Akşam yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Akşam yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir ?
Bir çoğumuz yürüyüş yapmaktan keyif alıyoruz. Yürümek en faydalı aktivitelerden biridir. Akşam yürüyüşleri, vücudunuzu sağlam ve formda tutmanız gereken bir egzersiz sunar. Akşam saatlerinde yürüyüş yapmak, beyni uyarır ve rahatlatır. Monoton bir günün ardından, akşam yürüyüşü yapmak ruhunuza ve vücudunuza iyi gelecektir. Günlük olarak yürüyüş yapmak, kilo vermek ve sağlıklı kalmanızı sağlar.Günlük rutininize dahil edildiğinde yürüyüşe çıkmak sağlığınızı iyileştirmeye ve kendinizi aktif hissetmenize yardımcı olacaktır.yürüyüş faydaları.jpg

İnsanlar genelde ya sabahları yada akşam saatlerinde yürüyüş yapmayı tercih eder. Her iki zaman dilimi de mükemmeldir. Çalışmalar, akşam yürüyüşlerinin kan basıncınızı korumaya yardımcı olduğunu ve sabah yürüyüş yapanlardan daha iyi uyku düzenine sahip olduğunu göstermiştir. Yürüme, en sağlıklılardan biri olarak kabul edilen bir egzersizdir. Yorgun olmanıza rağmen, akşam yürüyüşleri vücudunuzu sağlıklı ve formda tutmanız için gereken antremanı sağlar. Enerji seviyeniz de artacaktır . Tüm sabah egzersizi formları, gün için enerji seviyelerini artırabilir. Sabah yürüyüşü ve egzersiz, metabolizmayı hızlandırır.Yürüyüşün Faydaları:Kardiyovasküler sağlığın yanı sıra, ılımlı bir tempoda yürümenin getirilen fiziksel faydaları arasında şunlar bulunur:

Azalmış kanser riski

Demans dahil olmak üzere zihin problemleri

Düşük kalp hastalığı riski

Geliştirilmiş eklem fonksiyonu

Güçlü kemikler

Diyabet için azalmış risk

Enerji artışıYürüme, stresi azaltabilir, depresyonu azaltabilir , yaratıcılığı artırabilir. Yürüyüş, bir egzersiz rutinine girmenin en iyi yollarından biridir çünkü bu, kas gruplarını çalıştırmak ve kalori yakmak için basit bir yoldur . Günde en az 30 dakika yürümek kalp hastalığı ve felç riskini % 27 ye kadar azaltır . Bu egzersiz yüksek tansiyonu kontrol etmek için idealdir; dolaşımını artırır, kötü kolesterolü (LDL) azaltır ve iyi kolesterolü (HDL) artırmaya yardımcı olur. Kalp atış hızınızı artırarak, günlük yürüyüşler genel kalp sağlığınızı büyük ölçüde geliştirir. Bir çok çalışma günde en az 30 dakika yürüyen insanların tip II diyabet, astım ve bazı kanserler geliştirme olasılığının düşük olduğunu bulmuştur . Günlük egzersiz rutinine sahip kişilerde kolon, meme ve rahim kanserleri gelişmesi daha az olasıdır.Günlük rutin bir yürüyüş, sağlıksız yaşam tarzlarımız için çok önemlidir.İşyerinde çok yoğun bir günün ardından, bir akşam yürüyüşü rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Akşam yürüyüşünün faydalarından biri, zihninizin ve vücudunuzun rahatlamasına olanak sağlar.Herhangi bir insan için yeterli miktarda uyku gereklidir. Yetersiz uyku sağlığınızı birçok yönden etkileyecektir. Akşam yürüyüşünün faydalarından biri, gece daha iyi uyumanıza yardımcı olmasıdır. Akşam yürüyüşünün faydalarından biri, genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmasıdır. Akşam yürüyüşü hem fiziksel hem de zihinsel esenliğinizde harikalar yaratacaktır. Ayrıca bu, kilo vermenize ve aynı zamanda kilonuzu korumanıza yardımcı olacaktır. Yürüyüş, vücudunuz için en iyi egzersizdir..


Akşam yürüyüşü yapmak sizi daha aktif hale getirecek ve sağlığınızı iyileştirecektir. Çalışmalar, akşamları 30 dakikalık ila bir saatlik yürüyüşün birçok sağlık yararının olduğunu bulmuştur. Günümüzde doktorlar ayrıca bazı hastalıklarınızı tedavi etmek için yürüyüşe gitmenizi tavsiye ediyor. Yürüyüş sabahları gerçekleşmek zorunda değildir. Ayrıca her gün bir akşam yürüyüşünden birçok sağlık avantajı elde edebiliriz. Yürüme, stresi de azaltır. Stresinizi yürüyerek kontrol altına alabilirsiniz. Doğal olarak tansiyonu düşürür ve hormonların işleyişine yardımcı olur.Yürüyüş, kilo vermenin en iyi yollarından biridir. Bu özellikle aktif bir yaşam tarzı yaşamak için mücadele eden herkes için geçerlidir.


Kilo alımı, diyabet ve kan basıncı; Bunların hepsi kardiyovasküler hastalık riskini artırır. Yürüyüş tüm bu koşulları yerine getirir ve böylece kalbinizi güçlü, sağlıklı tutar. Demans gibi hastalıklar sadece hasta için değil aynı zamanda onlar için bakım yapanların yaşam kalitesini de azaltır. Kanser hastaları ve hayatta kalanlar için, yürüyüş genellikle vücudun genel uygunluğunu düzeltmek için ilk adımdır.Yürüyüşün eklemler üzerinde çok az etkisi vardır, bu nedenle eklemlerindeki problemleri veya ağrıları olan bireyler için harika bir egzersiz formudur. Yürüme, aynı zamanda, eklem ağrısı olan bireyler için de harika bir egzersizdir. Yüksek tansiyona sahip olmak, vücuda ve kalbe aşırı derecede zarar verebilir ve inme veya kalp hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.Bu tür hastalıklar veya yüksek tansiyona sahip aile öyküsü olanlar, günlük yaşamlarına ve alışkanlıklarına bir yürüyüş rutini eklemeyi ciddi olarak düşünmelidir.


Yürüyüş, genel sağlığınızı iyileştirmek veya korumak için harika bir yoldur. Her gün sadece 30 dakika kardiyovasküler uygunluğu artırabilir, kemikleri güçlendirebilir, fazla vücut yağını azaltabilir ve kas gücünü ve dayanıklılığını artırabilir. Aynı zamanda kalp hastalığı, tip 2 diyabet, osteoporoz ve bazı kanserler gibi gelişmekte olan durumlar için riskinizi azaltabilir. Neyse ki, sık yürüyüşler, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet de dahil olmak üzere, bu hastalıkların ve koşulların çoğunu sınırda tutabilir. Her gün iyi bir tempoda yürümek , metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur ve bu da vücudun yağ yakmasına yardımcı olur.Her gün yürürken kemik yoğunluğunu arttırmak için kemikleri uyarır ve güçlendiririz . Bu sağlıklı egzersiz şekli özellikle kadınlar için tavsiye edilir ve ayrıca artrit gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur.Yürürken, tüm vücut devreye girer, bu da vücudumuzdaki her hücreye dolaşımını ve oksijeni artırır . Bu nedenle, bu sağlıklı alışkanlık bizi daha aktif tutmaktadır.Çalışmalar yürüyüşün depresyon için iyi bir terapi olduğunu ve depresyonla ilişkili semptomları hafiflettiğini göstermiştir. Her gün düzenli olarak yürürseniz; Ağırlığı yönetmeye yardımcı olursunuz,Tip 2 diyabet riskini azaltırsınız,Eklem, kas ve kemiklerin esnekliğini ve gücünü artırın ve osteoporoz riskini azaltırsınız, bağışıklık sistemini güçlendirirsiniz ve Kolon, meme ve akciğer kanseri gibi belirli kanser riskini azaltırsınız.

Bütün gün meşgul olduktan sonra, bir akşam yürüyüşü kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Gün boyunca yoğun bir çalışmadan sonra 30 dakika yürürseniz, kesinlikle yenilenmiş ve enerjik hissedeceksiniz. Zihninizi temizlemenize ve kendinize zaman ayırmanıza yardımcı olur. Birkaç gün içinde yenilenmiş hissedeceksiniz . Yürüme bir çeşit egzersiz. Günlük egzersiz yapamıyorsanız, yürüyüşe çıkabilirsiniz çünkü en sağlıklı egzersizlerden biridir.Her gün 30 ila 45 dakika yürüme Alzheimerı önlemeye, kas tonusunu iyileştirmeye, kan basıncını düşürmeye, kolon sağlığını geliştirmeye, ruh halinizi iyileştirmeye, hastalıklarla mücadele etmeye, kilo kontrolüne, kemiklerinizi güçlendirmeye, diyabetin önlenmesine ve stresi yönetmeye yardımcı olabilir.


Etkin olmanın bir yolunu arıyorsanız, çözüm düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Yürüyüş, egzersiz yapmak, kilo vermek ve daha sağlıklı olmak için basit bir yoldur.Yürüyüş sağlığınız için çok iyi ayrıca diyabet riskinizi azaltmak dahil olmak üzere çok sayıda faydası vardır.Yürüyüş hepimizin daha aktif hale gelmesi için erişilebilir ve kolay bir yoldur. Yürüme dahil olmak üzere, ılımlı fiziksel aktivite, vücudun sistemlerini iyi durumda tutabilir ve kronik hastalık riskini azaltabilir.Aynı zamanda daha güçlü, daha enerjik, daha mutlu hissetmenize ve genel kalitenizi ve hayattan zevk almanızı sağlar.Yürüme, çok sayıda sağlık yararı sağlayan etkili bir egzersizdir.
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
2
Görüntüleme
3K
jnevin
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
M
Cevaplar
1
Görüntüleme
9K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
5
Görüntüleme
9K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
594
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst