Akupunktur hangi rahatsızlıklara iyi gelmektedir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Akupunktur hangi rahatsızlıklara iyi gelmektedir ?
Akupunktur, bir kişinin cildinden vücuda belirli noktalarda, çok çeşitli derinliklere çok ince iğnelerin sokulmasını içeren bir tedavi şeklidir. . Bir çok insan, diz osteoartriti, baş ağrısı ve bel ağrısı gibi spesifik ağrıları hafifletmek için veya aşırı aktif mesane gibi yaygın sağlık problemleri için akupunktur yaptırır. Diğer insanlar bedensel işlevlerinin dengede olmadığını hissettiklerinde akupunkturu seçerler. Akupunktur, vücuttaki enerji dengesizliklerini düzeltmeye odaklanmış tıbbi prosedürdür. Akupunktur, vücudun işlevlerini iyileştirir. Tedavinin sıklığı ve sayısı kişiden kişiye değişir. Akupunkturun yararları üzerine yapılan yüzlerce klinik çalışma, kas-iskelet sistemi sorunlarından (sırt ağrısı, boyun ağrısı ve diğerlerine) bulantı, migren baş ağrısı, anksiyete, depresyon, uykusuzluk ve infertilite gibi durumları başarılı bir şekilde tedavi ettiğini göstermektedir.

akupunktur.jpg
Akupunktur, cilde çok ince steril ve tek kullanımlık iğneler yerleştirilerek yapılır; Hasta küçük kanama, lokal morluklar veya bazı hızlı iğneleme rahatsızlıkları gibi kısa süreli yan etkiler yaşayabilir, ancak bunlar önemsizdir. Akupunktur , vücuttaki belirli sinir noktalarını uyarır ve endorfin salgılar ve ağrıyı azaltır. Akupunktur, fertilite tedavisinde olumlu sonuçlar verir kemoterapinin yan etkilerini azalttığı ve cerrahi sonrası iyileşmeyi stimüle ettiği bilinmektedir. Kas ve tendonları etkileyen lokal ağrı problemleri için akupunkturun hızlı iyileşmeyi ve rahatlamayı teşvik ettiği bilinmektedir. Artrit, cilt hastalıkları, astım, saman nezlesi, gastrointestinal ve jinekolojik bozukluklar ve duygusal problemler akupunktur ile tedavi edilebilir.


Akupunkturun amacı vücudun her tarafına akan enerji dengesini teşvik etmek ve iyileştirmek olduğu için, akupunkturun yararları duygusal rahatsızlıklardan ( anksiyete , depresyon ) sindirim şikayetlerine (bulantı, kusma) kadar geniş bir yelpazeye yayılabilir. ( irritabl bağırsak sendromu ). Bir yaralanma nedeniyle veya romatoid artrit gibi kronik dejeneratif hastalıklar ile ilişkili olan ağrı sendromları için faydalı olabilir . Migren veya Parkinson hastalığı gibi nörolojik problemlerin tedavisinde de yardımcı olabilir. Akupunkturun faydaları arasında gebelik stresinin tedavisi, Parkinson hastalığının tedavisi, kemoterapide iyileşme, baş ağrısı ve migren tedavisi, kronik ağrının önlenmesi, uykusuzluğun tedavisi, esnekliğin arttırılması, enerji düzeylerinin arttırılması, alerjik reaksiyonların önlenmesi, kan basıncı düzeylerinin kontrol edilmesi ve sindirimin iyileştirilmesi yer alır.


Akupunktur genel sağlığınızı önemli ölçüde artıran en eski Çin Tıbbı uygulamalarından biridir. Bu uygulamada, eğitimli uygulayıcılar vücudunuzun belirli kısımlarına ince iğneler yerleştirir. Vücudunuzdaki çoklu iğnelerin sokulmasına rağmen tedavinin ağrısız olması oldukça şaşırtıcıdır. Çalışmalar ayrıca akupunkturun belirli hastalıklar ve depresyon gibi sağlık durumları üzerindeki faydalarını da ortaya koymuştur. Akupunktur için seçim yaparken, deneyimli bir uygulayıcı tarafından gerçekleştirildiğinden emin olun. Hamilelik sırasında stres yaşamak yaygındır. Ancak, durumunuzun kötüye gitmesini önlemek için akupunkturu düşünebilirsiniz. Tedavi hormonları dengeler ve stres seviyelerini önemli ölçüde azaltır . Depresyon, çoğu kadının hamilelik boyunca yaşadığı başka bir zihinsel sorundur. Bu anne ve bebeği etkileyebilmektedir. Akupunktur gebelikle ilişkili depresyon üzerinde olumlu etkiler göstermiştir.


akupunktur faydaları.jpg

Akupunkturun olası riskleri şunlardır:Bir hastanın kanama bozukluğu varsa veya kan inceltici alması tehlikeli olabilir.

Ekleme bölgelerinde kanama, morarma ve ağrı olabilir.

Sterilize olmayan iğneler hastayı enfekte edebilir.

Nadir durumlarda, bir iğne bir iç organa zarar verebilir.Akupunktur iğnelerinden bildirilen en yaygın ciddi yaralanma, akciğerin kazara delinmesidir, bu da pnömotoraks adı verilen akciğerin kısmi çökmesiyle sonuçlanır . Akupunktur tedavilerinden bildirilen en yaygın enfeksiyon , karaciğerde potansiyel olarak ciddi bir enfeksiyon olan viral hepatittir . Diğer yan etkiler , deride ve vücudun başka bir yerinde iğne sokma yerinde lokal olarak bakteriyel enfeksiyonları içerir . Genel olarak, yan etkiler zayıf hijyen ve akupunkturcunun eğitimi ile ilişkili görünmektedir.Tedavinin sıklığı ve sayısı kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar ilk tedavide dramatik rahatlama yaşarlar. Karmaşık veya uzun süreli kronik rahatsızlıklar için, birkaç ay boyunca haftada bir ila iki tedavi önerilebilir.Kas iskelet bozuklukları ve ağrı:baş ağrıları, boyun ağrısı, donmuş omuz, tenisçi dirseği, çeşitli tendinit formları, osteoartrit, diz ağrısı, bel ağrısı, siyatik, osteoartrit, karpal tünel sendromu, diş ağrısı ve her tür burkulma


Nörolojik:


Migrenler, yüz tikleri, siyatik, nöropati, felç, inme sonrası hemipleji, Parkinson hastalığı, ALS, bacaklarda uyuşma ve karıncalanma hissi, ameliyat sonrası ağrı, diyabetik nöropati, konuşma problemleri.


Solunum bozuklukları:


Soğuk algınlığı, sinüzit, boğaz ağrısı, bronşit, astım, tekrarlayan göğüs enfeksiyonları, alerjiler.


İnflamatuar ve Bağışıklık Koşulları:


İrritabl Bağırsak Sendromu, Crohn, Romatoid Artrit, Diyabet, Egzama, MS, Fibromiyalji ve Kronik Yorgunluk Sendromu.


Üriner, Regl ve Üreme problemleri:


Sık idrara çıkma, aşırı aktif mesane, İYE, prostat sorunları, PMS, ağrılı adetler, doğurganlık sorunları ve menopoz semptomları.


Kanser Tedavisi için yardımcı tedavi:


Kemo-kaynaklı bulantı ve kusma, yorgunluk, radyasyon tedavisi, lenf ödemi, ameliyat sonrası nöropati ve kanser tedavisinin diğer yan etkileri.


Stres :


Hipertansiyon, depresyon, anksiyete, Ayrıca bağımlılık terapisi ve sigara bırakma konusunda da yardımcı olabilir.
Sinüzit ve astım dahil olmak üzere solunum yolları, birçok jinekolojik rahatsızlık ve infertilite gibi akupunktur ile tedavi edilmiştir. Travma sonrası stres bozukluğu gibi duygusal ağrı sendromlarının tedavisinde ve kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmanın kontrol edilmesinde yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, in-vitro fertilizasyon ile birlikte kullanıldığında gebe kalmada başarı sağlanmıştır. Kanama bozukluğu olan veya kan inceltici olan kişiler akupunktur yapmadan önce doktorlarıyla görüşmelidir. En yaygın akupunktur yan etkileri, küçük ağrı ve ağrı ile birlikte bölgede kanama ve morarma dır.


Yapılan çalışmalar akupunkturun kanser tedavisinde başarılı olduğunu ortaya koymuştur.Çalışmalara göre, akupunktur trombosit sayısını arttırır ve kemoterapi veya radyasyon tedavisi sonrası sağlıklı hücrelerin bozulmasını önler. Baş ağrısı ve migrene eğilimli kişiler akupunkturu denemelidir. Omuz ağrısı, sırt ağrısı ve boyun ağrısı genç ve yaşlılarda yaygındır. Yanlış bir pozisyonda oturmak veya egzersiz yapmak gibi pek çok faktör bu tür bir ağrının başlamasına yol açar. İlaç ağrıyı geçici olarak ortadan kaldırır. Bununla birlikte, akupunktur bu acı için kalıcı bir çözüm olabilir. Bu geleneksel uygulama ayrıca, yaşlıları etkileyen artrit için etkili bir tedavi gibi görünmektedir.


Uykusuzluk hayatınızın kalitesini büyük ölçüde etkileyebilir. Yani, ruh sağlığınızı etkilemeden önce onu tedavi etmelisiniz. Meta analizlere göre, akupunktur genel sağlığınızı iyileştirir ve uykusuzluğa katkıda bulunan faktörler dahil birçok iç meseleyi tedavi eder. Akupunktur, vücudunuzu esnek hale getirir ve hareket etmesi zor vücut bölgelerini hareket ettirmenize izin verir. Yoğun yaşam tarzı ve telaşlı rutin, tükenmenin başlıca iki nedeni. Enerjik bir beden olmadan, günlük görevleri yerine getirmek imkansız görünüyor. Bu durum aynı zamanda verimliliği de etkiler. Bu durumda, fiziksel ve zihinsel enerjinizi artırmak için bir şeye ihtiyacınız vardır.Akupunktur hormonları dengeler ve sinir yollarını uyarır. Akupunktur seansları, vücudunuzun alerjenlerden korunma yeteneğini yeniden kazanır. Aynı zamanda bağışıklık ve kendini iyileştirme yeteneğini artırır. Bu şekilde mevsimsel alerjiler hasara yol açamaz ve hava şartlarından bağımsız olarak sağlıklı bir vücudu kucaklayabilirsiniz. Akupunktur ayrıca alerjik bir reaksiyonda sık görülen boğaz ağrısı, burun akıntısı ve kabarık gözler gibi çeşitli semptomları da kontrol eder.


Akut gastrointestinal problemlerden, inflamatuar barsak hastalığı, safra taşı ve Crohn hastalığı gibi kronik hastalara kadar, akupunktur, her şeyi tedavi edebilir ve kısa sürede sindirimi sağlayabilir. Akupunktur, vücudun basınç noktalarına küçük iğneler uygulayarak çalışır. Akupunktur, kronik ağrı ile ortaya çıkan iltihabı en aza indirmeye yardımcı olabilir . Akupunktur, belirli türdeki ağrıları hafifletmeye bazı tıbbi rahatsızlıkların tedavi edilmesine yardımcı olabilecek eski bir Doğu Asya Tıbbı türüdür. Akupunktur iğneleri vücudunuzdaki farklı basınç noktalarına ve sinirlere yerleştirildiğinde, iğneler, sinirler, endorfin gibi hormonları salmak için uyarır, bu da beyin ve vücutta oluşan diğer sinirlerin salınmasını tetikler. Çalışmalar , bu bağışıklık ve dolaşım sistemi uyarımının migrenleri ve gerilim baş ağrılarını hafifletmek için çalışabileceğini göstermiştir.
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Makalede yer alan rahatsızlıkların çoğuna sahibim. Uykusuzluk, stres, depresyon, kas ağrısı vs Ayrıca sigarada içiyorum. Sigarayı bırakmak istiyorum bunun için akupunktur düşünüyorum. İnternette okumuştum bir klinik akupunkturla sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu belirtmişti. Belirttiğim sağlık koşulları içinde bu tedaviden yararlanmak istiyorum. Akupunktur yaptıranlar yorum yaparsa çok sevinirim
 
Üst