Alkali su nedir ? Alkali suyun faydaları nelerdir ?

Alkali su nedir ? Alkali suyun faydaları nelerdir ?
Alkali su, normal pH'dan daha yüksek bir sudan başka bir şey değildir - normal içme suyundan daha yüksektir. Alkali su savunucuları, kanser gibi hastalıkları önleyebildiğini ve hatta yaşlanma sürecini yavaşlattığını iddia eder.Alkali su, asidik suyun tersidir. Sade sudan daha yüksek pH seviyesine sahiptir. Normal içme suyu nötr olan 7 pH a sahiptir. Alkali su 8 ya da 9 pH a sahip olabilir. Yapılan bir çalışmada, 8.8 pH lı alkali suyun içilmesinin, asit reflü arkasındaki suçlulardan biri olan pepsinleri devre dışı bırakabileceği görülmüştür . Bir başka çalışmada, alkali suyun yüksek tansiyon veya diyabetli hastalara fayda sağlayabileceği bulunmuştur .


alkali su.png

Alakali su içmenin genel sağlığınızı artırabilecek bir çok fayda sağladığını biliyormuydunuz ? Alkali su yararları bizi sağlıklı tutmakla sınırlı değildir bir çok hastalığın tedavisinde de katkıda bulunur. Bazı çalışmalar Alkali suyun vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Yaşlanma sürecini yavaşlatır, vücudun pH seviyelerini düzenler ve çeşitli kronik hastalıkları önler. Alkali su, normal suların yapamadığı vücuttaki asit seviyelerini nötralize eder.Alkali su nedir evde alkali su nasıl hazırlanır ?
Alkali su vücut hücrelerini nemlendirir.

Vücudun serbest radikallerle savaşmasına yardım eder.

Hastalığın gelişmesini önler.

Kanser hücrelerinin büyümesini önler.

Diyabet, yüksek veya düşük tansiyon ve Osteoporoz gibi hastalıklar için son derece yararlıdır.

Kalp, kas ve cilt sağlığını geliştirir.Alkali suyunun olası yan etkileri şunlardır:Bu su uzun süre tüketilirse, kardiyovasküler problemlere neden olabilir.

Alkali su içilerek vücudun pH seviyesi yükselir ve hipoklorhidriya yol açabilir.

Metabolizma enerji üretmek ve vücudu aktif tutmak için şarttır. Ancak çalışmalar, yapay alkalin suyunun metabolizma anormalliklerine yol açabileceğini göstermektedir.

Alkali su içmek, vücudun pH seviyesini yükselterek B12 vitamini, demir ve folat gibi çeşitli besinlerin emilimini engelleyebilir.

Günlük olarak sürekli alkali su içmek baş ağrısı, uykululuk veya yorgunluk gibi hastalıklara neden olabilir.

Tek kelimeyle, alkali su çeşitli sağlık yararları sağlasa da, uygun bir şekilde alınmadığı ve sınırlanmadığı takdirde sağlık sorunlarına da neden olabilir.
ALKALİ SU NASIL YAPILIR ?2 Litre suya 1 çay kaşığı deniz tuzu ilave edin. Bir adet limonuda dilimleyerek suya ekleyin ve iyice karıştırın.8 saat bekletin ve tüketin. Diğer yöntem ise ; 1,5 litre suya 1 çay kaşığı karbonat ilave edin ve karıştırın. Bu şekilde birkaç saat bekletin ve tüketin. UYARI: ALKALİ SU TÜKETMEDEN ÖNCE MUTLAKA HEKİME DANIŞIN


Alkali su iyonize edilmiş sudır, bu da suyun pH seviyesinin arttırıldığı anlamına gelir. PH seviyesi, bir maddenin 0 ila 14 arasında bir ölçekte asidik veya alkali olduğunu ölçen bir sayıdır. Örneğin, seviye 1 ise, maddenin çok asidik olduğu ve 13 ise, çok alkali olduğu anlamına gelir. Alkali su pH seviyesi 8 ya da 9 dur ve normal musluk suyunun pH seviyesi nötrdür Alkali su tüketim için güvenli olduğu düşünülse de, olumsuz yan etkileri de olabilir. Yan etkilerden biri, vücudunuzu alkalileştirirken, aşırı tüketimin, midenizin iyi bakterilerini öldürdüğü doğal asitleri tahrip edebilmesidir.


Alkali su ayrıca diyabet ve kanserin tedavisinde de yardımcı olabilir ve kemik sağlığını da arttırabilir. Alkali su banyosununda cilt üzerinde faydalı etkileri olabilir. Yüksek asit seviyelerine sahip olmak, zamanla kemikleri zayıflatabilir ve kırık riskini artırabilir. Alkali su asit seviyelerini azaltabileceğinden, bunu önlemeye yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar, alkali su içmenin kan basıncı üzerinde olumlu etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Ancak bir sonuca varmak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var. O zamana kadar, doktorunuzun tavsiyesini almanızı öneririz.Bazı kaynaklar, kanser hücrelerinin asidik ortamlarda geliştiğini ve alkalin suyun asitliği nötralize edebileceğinden kanser tedavisine yardımcı olabileceğini söylüyor. Birkaç çalışma, alkalin ortamın bazı kemoterapi ilaçlarını daha etkili ve daha az zararlı hale getirdiğini de göstermiştir . Diğer kaynaklar, alkali bir diyetin, kanserin başlıca nedenlerinden biri olan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir.Alkali su mide asidini nötralize edebilir ve asit reflü ve mide ekşimesi semptomlarını hafifletebilir.


Başka bir çalışma, alkali suyun polikistik over sendromunun (PKOS) neden olduğu bedensel dengesizlikleri iyileştirebileceğini ve sonuç olarak hastaların doğurganlığını iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Alkali su içmek egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olabilir. Alkali su, sodyum, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve benzeri gibi büyük bir mineral kaynağıdır. Eğer bir kişi mineral eksikliğinden muzdaripse, kilo problemleri , yüksek tansiyon, Kalp hastalığı, zayıf kemikler ve böbrek taşı şikayeti ile sonuçlanabilir .Kalsiyum ve Magnezyum gibi en önemli iki mineral, çok miktarda Alkali suda bulunur. Alkali suları iyi bir mineral kaynağı olarak görüyoruz çünkü vücudumuz alkali mineralleri gıda veya takviyelerden gelen minerallerden daha kolay ve daha hızlı emebilir.


Ayrıca, alkali su iyi miktarda kalsiyum içerir. Vücudunuzun kalsiyum tüketim kapasitesini artırabilir. Kemik sağlığı için Magnezyum da şarttır. Ve yeterli magnezyum sağlayarak, alkali su iyi bir mineral kaynağı olarak davranır.Alkali su, Kanserle savaşmaya yardımcı olur. Kanser hücreleri alkali bir ortamda büyüyemez. Ya kanser hücrelerinin büyümesini durdurur ya da büyüme hızını yavaşlatır. Vücutta malign kanser hücrelerinin büyümesini önlemek için alkali dengeye çok ihtiyaç vardır.Alkali su, vücudun pH seviyesini dengeleyerek kilo vermeye yardımcı olur. Vücudunuz hidrasyon olmadığı zaman, pH dengesi bozulur. Alkali su yeterli miktarda nem sağlayarak yardımcı olur.Alkali su insan vücudu üzerinde çok fazla sağlık yararına sahiptir. Alkali suyu içmenin en önemli yararı, vücudunuzdaki gelişmekte olan hastalıklar için sorumlu olan toksinleri yok etmesidir. Alkali su, zararlı mineraller ve kimyasal maddeler içermediğinden, detoksifikasyonun temeli olarak nomal sudan daha iyi çalışır. Dahası, vücudumuzu detoksifiye ederek, alkali su da bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudu nötralize etmeye ve asit atıklarını hücrelerden uzaklaştırmaya yardımcı olur.Alkali su, cilt sağlığını iyileştirmede etkilidir. Yaşlanma karşıtı özelliklerinden dolayı her zaman taze ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.Genel sağlık üzerinde olumlu bir etki bırakır. Kemikleri, dişleri ve kasları güçlendirir, sindirime yardımcı olur, kan basıncını kontrol eder ve vücut sıvılarını dengeler. Alkali su güçlü bir antioksidandır. Vücudumuzu çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilecek serbest radikallerden koruyarak bir antioksidan rolünü oynar. Serbest radikaller bağışıklık sistemine zarar verir ve bu da enfeksiyona ve hastalığa yol açabilir. Bu hastalıklar bazen tehlikeli olabilir. Alkali su , kolayca emilebileceği için büyük bir antioksidan kaynağıdır. Birçok çalışma, bu antioksidanın sıvı formundan dolayı diğer gıda takviyeleri veya kapsüllerinden çok daha etkili olduğunu göstermektedir.Alkali su, sinir sağlığını da artırmakta etkilidir. Vücudumuz susuz kaldığında, beyin enerjisini kaybeder ve sinir sistemi etkilenir. Alkali su içeren magnezyum sinirlerin sağlığını iyileştirmeye katkıda bulunur. Magnezyum gıdaları enerjiye dönüştürür ve böylece sinir işlevini sürdürür. Yani, sağlıklı bir sinir sistemine sahip olmak istiyorsanız, diyet tablonuza alkali su eklemelisiniz.Bu suyu diğer sağlıklı diyetlerle alacağınız zaman, enerji seviyenizdeki farkı kendiniz göreceksiniz.Alkali içecekler veya iyonize su sedef hastaları için faydalıdır. Sedef hastalığı tamamen tedavi edilemeyen bir deri hastalığıdır.Alkali su sedef hastalığı ve artrit hastaları için çok etkilidir.Alkali su, bu cilt hastalığı için etkili bir çözüme sahiptir. Bu suyu etkilenen bölgelere uygularsanız, iyileşme sürecini rahatlatıp hızlandırabilir.


Kalp belki de en önemli vücut organıdır. Kalbi sağlıklı tutmanın çeşitli yolları vardır. Alkali su bunu yapmanın en kolay ve etkili yollarından biridir.Kalbi sağlıklı tutmak ve kalp krizini önlemek için, birçok insan pahalı sağlık takviyelerine yönelir. Oysa alkali su hem etkili hemde ucuzdur.Alkali su genellikle güvenli kabul edilir, ancak yan etki üretme potansiyeline sahiptir.Vücudunuzun su dengesini korumak için çok fazla su tüketmeniz önemlidir. İnsan vücudunun iki üçte biri sudan oluşur, eğer insanlar yeterince su tüketmezse, suyu kurutmaya başlar. Vücudumuz idrar ve terleme yoluyla suyu kullanır ve kaybeder ve hücrelerimiz besin maddelerini kolayca tahrip eder. Dehidrasyon da hem genç hem yaşlı insanlar için tehlikeli olan kan basıncında düşüşe neden olur. İnsan bedenleri sayısız hücrelerden oluşur ve bu hücreler sonsuz biyolojik süreçlere sahiptir. Bu kimyasal gelişmeler, doğru bir şekilde çalışmak için çok hassas bir pH aralığına ihtiyaç duyan vücut enzimleri aracılığıyla etkin bir şekilde gerçekleştirilir. PH gerekli pHdan daha az veya daha fazla ise, enzimler çalışmayı durdurur ve sonuçta oluşan biyokimyasal süreçler duracaktır! İnsan vücudu karmaşıktır ve doğal alkali su içmek genellikle güvenli sayılır çünkü bazı doğal mineralleri barındırır. Bununla birlikte, her bir organ sistemi benzersiz bir pH aralığına sahiptir, bu yüzden alkali su tüketmeden önce mutlaka hekime danışın.
 
Üst