1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Amasya Genelgesi

  Konu, 'Cumhuriyet Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  amasya genelgesinin nedenleri amasya genelgesi orjinal metni Amasya Genelgesi; 21-22 Haziran 1919

  Ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi olması nedeniyle de Amasya Genelgesi'nin Türk tarihinde ayrı bir yeri ve önemi vardır.

  12 Haziran 1919'da Amasya'ya geçen Mustafa Kemal ve arkadaşları Hüseyin Rauf Orbay, Refet Bele ve Fuat Cebesoy birlikte Amasya Genelgesini hazırladılar. Bildiri, Erzurum'da 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir'e sunuldu. O'nun da onayının alınmasından sonra, bildiri, 22 Haziran 1919'da tüm mülki amir ve askeri komutanlara telgrafla Abdurrahman Rahmi Efendi tarafından ulaştırıldı.

  < Konu Resmi..>

  Amasya Genelgesi'nin hazırlanarak telgraf yolu ile tüm Türkiye'ye

  iletildiği Amasya Saraydüzü Kışlası (yeniden inşa çalışmaları halen sürmektedir).

  Amasya Genelgesinin Önemi

  1.Türk inkılabının ihtilal safhası başlamıştır.
  2.Kurtuluş Savaşı'nın gerekçesi, amacı ve yöntemi belirlenmiştir.
  3.İlk kez milli egemenliğe dayalı bir yönetimden bahsedilmiştir.
  4.İstanbul Hükümeti ilk kez yok sayılmıştır.
  5.Türk Milleti hem İstanbul'a hem de işgalci güçlere karşı mücadeleye çağırılmıştır.
  6.Kurtarıcı olarak görülen padişah, hilafet, manda ve himaye düşüncesinin yerini millet ve millyetçilik düşüncesi almıştır.
  7.Üstü kapalı olarak "Temsil Kurulu"'nun oluşturulmasından bahsedilmiştir.
  8.Mustafa Kemal padişah tarafından kendisine verilen yetkiyi aşmıştır.
  9.Direniş esasları ilk defa Amasya'da yazılı bir ilke haline getirilmiştir.

  Bir ihtilal bildirisi niteliği taşımaktadır. Mustafa.Kemal amasya genelgesini 3.ordu müfettişi sıfatı ile imzalamıştır.

  Sivas'ta bir kongre toplanacağı amasya genelgesinde belirtilmiştir(her ilden halkın güvenini kazanmış 3 delege acil olarak sivasa gönderilecektir)

  Amasya Tamimi’nin imzalandığı yer; SARAYDÜZÜ KIŞLASI (Kışlay-ı Hümayun

  Mutasarrıf Mehmet Kemal Bey’in önderliğinde, Osmanlı şehzadelerinin eski sarayı yerine “Kışlay-ı Hümayun”veya diğer bir ismi ile “Saraydüzü Kışlası” 1900 yılında yaptırılmıştır.

  1919 yılında 5.Kafkas Fırkası’nın karargâhı olan Kışla, 12 Haziran 1919’da Amasya’ya gelen Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki askerî erkanın ikâmet yeri olmuştur. Milli Mücadelenin o zor günlerinde çok önemli kararlar alınıp görüşmeler yapılmıştır. 21-22 Haziran 1919 gecesi, sabaha kadar devam eden müzakereler sonunda kararlaştırılan ve 9.Ordu Müfettişi Mustafa Kemal Paşa, 20.Kolordu Kumandanı Ali Fuat Paşa ile birlikte eski Bahriye Nazırı Hüseyin Rauf Bey tarafından imzalanan AMASYA TAMİMİ’nin bütün dünyaya duyurulduğu yer olması bakımından yakın tarihimizde önemli bir mekân durumuna gelmiştir.

  1922’de Amasya ve çevresinde huzuru bozan Ermeni, Rum-Pontos eşkıyaları ve asker kaçaklarının faaliyetlerini ortadan kaldırma görevini üstlenen Merkez Ordusu’nun karargâhı oldu.

  1930 yıllarından sonra önemini kaybetmiş, 1935’te kısmen, 1944 yılında da tamamen yıktırılmıştır. Yerine askeri lojman, doğu bölümünde de, Subay Orduevi yaptırılmıştır.

  1986 yılında, isminin düşündürdüğünün aksine, heyelan belirtilerinin tespiti üzerine Orduevi boşaltıldı ve yıktırıldı.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin doğum belgesi olarak nitelenen "Amasya Genelgesi" nin imzalandığı bu tarihi bina heyelan dolayısıyla eski yerine yapılamadığı için hatırasına binaen Bahçeleriçi Mahallesinde belirlenen müsait bir alanda yeniden inşaasına başlanmıştır.   
Amasya Genelgesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ‘Töre’ genelgesi

  ‘Töre’ genelgesi

  ‘Töre’ genelgesi İl veya ilçe sosyal hizmet birimleri, 24 saat ulaşılabilecek şekilde görevlendirilen personelin iletişim bilgilerini, genel kolluk kuvvetlerine bildirecek. Kadın sığınma evi bulunmayan yerlerde, mağdurların ilgili yere sevkine kadar geçen sürede geçici olarak korunmalarının sağlanacağı otel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler, oluşturulan komitelerce...
 2. Amasya Mertur

  Amasya Mertur

  Firma: Amasya Mertur Firma Gerçek Adı: Amasya Mertur Yön. Kur. Başkanı / Sahibi: Muammer Gedik Genel Müdür: Halil Yeral Merkez Adresi: Yeni otogar No:21 Amasya İletişim Bilgileri Tel 1: (212) 658 18 05 Tel 2: (212) 658 18 06 Web: www.amasyamertur.com Büyük İstanbul Otogarı Bilgileri İşletme Yetkilisi: Hüseyin Tanrıverdi Peron No: 34 Tel 1: (212) 658 18 05 Tel 2: (212) 658 18 06...
 3. Amasyaya Özgü Maniler, Amasya Türküleri

  Amasyaya Özgü Maniler, Amasya Türküleri

  amasyayla ilgili türküler amasya ile ilgili türküler amasya türküleri ve öyküleri manileri türküleri ve hikayeleri Amasya ili geleneksel giyim-kuşam bakımından çok renkli ve çeşitlidir. Kıyafetlerin günümüze değin bozulmadan gelmiş olması, yöre insanının kapalı bir toplum olmasından kaynaklanmaktadır. Dağ köylerinde hâlâ geleneksel kıyafetler ile günlük yaşamı sürdüren insanlar vardır....
 4. Amasya Genelgesi önemi

  Amasya Genelgesi önemi

  tarihte amasya genelgesi var melekler bunun önemi nedir yani neden önemlidir amasya genelgesinin sonuçları tam olarak nasıl olmuştur teşekkürler.
 5. Amasya Genelgesi Hakkında Bilgiler

  Amasya Genelgesi Hakkında Bilgiler

  amasya genelgesi, nedir, amacı, önemi, maddeleri, hakkında, ile ilgili bilgiler burada melekler Tarihimizin en önemli olaylarından biri olan Amasya Genelgesi,21-22 Haziran 1919 tarihinde yayınlandı melekler.. Sebebine gelince; M.Kemal'in amacı: Anadolu ve Rumeli'de kurulmuş olan milli cemiyetşeri tek amaç doğrultusunda birleştirmekti. işte bu düşünceler içinde Amasya Genelgesi'ni...

Sayfayı Paylaş