Akıl ve ruh sağlığını korumak için öneriler

SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Akıl ve ruh sağlığını korumak için öneriler
Akıl sağlığını korumanın yolları Akıl Sağlığı için neler yapmalıyız ? Melekler Mekanı Forum'da...
Öncelikle bilmemiz gereken şey; bizi aşağıya çeken büyük bir stres dağından korkmadığımızı iddia etmekten vazgeçebiliriz. En azından bu vazgeme ilel işleme başlayabilirsiniz. Gençler her zamankinden daha fazla depresyondan muzdariptir ve önceki nesillerden farklı olarak, aslında bundan bahsediyoruz: son araştırmalar gençlerimizin bin yılların zihinsel hastalıklara karşı daha duyarlı olduklarını ve önceki nesillere göre daha istekli olduklarını göstermektedir. Ancak istediğiniz her şeyi tweetlemek facebook üzerinden paylaşmak ve konuşmak sorunu çözmez. Peki akıl sağlığımız ile ilgili sıkıntılarımızı ne çözecek ?


Akıl Sağlığı İçin Daha Çok Uyku ile işe başlayın
Günün sekiz saati, iyi bir gece uykusu için sarsılmaz genel bir öneridir. Dört ya da beş saat sonra kendinizi iyi hissetseniz bile, muhtemelen en iyi zihinsel sağlık ve farkındalık için daha fazlasına ihtiyacınız var (günde dört saatten fazla zamana ihtiyaç duymayan “az uyuyorum” diyen insanlar var, ama bunların sayısı baya az). Daha kesin olarak, uyku düzeni az olanlar, anksiyete ve depresyon gelişme veya şiddetlenme riski daha yüksektir. Çevrenize dikkat edin az uyku uyuduğunu ya da uyumadığını söyleyenlerin daha sinirli bir yapıda olduğunu göreceksiniz. Uyuyamıyor ve aklınızı etkilemeye başladığını hissediyorsanız, sinirlerinize hakim olamıyor, hemen sinirleniyor iseniz, psikologların uyku düzeni ile ilgili aşağıda yer alan bilgilerine kulak verin
akıl sağlığınızı nasıl koruyorsunuz.jpg

 • Bir dizüstü bilgisayar günlüğü alın ve yatağın yakınında tutun ve geceleri sizi rahatsız eden şeylerin bir listesini yazın. Bu sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını amaçlayan bu eylem, bazı endişeleri hafifletebilir ve uykuya dalmak için yeterince rahatlamanıza izin verebilir.
 • Basit, derin nefes almayı deneyin: arka arkaya on kez yavaşça yavaşça (nefes alıp ve nefes verirken yedi saniye süresine dikkat edin). Yavaş yavaş nefes alıp verdiğinizde, zihninizi yeniden odaklar, kaygınızı hafifletir ve vücudunuzu uykuya hazırlamak için yavaşlatırsınız.
 • Yağmurun veya doğanın sesini veya dinlendiren başka bir şeyi dinleyin. Klasik Müzik sizi rahatladan her ne müzir var ise olabilir
 • Gerçekten yatmaya hazır değilseniz ya da 10-15 dakika içinde uyuya kalmazsanız, yatmayınız. Böyle bir durumda, yataktan kalkın ve kendinizi yorgun hissedene kadar uzanmayın.
Akıl Sağlığı İçin Bedeni Çalıştırıp Egzersiz Yapın
Egzersiz, kaygınızı veya depresyonunuzu tedavi edemese de, duygusal iyiliğiniz ve fiziksel aktiviteniz arasında yakın bir ilişki vardır. Bu, eğer yeterli fiziksel aktivite yapmazsanız, ruh halinizi önemli ölçüde artırabilecek endorfinlerden ve diğer doğal kimyasallardan vazgeçtiğiniz anlamına gelir. Haftada üç ila beş gün 30 dakika egzersiz yapmayı deneyin. Ne tür bir egzersiz olursa olsun, kardiyo egzersizler özellikle endişe veya depresyon yaşayan insanlar için yardımcı olabilir. Poponu koltuktan çekmekte sorun yaşıyorsan hiç bir şekilde spor yürüme yapamıyor isen işte bazı ipuçları:
akıl ve ruh sağlığını korumanın yolları.jpg

Sağlık hakkında daha fazlası:

 • Motivasyonun veya coşkunun size gelmesini beklemeyin. Basit “kalk ve bir şeyler yap” eylemi düşüncenizi değiştirecek. Spor salonuna gitmenize bile gerek yok, sadece küçük bir yürüyüşle başlayın ve o yönde hareket etmeye devam edin.
 • Sabahları koşuya çıkmak istiyorsanız, ancak motivasyonunuz yoksa, bir eşofman ile uyumayı düşünün ve spor ayakkabılarını yatağınızın yanına koyun. Aptalca geliyor, ancak kapıdan çıkmak için ne kadar az çaba harcarsanız, yapma ihtimaliniz o kadar yüksek olur.
 • Bir eğitmenle veya antrenmanlarınızı daha eğlenceli hale getirebilecek ve motivasyonunuzu ve sorumluluğunuzu artırabilecek biriyle çalışın.
 • Geçmişte keyif aldığınız eski fitness, yürüme, halı saha sporları, koşma vardı ise, alışkanlıklarınıza geri dönün. Eski bir uygulamayı yeniden etkinleştirmek beyniniz için yenisini başlatmaktan daha kolay olabilir.
Uyuşturucu Madde Alkol Kullanımlarına Kesinlikle Ara ver Minimize Et

Bir veya dört duble içtikten sonra, zevk alırsınız, ancak alkol beyindeki serotonin ve diğer nörotransmiterlerin seviyesini değiştirebilen ve aslında kaygınızı arttıran bir iç karartıcıdır. Her türlü ot ve alkol sarhoş edici maddelerdir. Kaygı, depresyon veya sersemlemede bu tür kullanılacak olan maddelerin her türlüsünün zararı vardır. Bana iyi geliyor rahatlatıyor deseniz bile aslında sizi kötü şekilde etkiler ama siz bilmezsiniz:
akıl sağlığı için alkolden uzak durun.jpg

 • Kendinizi hoş olmayan duygulardan veya durumlardan uzaklaştırmak için içki içerseniz, kontrolünü kaybetmeniz, sıfırdan tamamen karışıklığa kadar gitmeniz kolaydır, çok çabuk gerçekleşir. Unutmayın: her şey ölçülü olmalı ve asla aşırıya kaçılmamalı. Çoğu insan için bu, 1 duble ya da ya yok içmeyeyim anlamına gelmektedir.
 • Özellikle alkol ve beyni uyuşturan içecekler için, Kendinize bazı günlerde kısıtlama hatta içmeme durumuna gidin ve değişikliği görün.
 • Sosyal durumlarda ayık olma fikri gerçekçi görünmüyorsa, sosyal ortamları yönetme yollarını gözden geçirmek veya nörotransmiterlerinizle stratejik olarak etkileşime giren ilaçları denemek konusunda doktorunuzla konuşmak için psikoterapiyi denemek faydalı olabilir. Bu, en azından bazı endişe ile başa çıkmak için yardımcı olabilir.
Akıl ve Ruh Sağlığını Korumak İçin Teknoloji Araçlarını Daha Akıllı Kullanın
Çokk fazla teknoloji daha büyük bir depresyona neden olabilir. Kendinizi, yaşamak istemediğiniz duygulardan uzaklaştırmak için sosyal ağları kontrol etmiyorsanız (bu, herhangi bir durumda rahatsız edici sonuçlara neden olur, çünkü Instagram, uygunsuz bir insan eylemleri fabrikasıdır). Mesajlaşma, yanlış anlama için bir üreme alanıdır; Depresyonu ve kaygısı olan insanlar sürekli mesajları beklemenin aslında eğlenceli olmadığını ve ruh için iyi olmadığını göreceklerdir. Akıl sağlığını korumak isteyen her insanın özellikle gece saat 10dan sonra telefonlarını kapatmaları gerekiyor. Bağımlılığınızı bu noktada kısıtlama yaparak kontrol altında tutmalısınız. Özellikle Gece Mesajlaşanlar İçin Altın Gibi Tavsiyeler...

 • Metin yerine sesli mesaj göndermeyi deneyin. Bu, iletişim tonuna dayanamadığınızda ortaya çıkan yanlış anlamaları sınırlamaya yardımcı olabilir.
 • Günlük mini teknolojik tatil planlayın. Şu anda telefonunuzla ya da dizüstü bilgisayarınız ile ilişkisi olmayan, bi 30 dakika içinde tüm mesaj tv seyretme faaliyetlerini durdurun. Bunun çifte avantajı var: teknoloji kullanımını azaltıyor, hayatınıza yeni (ideal sağlıklı ve teşvik edici) davranışlar ekliyorsunuz.
Sizlerin de akıl sağlığını koruma yöntemleri geliştirdiğinizi biliyorum. Bize tavsiyelerde bulunmak ya da yeni fikirler vererek akıl sağlığını korumak isteyen kişilere yardımınız olabilir. Lütfen Yorum Olarak Bizlere ulaşın.

Kaynağı
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
5
Görüntüleme
7K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
438
Sevimli cadı
Sevimli cadı
*şiker*
Cevaplar
2
Görüntüleme
14K
misafir şeytan Xd
M
Üst