Etiketler:
 1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Allah hangi gencleri begenir

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Allah Hangi Gençleri Beğenir


  Hayatıyla bize en büyük bir rehber, en büyük bir nümune olan Yüce Peygamberimiz (a.s.m.), "Allah, gayr-i meşrû şehvet peşinde olmayan genci pek beğenir" (Müsned, 4:151) buyurmaktadır.

  Bu hadiste, hayatının en fırtınalı ve en tehlikeli dönemlerini yaşayan gençler için çok büyük bir müjde vardır: Allah'ın beğenmesi.

  Bu öyle bir müjdedir ki, insanın tüm sevdiklerinden, beğenisini kazanmak istediği bütün şahıslardan daha değerli, daha yücedir.

  Çünkü Bedîüzzaman Hazretlerinin dediği gibi, "Kim Allah'a yâr ise her şey yârdır, her şey yarar."

  Meşhur Hikem-i Atâiyye, "Cenâb-ı Hakkı bulan neyi kaybeder? Ve onu kaybeden neyi kazanır?" demiştir. Yâni "Onu bulan her şeyi bulur, Onu bulmayan hiçbir şey bulmaz. Bulsa da başına belâ bulur."

  İşte dünyalara bedel olan Allah'ın beğenisini kazanmanın yolu gayri meşru şehvet peşinde olmamaktır.

  Yine gençlerle ilgili hadislerde, "Allah'ın gayri meşrû şehvetini terk eden genci meleklerin bazısı gibi gördüğü" belirtilmektedir.

  O kadar ki, Câbir'den (r.a.) rivâyet edilen bir hadiste meâlen, "Hangi delikanlı ki, genç yaşında evlenirse, onun şeytanı şöyle bağırır: 'Eyvah, dinini benden korudu'" (Ramûzu-l Ehâdis, c.1 s.179) buyrulmaktadır.

  Yine Yüce Efendimiz (a.s.m.), "En şerliniz, bekârlarınızdır" (Keşfü-l Hafâ, 2:6) buyurarak, çok mühim olan bu konuya ayrıca dikkat çekmiştir.

  Acaba şehvet konusunun ehemmiyeti nereden kaynaklanmaktadır ki, onu bırakmak Allah'ın sevgisini kazandırmakta ve gençleri melekleştirmektedir?

  Evlenerek şehvetini gayri meşrû fiillerden korumak neden "dini şeytandan korumak"la eş tutulmaktadır?

  Ve neden insanların en şerlileri bekârlardır?

  Hemen şunu da belirtelim ki, son hadisteki hüküm genel değildir. Bu hadiste, bekâr olup da iffetini koruyamayanlar kast edilmektedir. Yoksa ashab-ı suffadan çok bekâr sahabî vardı. Birçok İslâm kahramanı hiç evlenmemiştir. Bekâr olup da iffet ve namusunu koruyan, gayri meşrû şehvet peşinde koşmayan kimseler elbette bu hadisteki hükmün dışındadırlar. Aksine onlar sırf İslâma hizmete daha fazla zaman ayırmak için evlenmiyorlarsa, tebrik ve takdire lâyıktırlar.

  Çünkü, aslolan iffetin korunmasıdır. Evlilik ise onun vasıtasıdır. Eğer bir kişi evlendiği halde iffetini korumuyorsa, o bekâr bir gençten daha şerlidir.

  Bundan sonra yukarıda sıraladığımız soruları cevaplayalım.

  Evet, nedir iffete bu kadar ehemmiyet vermenin, şehvetten bu kadar sakındırmanın sırrı?

  Bir kere gayri meşrû şehvet peşinde olmak zaten çirkin bir fiildir. Toplumun temeli olan âile yuvasını yıkmakta, nesilleri birbirine karıştırmaktadır.

  Ayrıca gençliğin zamanını, sağlığını, parasını, mesâisini, işini, okulunu mahveder gayri meşrû şehvet peşinde koşmak. Hattâ insanları intihara kadar götürür.

  Nice gençler var ki, sırf bu meseleden dolayı, kavga ve cinâyetlere giriyor, ömrünü hastanede veya hapishânede geçiriyor. Hattâ öyleleri var ki, derdinden hastalanıyor ve kısa sürede ölüyor.

  Çevremize baksak, iffetli olamamaktan dolayı, işini veya okulunu yarım bırakan, sağlığını perişan eden, zamanının büyük bir bölümünü hebâ eden, kendisinin veya babasının servetini batıran nice gençler görürüz.

  Altın gibi gençler, pırıl pırıl kabiliyetler, fırtına gibi zekâlar kaybolup gitmekte, mahv u perişan olmaktadırlar.

  İşte bunun için âyet ve hadislerde bilhassa tehlikenin odağında olan gençlerimiz şiddetle ikaz ediliyor, iffetli olmaları övülüp teşvik ediliyor.

  Şehvetin esiri olunduğunda bütün bir ömrün hebâ edileceği, oysa bu ömür ve kabiliyetlerin Allah'ı tanıyıp ibâdet etmek için verildiği ısrarla belirtiliyor ki, gençler tuzaklara düşmesin.   
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Ce: Allah hangi gencleri begenir
  emeğine sağlık canım
   
 3. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: Allah hangi gencleri begenir
  rica ederim canim arkadasim,sevgiler
   
 4. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Allah hangi gencleri begenir

  emeğine sağlık
   
Allah hangi gencleri begenir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Al Pacino'nun hangi filmini daha cok begenirsiniz?

  Al Pacino'nun hangi filmini daha cok begenirsiniz?

  al pacino sözleri alpaçinonun filmleri alpaçinonun filimleri al pacinonun sözleri Konu Al Pacino olunca insanin susasi gelmiyor acikcasi cunku öyle bir oyuncu ki her oynadigi rolun hakkini fazlasiyla veriyor Ancak bazen kötu senaryolarada denk gelebiliyor Oyunculuguna laf söylemek beyaza siyah demek gibi birsey Scarface (Yarali Yuz)deki rolu bence kendisini ilk oyuncu yapan senaryolardan...
 2. Orhan Gencebay - Hangi Rüzgar

  Orhan Gencebay - Hangi Rüzgar

  Hangi rüzgar attıysa seni benden uzağa Elbet yollarımızı bir eder dedim Düştüm bir tanem düştüm çile denilen ağa Belki kurtarır diye seni bekledim seni bekledim Sensiz kaçıncı gurbet akşamıdır bu Bu ne yalnızlıktır ki bu ne yalnızlıktır ki Kendim kendimi bulamadım Güneş kızıl grupla ışıkladıkça ufku Daldığım rüyadan doğrulamadım Güneş kızıl grupla ışıkladıkça ufku Daldığım rüyadan...
 3. Allahım !

  Allahım !

  . BANA ÖYLE BİR GÖNÜL VER Kİ: Bir kuruluşun tepe noktasında yetkili olsam bile, bunu asla başka şekilde kullanmamalıyım. Günlük yaşamda "ben" yerine, daha çok "sen" sözcüğünü kullanabileyim... BANA ÖYLE BİR SEVGİ VER Kİ: Sonsuz bir hazine gibi bitmesin, çoğalsın daha da sevdikçe, doldursun sarsın çevremi. Hatta düşmanlarımı da sevebileyim... BANA...
 4. allah

  allah

  allahın neden 99 ismi var neden 100 degilde 99 ?
 5. Hangi Saç Renkleri Genç Gösterir ?

  Hangi Saç Renkleri Genç Gösterir ?

  Bu konu; genç gösteren saç renkleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, etrafımızdaki kadınlara dikkatle baktığımızda kimisinin gayet genç ve dinç, kimisinin de olduğundan daha yaşlı ve olgun göründüğünü farkederiz. Bunun sebeplerinden biri seçilen yanlış saç renkleridir. Kozmetik ve çeşitli estetik müdahalelerle genç görünmeyi başaran kadınların başvurduğu yöntemlerinen biri...

Sayfayı Paylaş