Etiketler:
 1. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON

  AMNİOSENTEz

  Konu, 'Gebelik' kısmında esena tarafından paylaşıldı.

  AMNİOSENTEz
  Amniyosentez anne karnından ince ve uzun bir iğne yardımıyla amniyon sıvısının (bebeğin içinde yüzdüğü sıvı) alınması işlemidir. Genellikle 16-22 gebelik haftaları arasında yapılır.
  < Konu Resmi..>

  Alınan sıvıda bebeğe ait dökülen canlı hücreler vardır. Bu hücreler özel bir kültür ortamında 2-3 hafta bekletilerek üretilir. Üretilen hücrelerin kromozomları ayrıştırılır ve mikroskop altında görüntülenerek kromozomlar analiz edilir.

  Amniosentez Kimlere Uygulanır?
  35 yaşın üzerindeki gebelere
  Daha önce genetik bozukluğu olan bebek doğuranlara

  Anne veya babada kromozom bozukluğu olanlara Ailede bilinen genetik hastalık varlığında
  İkili, üçlü veya dörtlü test sonuçları anormal olan gebelere
  Ultrasonda şüpheli ve anormal bulgular saptanan gebelere
  Bebeğin akciğer gelişimini araştırmak amacıyla
  Polihidramniosda (su fazlalığı) bebeğin suyunu azaltmak için


  Riskler:
  İşlem yapılan her 200-300 kadından 1'inde gebelik kaybı (düşük) ortaya çıkabilir. Hastaların % 2-3’ünde karında kramp tarzı ağrılar, vajenden sıvı sızıntısı veya kanama olabilmektedir ancak çoğunlukla bunlar geçicidir. Çok nadir olarak enfeksiyon gelişebilir. Bazı gebelerde işlem sonrası çok azda olsa sürekli su sızıntısı olmakta ve bu da suyun azalmasına neden olabilmektedir. Amniosentez sonrası oluşan düşüklerin hepsi işleme bağlı değildir. Çok nadirde olsa bebeğin cildinde yaralanmalar bildirilmiştir.  Kan uyuşmazlığı olanlarda (anne Rh-, baba Rh+ ise) amniosentez işleminden sonra anti-Rh antikor içeren koruyucu iğne yapılması gerekir.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Ağustos 2013
AMNİOSENTEz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sitogenetik amaçlı amniosentez nedir?

  Sitogenetik amaçlı amniosentez nedir?

  down sendromu nedir sitogenetik analiz nedir sitogenetik analiz raporu SİTOGENETİK AMAÇLI AMNİOSENTEZ NEDİR? 16-18 gebelik haftaları arasında anne karnına batırılan bir iğne ile rahim içine girilmesi ve amnion sıvı örneğinden yaklaşık olarak 20 mL alınmasından ibarettir. Bu sıvı...
 2. Amniosentez (AS) nedir? Detaylı Bilgi

  Amniosentez (AS) nedir? Detaylı Bilgi

  amniosentez, ne demektir, hangi şartlarda uygulanır, bebekten sıvı alınması, nasıl olur hakkında detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz Amniosentez ; bebeğin içinde yüzdüğü amnios sıvısına ulaşılması ve buradan sıvı alınması işlemine verilen isimdir meleklerim Bu konu hakkında detaya geçiyorum. Amniosentez (AS) nedir? Amniosentez (AS) anne adayının karın cildinden girilen bir iğneyle...

Sayfayı Paylaş