Anal bölgede ağrı neden olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Anal bölgede ağrı neden olur ?
Anal ağrı, bağırsak hareketinden önce, sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir. Günlük aktiviteyi kısıtlayacak kadar kötü olan ağrıya zamanla hafif bir ağrının arasında değişebilir. Anal ağrı, çoğu ortak ve tedavi edilebilir olan birçok nedene sahiptir. Ancak, anal ağrı 24 ila 48 saat içinde gitmezse, doktorunuzu görmek önemlidir. Anal ağrı ile ateş varsa, daha acil bir randevu gereklidir.


anal bölge ağrısı.jpeg

Rektal ağrı gastrointestinal sistemin alt kısmında ağrı veya rahatsızlıktır.Oldukça yaygın bir sorundur ve hemoroid veya anal fissür gibi durumlardan kaynaklanabilir. Rektal ağrı, basınç veya kanama gibi semptomlarla ilişkili olabilir. Rektal veya anal ağrı da bağırsak iltihaplı hastalıklar, lokalize enfeksiyonlar veya bölgeye küçük yaralanmalar ile ortaya çıkabilir. Hemoroit veya anal fissürler gibi rektal ağrıların bazı nedenlerine dışkıda kanama gibi başka semptomlar eşlik edebilir . İshal veya kabızlık da mevcut olabilir.Kanserler rektal ağrının nadir bir nedenidir.
HemoroidBu, anal deride bir dış hemoroid oluşturan bir kan pıhtısıdır. Pıhtılar büyükse, yürürken, otururken veya bağırsak hareketinde ağrıya neden olabilirler. Ağrılı bir anal kitle aniden ortaya çıkabilir ve ilk 48 saat içinde daha da kötüleşebilir. Ağrı genellikle önümüzdeki birkaç gün içinde azalır.Cerrahi olmayan tedavi, sıcak küvet banyoları ağrı kesici ilaçlar ve dışkı yumuşatıcıları içerir. Çoğu uzman, hemoroidin cerrahi olarak çıkarılması tavsiye edilir. Ağır kaldırma ve doğum da yaygın nedenlerdir. Oturarak rahatsızlık verebilirler


Anal FissürAnal kanal, rektumunuzun sonunda kasla çevrili kısa bir tüpdür. Rektum kolonunuzun alt kısmıdır (kalın bağırsak).Çatlaklar yaygındır, ancak genellikle hemoroidler gibi diğer anal koşullar ile karıştırılır. Anal fissürlerin çoğu ameliyat gerektirmese de, kronik olanları tedavi etmek daha zordur ve cerrahi en iyi seçenek olabilir. Her bağırsak hareketi yaralanmış ciltte keskin bir ağrıya neden olur. Ağrı o kadar yoğun olabilir ki, çoğu insan bağırsak hareketini geciktirir ya da çıkarmaya çalışır.


anüsünüzde ciltte gözle görülür bir yırtılma

Ciltte kabarma

bağırrsak hareketleri sırasında anal bölgede keskin ağrı

silme sonrası dışkı veya peçete üzerinde kan bulguları

anal bölgede yanma veya kaşıntıanal bölgede ağrı neden olur.jpg

Anal Apse ve FistülBir apse, anüs veya rektum yakınındaki irinle dolu enfekte bir boşluktur. Çoğu durumda, bir apse cerrahi olarak drene edilerek tedavi edilir. Fistül, cildin altında oluşan, tıkanmış, enfekte olmuş bezleri apseye ve anüse yakın deriye bağlayan bir tüneldir. Anal fistülün tedavisi için sıklıkla cerrahi gereklidir. Bazen bu ameliyatlar basittir; bununla birlikte, daha zor vakalar, problemi halletmek için birden fazla ameliyat gerektirebilir.

Bir anal veya rektal apse, anüsteki bir boşluk irin ile dolduğunda ortaya çıkar. Aşırı ağrı, yorgunluk , rektal akıntı ve ateşe neden olur . Bazı durumlarda anal apseler ağrılı anal fistüller ile sonuçlanabilir.


Rektal ağrının diğer pek sık olmayan nedenleri, kanserler, bazı prostat sorunları ve / veya yabancı cisimlerdir.Rektal ağrı genellikle altta yatan nedene göre değişir; Örneğin, hemoroidler genellikle hafif veya orta derecede rahatsızlığa neden olurken, anal çatlaklar yırtılmaya veya bıçak gibi keskin bir acıya neden olabilir.


Cinsel yolla bulaşan hastalıkların neden olduğu mantar enfeksiyonları veya enfeksiyonları olan hastalar hafif ila şiddetli anal veya rektal ağrıya sahip olabilirler. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında gonore, klamidya, herpes, sifiliz, HPV vb. Bulunur. Ağrı her zaman bağırsak hareketlerine bağlı değildir. Diğer belirtiler küçük anal kanama, akıntı veya kaşıntı içerebilir. Tedavi topikal veya oral antibiyotikler ve antifungal ilaçlar içerir.


Vücudun diğer bölümlerini etkileyen cilt bozuklukları (örneğin sedef hastalığı, siğiller) ayrıca anüs çevresindeki deriyi de etkileyebilir. Anal kaşıntı, kanama ve ağrı olabilir.Bazı durumlarda cilt biyopsisine ihtiyaç vardır. Tedavi cilt biyopsisi ve / veya fizik muayenenin sonuçlarına bağlıdır. Erken tanı önemlidir, bu yüzden tedavi mümkün olan en kısa sürede başlayabilir.


Çoğu anal ağrı vakası kanser olmasa da, tümörler kanamaya, bir kitleye ve bağırsak alışkanlıklarında değişikliklere ve ayrıca zamanla kötüleşen ağrılara neden olabilirler. Eğer gitmeyen veya kötüleşen ağrı veya anal kanamanız varsa, en kısa zamanda bir hekime görünün.Anal kanser veya diğer anal tümörlerin tedavisi kemoterapi, radyasyon ve / veya ameliyatı içerebilir.


Rektal problemler yaygındır. Hemen hemen herkes yaşamı boyunca bir anda rektal kaşıntı , ağrı veya kanama yaşayacaktır . Bir bağırsak hareketinden sonra bölgenin kötü temizliği . dışkı parçaları anüs çevresindeki deri kıvrımlarında sıkışıp kaldığında kaşıntı ve rahatsızlık oluşabilir .İlaçlar, özellikle antibiyotikler ishale neden olabilir.Kokulu tuvalet kağıdı, kokulu sabun veya merhemler anal bölgede problemlere yol açabilir. Makalede yer alan septomlara sahipseniz en kısa zamanda hekime görünün
 

Uzman SühaN

Administrator
Rektal ağrının diğer pek sık olmayan nedenleri, kanserler, bazı prostat sorunları ve / veya yabancı cisimlerdir.Anal ağrı, bağırsak hareketinden önce, sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir. Günlük aktiviteyi kısıtlayacak kadar kötü olan ağrıya zamanla kötüleşen hafif bir ağrının arasında değişebilir. Anal ağrı, çoğu ortak ve tedavi edilebilir olan birçok nedene sahiptir. Ancak, anal ağrı 24 ila 48 saat içinde geçmez ise , doktora görünmek önemlidir. Anal ağrı ile ateş varsa, daha acil bir randevu gereklidir. Çoğu anal ağrı vakası kanser olmasa da, tümörler kanamaya, bir kitleye ve bağırsak alışkanlıklarında değişikliklere ve ayrıca zamanla kötüleşen ağrılara neden olabilirler.Vücudun diğer bölümlerini etkileyen cilt bozuklukları (örneğin sedef hastalığı, siğiller) ayrıca anüs çevresindeki deriyi de etkileyebilir. Bazı durumlarda cilt biyopsisine ihtiyaç vardır. Tedavi cilt biyopsisi ve fiziki muayenenin sonuçlarına bağlıdır.
 

Uzman SühaN

Administrator
Rektal ağrı gastrointestinal sistemin alt kısmında ağrı veya rahatsızlıktır. Rektal veya anal ağrı da bağırsak iltihaplı hastalıklar, lokalize enfeksiyonlar veya bölgeye küçük yaralanmalar ile ortaya çıkabilir. Anal bölgedeki yaralanmalar genellikle bağırsak fonksiyonundaki değişikliklerin sonucudur.Örneğin, ağrı ve tahriş aşırı diyare veya kabızlıktan kaynaklanabilir .Hemoroidler ve anal fissürler dahil olmak üzere yaygın sindirim sorunları, kaşıntı, ağrı ve genel rahatsızlık ile sonuçlanabilir. İshal veya kabızlığa bağlı anal rahatsızlığınız varsa beslenmenizi değiştirin. Lif içeren besinler tüketin ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Bir anal apse, anüsün yakınındaki şişkin, ağrılı bir irin topluluğudur. Çoğu anal apsenin diğer sağlık problemleri ile ilişkili olmadığı ve belirsiz olduğu için kendiliğinden ortaya çıkar. Cildin altında bir enfeksiyon bölgesi oluşturacak küçük bir anal bezden kaynaklanırlar.Anal fistül, drene edildikten sonra eski bir anal apsenin kalıntıları olan anormal dar tünel benzeri bir geçittir. Dört anal bozukluğun tümü bir çeşit anal rahatsızlık Tanı koyulduktan sonra, tedaviniz spesifik bozukluğa bağlı olarak ameliyatı içerebilir veya içermeyebilir.veya ağrıya neden olsa da, diğer semptomlar spesifik anal problemine bağlı olarak değişir. Rektal problemler yaygındır. Hemen hemen herkes yaşamı boyunca bir anda rektal kaşıntı, ağrı veya kanama yaşayacaktır. Makalede yer alan septomlara sahipseniz en kısa zaman da bir hekime görünün.
 
Üst