1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Anafilaksi Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Anafilaksi vücudun savunma hücrelerinin alınan bir uyarana karşı oluşturduğu tepkidir. Alerji tarzında kendiliğinden geçebilen basit çeşitleri olabileceği gibi ölüme kadar gidebilen ciddi tablolara da yol açabilmektedir.
  Her insan aynı olmadığı gibi her insanın tepki verdiği alerjen maddeler ve verdikleri tepkinin düzeyi de aynı değildir. Fareler, depresyon ilaçları, saç boyaları anafilaksik şok tablosuna sebep olan allerjenler sıralmasında üst sıralardadır. Anafilaksi ilk olarak yüzde ve kollarda kaşıntılı kabarıklıklar ile kendini gösterir. Eğer ilk tutulan bölge soluk borusu veya kardiyovasküler sistem olursa birkaç dakika içinde ölüm gerçekleşir. Bu konuda en önemli görev doktora düşmektedir. Anafilaksi belirtileri olan hastayı hemen tanımalı ve acil müdahaleye hazır bulunmalıdır. Astım tedavisi gören, kalp damar hastalığı bulunan kişiler anafilaksi için yüksek risk grubuna girmektedir.

  Anafilaksi tedavisinde ilk yapılacak olan adrenalin enjekte etmektir. Yapılacak adrenalinin miktarı ve uygulanma şekline hekim tarafından hiç vakit kaybetmeden karar verilmelidir. Genel olarak kasa enjekte etmek şeklinde uygulanır. Eğer bu yeterli olmaz ve hastanın tansiyonu normal seviyeye yükselmez ise damar yolu açılarak adrenelin direkt olarak verilir.  < Konu Resmi..>


  Bir diğer yapılması gereken uygulama antihistaminik kullanımıdır. Histamin vücudun alerjenlere tepki vermesini sağlayan bir maddedir ve vücutta doğal olarak bulunur. Bu maddeyi inhibe etmek suretiyle vücudun tepkisi azaltılır ve tedaviye pozitif yanıt alınma ihtimali yükselir.

  Yapılacak küçük alerji testi uygulamalrıyla anafilaksinin önüne geçilebilir. Alerjisi olan kişilerin her ihtimale karşı yanlarında tanıcı künye taşıması oluşabilecek ciddi sonuçların önüne geçebilir.


  Literatürde bildirilen Anafilaksinin nadir nedenleri
  hamster, rat ve kene, saç boyası, GM-CSF, lökosit filtreleri, baryum, enema, aspartam, BCG aşısı, felbamat (antikonvulsan), propofol (sedatif-hipnotik), thiopental, polidokanol (topikal anes), povidon iyot, formaldehit, klorheksidin (oral muk. dez.), psoralen, neostigmine, hidrokortizon, triamsinolon, bezafibrate, tiamin abacavir, lipozomal amfoterisin, ipratropium bromid. Organizmaya yabancı tüm maddelerin anaflaksi oluşturma potansiyeli vardır.

  Mediatörlerin temel etkileri:
  Vasküler: vazodilatasyon, permeabilite artışı.

  Hava yolları: düz kas spazmı, mukus sekresyonu artar, mukus viskozitesinde artış.

  GIS: motilite artar, düz kas spazmı.

  Bu temel etkilerin klinik yansımaları:
  Deri: deride karıncalanma, ürperme, sıcak basması, “flushing”, ürtiker, anjioödem.

  Üst solunum yolları: burun akıntısı, burun kaşıntısı, hapşırma, larinks ödemi.

  Alt solunum yolları: öksürük, vizing (hışıltı), balgam çıkartma, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi. GİS: bulantı, kusma, diare, karın ağrısı.

  Kardiyovasküler: hipotansiyon, taşikardi, aritmi, koroner vazospazm, infarktüs, arrest.

  Nörolojik: bayılma, baş dönmesi, nöbet geçirme, şuur bulanıklığı, idrar ve gaita inkontinansı.

  Anafilaksi tanısı klinik olarak konur; semptomlar, semptomların ortaya çıkış şekli, tedaviye verilen cevap. Akut dönemde laboratuvar tetkiklerinin faydası yoktur.

  Print
  Başlangıç semptomları:
  Ciltte kaşıntı ve kızarıklık, iç sıkıntısı ve ölüm korkusu, baş dönmesi ve bayılma hissi, solunum sistemi bulguları. Ne kadar kısa sürede ortaya çıkarsa, reaksiyon o kadar ciddi seyirli olur.

  Deri semptomları: % 90 vardır. Deride karıncalanma, ürperme, sıcak basması, “flushing”, anjioödem, ürtiker görülebilir.

  Solunum sistemi bulguları: % 40-60 vardır, öksürük, burun akıntısı, hapşırma, ses kısıklığı, boğazda dolgunluk, boğulma hissi, göğüste sıkışma hissi, solunum yetmezliği, hırıltılı solunum görülebilir.

  GİS bulguları: % 25-30 vardır, kolik ishal, karın ağrısı, bulantı, kusma görülebilir.

  KVS semptomları: % 30-35 vardır, kariyak arrest, miyokard infarktüsü, koroner vazospazm, aritmi, taşikardi, hipotansiyon görülebilir. Kardiyovasküler sistem semptomları mortaliteden sorumludur.

  Sinir sistemi semptomları: % 1-5 vardır, bayılma, baş dönmesi, nöbet geçirme, şuur bulanıklığı, şuur kaybı, idrar ve gaita inkontinansı görülebilir.

  Anafilaksi ayırıcı tanı
  Vazodepresör reaksiyonlar: Vazovagal reaksiyon = vazovagal kollaps. Korku veya emosyonel travmalar; hipotansiyon, solukluk, halsizlik, bulantı, kusma, terleme. Farkları; bradikardi vardır, ürtiker, anjioödem ve “flushing” yoktur, yatar pozisyonda ayakların yukarı kaldırılması ile kısa sürede düzelir.

  “Flush” sendromları: karsinoid sendrom, postmenapozal, klorpropamid-alkol.

  “Restaurant” sendromları: monosodyum glutamat, sülfitler, scrombroidosis.

  Aşırı endojen histamin üretimi: sistemik mastositozis, bazofilik lösemi.

  Organik olmayan hastalıklar: panik ataklar, munchausen stridoru,vokal kord disfonksiyon sendromu.

  Diğer: herediter anjioödem, feokromositoma, nörolojik durumlar (nöbet, inme), prokain reaksiyonu, “red man” sendromu (vankomisin), kapiller sızıntı sendromu.

  Tedavi
  Anafilaksi klinik şiddetini ve tedaviye cevabı etkileyen faktörler:
  Astım, kardiyovasküler hastalıklar, beta blokör kullanımı, ace inhibitörü kullanımı.

  Tedavi hedefleri:
  Mediatörlerinin etkilerini gidermek, vital fonksiyonları desteklemek, sonraki mediatör salınımını önlemek.

  Esaslar: vital bulguların süratle değerlendirilmesi, ilaçların zamanında uygulanması, tedavinin hastaya özelleştirilmesi, öncelikle en acil çözülmesi gereken soruna yönelik tedavilerin yapılması, tedavi basamaklarının birçok aşamasının birarada uygulanması.

  İlk değerlendirme ve pozisyon:
  Solunum yolları, şuur durumu, kan basıncı ve nabız, modifiye trendelenburg.

  Adrenalin:
  İlk uygulanması gereken ilaçtır; vakit kaybetmeden, tereddüt etmeden, doğru dozda ve doğru uygulama yolu ile verilmelidir. Erişkin hastada: 0.3-0.5 mg, çocuk hastada: 0.01 mg/kg (maks 0.3 mg) kas içi (İM) verilmelidir. Klinik cevap yetersiz ise kan basıncı ve nabız kontrolü yapılır,10-15 dakika aralıklarla 2-3 kez tekrarlanır. Ciddi hipotansiyon ve şok var ise; damar içi (İV) yapılır, öncelikle dilüsyon yapılır, 1:10.000 ’lik adrenalin hazırlanır (10 kat sulandır), 1-3 ml çok yavaş İV 5 dk içinde yapılır. İV bolus uygulama yetersiz ise; İV sürekli infüzyon yapılır, kardiyak monitörizasyon ile yapılır, 1 ml 1:1000’lik adrenalin + 500ml %5 dekstroz – 0.25-2.5 ml/dakika olarak verilmelidir. Antijen enjeksiyonla alınmış ise; enjeksiyon bölgesine, absorbsiyonun yavaşlatılması için yapılır; erişkin hastada 0.3-0.5 mg, çocuk hastada 0.01 mg/kg (maks 0.3 mg) verilmelidir.

  Damar yolu açılamıyor ise: Sublingual; SC ya da İM uygulamaya göre daha hızlı, İM dozda adrenalin, SL alanın 1/3 arka bölümüne yapılır. Endotrakeal tüp içine; karina bölgesinin hemen üzerine kadar gelecek uzunlukta bir kateter ile, IV dozda adrenalin yapılır.

  Oksijen: Solunum güçlüğü ve siyanoz var ise, 4-6 litre/dakika verilmelidir.

  Turnike: Enjeksiyon yerinin proksimaline yapılır, her 3-5 dakikada bir gevşetilir, 30 dakika süreyle yapılır.

  H1 antihistaminikler: Belirgin semptomatik düzelme sağlarlar. İV uygulama tercih edilmelidir. Klorfeniramin maleat (H1); erişkin hastada: 10 mg, çocuk hastada: 0.1 mg/kg verilir. Antihistaminler 6 saatte bir P.O. olarak tekrar.

  H2 antihistaminikler: Ürtikerin yoğun olduğu olgularda verilebilir. Tedaviye katkısı konusunda görüş birliği yoktur. Ranitidin (H2); >14 yaştakilere 1 mg/kg, İV olarak 20 ml SF, en az 5 dk içinde verilir.
   
Anafilaksi Tedavisi Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. KANAL TEDAVİSİ nedir nasıl yapılır

  KANAL TEDAVİSİ nedir nasıl yapılır

  kanal tedavisi nasıl yapılır diş kanal tedavisi video diş nasıl yapılır video KANAL TEDAVİSİ Dişlerin içinde, kılcal kan damarları ve sinirlerin ( pulpa ) bulunduğu, dişe hayat veren küçük bir odacık vardır. Dişlerin büyümesini ve sürmesini sağlayan bu yapı aynı zamanda çürüme meydana geldiğinde bir uyarı,alarm görevi görmektedir. Diş çürüğü dişin sert dokularını parçalayarak...
 2. Çil Tedavisi Nasıl Yapılır ?

  Çil Tedavisi Nasıl Yapılır ?

  çil tedavisi nedir çil tedavisi nasıl yapılır çil tedavisi yöntemleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Çiller bazı kadınların en büyük derdidir melekler :) Oysa bence bazı kadınlara çil çok yakışır. Ancak benimle aynı fikirde olmayanlar çillerden hoşlanmadıkları için onları kapatmaya çalışırlar. Biraz daha ileri gidenler de çillerini tamamen yok etmek için çil tedavisi olurlar. Forumumuzda...
 3. Demir Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Demir Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

  demir eksikliği, demir eksikliği tedavisi, demir eksikliğinde ne yapılmalı Sevgili melekler, pek çok insanın sağlık problemi olan demir eksikliği, ilerlediği durumlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun için bazı tedavilerin yapılması gerekebilir. Bu konumuzde demir eksikliği tedavisi nasıl yapılır, sizlerle paylaşmak istiyoruz.... Demir eksikliği tedavisinde ilk amaç...
 4. Evde İshal Tedavisi Nasıl Yapılır ?

  Evde İshal Tedavisi Nasıl Yapılır ?

  bebeklerde ishal,bebeklerde ishale evde tedavi nasıl yapılır,bebeklerde evde ishal tedavisi,bebeğim ishal oldu ne yapmalıyım,bebeklere evde ishal tedavisi nasıl yapılır, Çocukluk çağında görülen ishal, özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde en önemli sağlık problemlerinden biri olmaya devam etmektedir. 1980′li yıllarda dünyada her yıl yaklaşık 5 milyon çocuk ishalden hayatını...
 5. Ameliyatsız varis tedavisi nasıl yapılır?

  Ameliyatsız varis tedavisi nasıl yapılır?

  Ayakta uzun süre hareketsiz olarak durma, genetik yatkınlık ve bayan hastalarda fazla kilolar varis hastalığı için risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Toplumda sıklığı %20 ile 40 arasında olduğu belirtilen varisler yaşam kalitesini etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Varis Hastalığı nedeni ile gün içinde giderek artan bacak ağrısı, bacaklarda çabuk yorulma ve ağırlık hissi olur....

Sayfayı Paylaş