1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Alerjik Rinit

  Konu, 'K.B.B Tedavisi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Allerjik rinit (allerjik nezle) vücut savunma mekanizmasının reaksiyonu sonucu oluşan bir hastalıktır. Vücudun bağışıklık sistemi (immün sistem) vücudun kendisine ait olanını tanıyıp kendinden olmayan yabancılara karşı savunma oluşturan bir mekanizmadır. Yabancı bir madde algılandığında daha önceden bu maddeyle karşılaşıldıysa immün sistem gerekli hücreleri devreye sokarak bazı kimyasal maddeleri salgılar. Bazen bu reaksiyon aşırı bir şekilde olabilmektedir. Salgılanan bu kimyasal maddeler (histamin gibi) vücutta bazı belirtilere neden olur. Allerjenler: Alerjiye neden olan allerjenler solunum yolu veya besinlerle ağızdan alınabilir. En sık rastlanan alerjenler; polenler, otlar, ev tozu akar (mite), hava kirliliği nedeniyle havada bulunan kimyasal maddeler, hayvanların tüyleri ve besin yoluyla alınan alerjenlerdir.
  Bulgular: Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, kaşıntı ve hapşırık en sık bulgulardandır. Ayrıca gözlerde kaşıntı ve sulanma ve burun dokularının şişmesine bağlı baş ve yüz ağrısı da çoğunlukla bulunur.
  Tanı: Tam bir KBB muayenesi yapılarak özellikle burun dokularının durumu gözlenir. Burnun endoskopik muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Alerjik rinit düşünülen hastalarda ileri tetkiklere geçilir.
  Testler: Alerjik rinit tanısında en önemli test deri testidir. Bu testte hastanın cildine bilinen alerjik maddelerden küçük dozlarda verilerek bunlara karşı bir aşırı reaksiyon olup olmadığı gözlenir. Yaklaşık 30 dakika süren bir işlemdir. Bunun dışında kandaki immünglobulin düzeyinin ölçülmesi de bir fikir verebilir.
  Tedavi: Öncelikle alerji oluşturan alerjenle temasın kesilmesi için çevre değişiklikleri ve temizlikleri yapılmalıdır. Özellikle en sık rastlanan ve yıl boyu şikayetlere yol açan akarlarla mücadele gerekir. Bu amaçla yatak odasında tüylü ve yünlü eşyalar kaldırılmalı, özel vakumlu süpürgeler ve akarları yok eden özel deterjanlarla temizlik yapılmalıdır.
  Tedavide kullanılan ilaçlar alerjik reaksiyonun önlenmesine veya baskılanmasına yöneliktir. Alerjik rinitte son yıllarda kullanılan steroidli burun spreyleriyle oldukça iyi sonuçlar alınmakta ve uzun süreli kullanılabilmektedir.
  Bir diğer yöntem ise aşı tedavisi olarak bilinen immünoterapidir. Tek allerjenin neden olduğu ve reaksiyonun güçlü olduğu durumlarda tedavinin başarı şansı daha yüksektir. Ancak başarı oranının her vakada beklenen düzeyde olmaması; uzun, zahmetli ve maliyetli bir yöntem olması nedeniyle tedavide ilk tercih değildir.
  Cerrahi tedavi: Alerjik rinitli hastalarda yapılan cerrahi tedaviler genellikle bulguları azaltmaya (septum deviasyonu ve konka hipertrofisinin düzeltilmesi) veya birlikte olan diğer problemlerin (sinüzit, burun polipleri gibi) düzeltilmesine yöneliktir. Bu problemlerin düzeltilmesi hem şikayetleri azaltacak hem de verilen ilaçların burun içinde daha etkili olmasını sağlayacaktır.
   
Alerjik Rinit konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. alerjik rinit nedir

  alerjik rinit nedir

  ALLERJİK RİNİT Genel Bilgiler Allerjik rinit, toplumun hiçte küçümsenmeyecek bir bölümünde rastlanan ve son derece yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Mevsimsel allerjik rinit (Polenlerin yoğun olduğu mevsimler) kendisini her yıl belirli bir zamanda ortaya çıkan aksırık, kaşıntı, burun akıntısı ve burunda tıkanma gibi bulgularla belli eder. Bir de yıl boyu devam eden, mevsimsel allerjik...
 2. Alerjik Rinit Nedir?(Saman Nezlesi)

  Alerjik Rinit Nedir?(Saman Nezlesi)

  nezle,saman nezlesi,hastalıklar,tedavileri,grip,bahar nezlesi,nasıl geçer,ne yapmalıyız,alerjik rinit,nedir,nasıl tedavi edilir. Op. Dr. Süreyya Şeneldir, birçoğumuzun sıkıntı çektiği alerji rinit konusunu o kadar güzel anlatmış ki, bizler de hemen sizlerle paylaşmak istedik. İşte alerji konusunda aklınıza gelen tüm sorular ve yanıtları... Rinit burun iç kısmını döşeyen ve mukoza adı...
 3. Alerjik Rinit-Sonbahar Nezlesi ve Çözüm Önerileri

  Alerjik Rinit-Sonbahar Nezlesi ve Çözüm Önerileri

  Bu konu; alerjik rinit, sonbahar nezlesi ile ilgili bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, sonbaharın gelmesiyle birlikte dikkat ettiyseniz hapşıran, öksüren, burnunu çeken insanların sayısı da arttı. Birçoğu grip olduğunu ya da soğukalgınlığına yakalandığını düşünse de aslında bu sonbahar alerjisinden başka birşey değil. Özellikle sonbahar ve ilkbahar mevsim geçişlerinde yaşanan alerjik...
 4. Alerjik Rinit Nedir? Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir?

  Alerjik Rinit Nedir? Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir?

  alerjik rinit ( nezle) nedir,alerjik rinit tedavisi,alerjik rinit belirtileri,alerjik rinit ilaçları,alerjik rinit olan çocuklara dikkat,alerjik nezle kimlerde görülür, Rhinit burun iltihabı anlamına gelmektedir.Burun mukozasının alerjik nedenli iltihabına ise alerjik rinit denir.Alerjenlerin hava yolu mukozasına yapışarak iltihabi reaksiyonları başlatması ile meydana gelir.Özellikle...
 5. Alerjik Riniti Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir ?

  Alerjik Riniti Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir ?

  alerjik riniti olanlar ne yapmalı,alerjik riniti olanların tedavisi,alerjik rinit bulguları,alerjik rinitte tedavi nasıl ,alerjik rinit ilaçları, ALLERJİK RİNİT BULGULARI NELERDİR? Alerjik rinitdeki inflamatuar olaylar nazal mukozanın alerjenle karşılaşması ile başlar ve hücre infiltrasyonu ile sonlanır. Alerjen ile karşılaşıldığında özellikle ağız, burun, gözler,boğaz ve deride kaşıntı...

Sayfayı Paylaş