde fırça darbeleriyle birkaç kat daha boya uygulayın.


  < Konu Resmi..>

  6. Arkalı önlü yapışkanı yerleştirin Paletin arkasına yapıştırdığınız tahta parça üzerine asma halkalarını ve teli takın. Saat mekanizmasını palet üzerine yapıştırmak için, arkalı önlü yapışkan kullanın. Doğru konumu bulmak için, bu yapışkanı önce saat mekanizması üzerine yapıştırın... Mekanizmayı palet üzerine yapıştırmak için tutkal ya da çift taraflı bant da kullanılabilir.


  < Konu Resmi..>


  7. Boyanacak alanların kopyasını çıkarın Kopya kağıdının arkasını çevirerek HB kalemle şekillerin üzerinden geçin. Kopya kağıdını palet üzerine düz konumda yerleştirerek şekillerin üzerinden bu kez de H kalemle geçin. Elde edeceğiniz çizgilerin her rengin konumunu belirleyecek ölçüde net olmasına dikkat edin.


  < Konu Resmi..>


  8. Renkleri oluşturun Kıvamını oldukça koyu tutacağınız boyaları ister fırça ister spatula kullanarak ve istediğiniz renk sırasıyla palet üzerine uygulayın. Sonra da kurumaya bırakın.


  < Konu Resmi..>


  9. Fırçaları yapıştırın Fırçaların palete yapıştırılabilmeleri için yuvarlak saplarının bir yanının hafifçe düzleştirilmesi gerekir. Fırçaların bir yüzeyini zımpara kağıdıyla ovaladıktan sonra tutkalla palete yapıştırın.


  < Konu Resmi..>


  10. Saati cilalayın Son olarak küçük dekorasyon fırçasını kullanarak akrilik cilayı uygulayın, cilayı iki kat sürerek her bir katın kurumasına izin verin. Son kat cila da kuruduktan sonra saat mekanizmasını yerine yerleştirin.


  < Konu Resmi..>


  SAATİN TAMAMLANMIŞ HALİ


  A Pratik sonuç
  Saatin yüzeyi beyaza boyandıktan sonra akrilik cilayla kaplanarak, sonuçta silinebilir bir yüzey elde edildi.

  B Renklendirilmiş rakamlar
  Farklı renkteki akrilik boyalar, saat yüzeyindeki rakamların yerini almıştır. Bunların üstü de cilayla kaplanmıştır.

  C Son rötuş
  Paleti gerçek bir stüdyo malzemesi gibi gösterebilmek için son bir dokunuş olarak saatin yüzeyine iki resim fırçası yapıştırılmıştır.   
Ahşap Paletten Duvar Saati konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Palet

  Palet

  Rüyada palet görmek, deniz yolu ile bir yolculuga çikacaginiza veya bir ticaret heyetine katilarak dis ülkelerde bazi etütler yapacaginiza delalet eder.Rüyada palet görmek; sanat hayatında başarılı olabileceğinize işarettir.
 2. Duvar saati

  Duvar saati

  Rüyada duvar saati görmek, rüya sahibinin islerinin iyi gitmesine isarettir. Büyük saat görmek ise ölüm haberi almaya isarettir.
 3. Duvar saati için yardım.

  Duvar saati için yardım.

  Selam melekler. Ben 7 aylık yeni gelinim:) Her evde olduğu gibi benim evimde de bazı eksikler var. Gerçi büyükler herşey tam olmasın bazı eksikler olsun ki nazar boncuğu olsun derler:) Benim de salonumda duvar saati yok. Gerçi benim için sorun değil, mutfağımda saat var ve ben zaten zırt pırt mutfağa girip çıkıyorum. Ama salona esir olan misafirlerim zaman algılaması sorunu yaşıyorlar. 7 Ayda...
 4. Duvar saati yapıyoruz

  Duvar saati yapıyoruz

  Duvar saati yapımı Cd den duvar saati Kağıttan saat yapımı Her evde bulunan basit malzemelerden çok şık bir duvar saati yapıyoruz melekler. Malzemeler - Dergi sayfaları - makas - kalem -saat gövdesi - CD - iğne - iplik Hadi saatimizi yapalım melekler Dergi sayfalarını kalemle iki farklı boyda rulo yapıyoruz. Yaptığımız ruloları bir uzun bir kısa olacak şekilde ip...
 5. Dekorasyonda ahşap paletlerin yeri

  Dekorasyonda ahşap paletlerin yeri

  Ahşap ürün kullanımı ev dekorasyonlarında sadelik ve doğallık sevenlerin tercihleri olabilmektedir. Siz de sade oda dekore edenlerdenseniz ev dekorasyonlarınızda ahşap mobilya kullanım tercihini gerçekleştirmekten kaçınmak istemeyeceksiniz. Ahşap mobilyalar görünümlerindeki doğallığın yanı sıra renklendirilmiş biçimleri ile de sizlerin gönlünüzü fethedecek oda görünümlerini sizlere...

Sayfayı Paylaş