1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Anemi Bulgu Ve Belirtileri Nelerdir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Aneminin en sık rastlanan belirtisi halsizliktir. Kişi kendini yorgun ve bitkin hisseder. Aneminiz varsa günlük normal işlerinizi yapmak için bile enerji bulmada zorlanırsınız.Anemi, yani halk arasında bilinen adıyla "kansızlık", toplam kırmızı kan hücresi alyuvareritrosit sayısının azalması veya eritrositlerin içindeki hemoglobin miktarının azalması veya her ikisinin birlikte olması sonucu oluşan bir hastalıktır.Anemi ismi Grekçe: ἀναιμία anaimia, haima, "kan" kelimelerinden türetilmiştir. Eritrositlerin içinde bulunan hemoglobinin, oksijeni akciğerlerden kapiller arterlere (kılcal damarlar) taşıması nedeniyle anemi hücre, doku ve organlarda hipoksiye (oksijen azlığı) neden olabilir. Oksijenin hücre canlılığı için elzem olması nedeniyle eksikliği pek çok klinik sonuca neden olur
  < Konu Resmi..>

  Aneminin diğer bulgu ve belirtileri arasında aşağıdakiler vardır:

  Nefes darlığı
  Baş dönmesi
  Baş ağrısı
  El ve ayaklarda soğukluk
  Soluk cilt
  Göğüs ağrısı

  Bu bulgu ve belirtiler, kalbinizin vücudunuza oksijenden zengin kanı pompalamak için daha
  fazla çalışması gerekmesinden dolayı ortaya çıkabilir.

  Hafif ve orta derecedeki anemilerde belirtiler hafiftir veya hiç olmayabilir.

  Anemide Görülen Komplikasyonlar

  Anemisi olan bazı kişilerde aritmiler görülebilir. Aritmi kalp atımının hızı ya da ritmi ile ilgili bir sorundur. Aritmiler zamanla kalbe zarar vererek kalp yetmezliğine yol açabilirler.


  Anemi ayrıca vücudunuzdaki diğer organlara da zarar verebilir; çünkü kanınız bu organlara yeterli oksijeni sağlayamaz.Anemi kanserli veya HIV/AIDS olan kişileri zayıf düşürebilir. Bu da söz konusu hastalıkların tedavilerinin yararını azaltabilir.

  Anemi ayrıca başka pek çok sağlık sorununa neden olabilir. Böbrek hastalığı ve anemisi olan kişilerde kalp problemlerinin ortaya çıkması daha olasıdır. Bazı tip anemilerde çok az sıvı alımı veya vücuttaki sıvının aşırı kaybı görülebilir. Ağır sıvı kaybı hayati tehlike yaratabilir.


  Anemi Tanısı Nasıl Konur?


  Doktorunuz tıbbi ve ailesel geçmişiniz, muayene bulguları ile yapılan tahlil ve tetkiklerden sonra anemi tanısını koyacaktır.


  Anemi her zaman belirtilere neden olmadığı için, doktorunuz başka hastalık ve durumları araştırırken bu durum ortaya çıkarılabilir.

  Tıbbi Öyküler ve Aile Öyküleri

  Doktorunuz size aneminin sık görülen bulgu veya belirtilerinin olup olmadığını sorabilir.

  Anemiye neden olabilecek bir hastalık ya da durumunuzun olup olmadığını da sorabilir.

  Kullandığınız ilaçlar, beslenme tarzınız ve ailenizden birilerinin anemisi veya anemi öyküsü olup olmadığı da sorulabilir.

  Fizik Muayene

  Doktorunuz aneminin ne derece ağır olduğunu anlamak ve olası nedenleri bulmak için sizi muayene edecektir. Doktorunuz muayene sırasında:

  Hızlı veya düzensiz kalp atışı olup olmadığını anlamak için kalbinizi dinleyebilir.

  Hızlı veya düzensiz soluk alıp verme var mı diye akciğerlerinizi dinleyebilir.

  Karaciğer ve dalağınızın büyüklüğünü kontrol etmek için karnınıza eliyle bastırabilir.

  Doktorunuz ayrıca kan kaybının sık görülen nedenlerini araştırmak için jinekolojik veya rektal (makattan) muayene de yapabilir.


  Tanı Testleri ve İşlemleri


  Hangi tip anemiye sahip olduğunuzu ve aneminin derecesini araştırmak için çeşitli kan testleri ve diğer tetkik ve işlemleri yaptırmanız gerekebilir.


  Tam Kan Sayımı


  Genellikle, anemi tanısında ilk yapılan test tam kan sayımıdır (CBC/TKS/hemogram olarak da adlandırılır) . Hemogramda (Tam Kan Sayımı) kanınızın bir çok bölümü ölçülür.
  Bu test hemoglobin ve hematokrit değerlerinizi ölçer. Hemoglobin, vücuda oksijen taşıyan ve alyuvarlarda bulunan demirden zengin proteindir. Hemotokrit alyuvarların kandaki hacimsel oranını belirten bir ölçüdür. Hemoglobinin veya hemotokritin düşük olması anemi belirtisidir.Bu ölçümlerin normal değerleri ırka ve popülasyona bağlı olarak değişiklik gösterir. Doktorunuz test sonuçlarını size açıklayabilir.


  Hemogramda (Tam Kan Sayımı) ayrıca kanınızdaki alyuvarların, akyuvarların ve plateletlerin (trombositlerin) sayısına da bakılır. Anormal sonuçlar anemi, başka bir kan hastalığı, enfeksiyon veya başka bir durumun habercisi olabilir.


  Hemogramda (Tam Kan Sayımı) alyuvarların ortalama korpüsküler hacmine (MCV) de bakılır. MCV, alyuvarlarınızın ortalama büyüklüğüdür. Bu ölçüm aneminizin sebebi hakkında bir ipucu verir. Örneğin demir eksikliği anemisinde alyuvarlar genellikle normalden küçüktür.


  Diğer Test Ve İşlemler


  Hemogram (Tam Kan Sayımı) sonucunuz anemi olduğunu gösteriyorsa aşağıdaki gibi diğer bazı testleri de yaptırmanız gerekebilir:


  Hemoglobin elektroforezi: Bu testte kanınızdaki farklı tip hemoglobinlere bakılır. Hangi tür aneminiz olduğunun teşhis edilmesinde yararlıdır.


  Retikülosit sayımı: Bu testte kanınızdaki genç alyuvarların sayımı yapılır. Bu test kemik iliğinin doğru hızda alyuvar üretip üretmediğini gösterir.  Kanınızdaki ve vücudunuzdaki demiri ölçen testler: Bunlar arasında serum demiri ve serum ferritin testleri bulunur. Transferin düzeyi ve total demir bağlama kapasitesi de demir seviyelerinin ölçümünde kullanılır.

  Aneminin pek çok sebebi olduğu için, böbrek yetmezliği, kurşun zehirlenmesi (çocuklarda) ve vitamin eksikliği (B12 ve folik asit gibi) açısından da testlerin yapılması gerekebilir.Doktorunuz vücudunuzun içindeki bir kanamadan dolayı aneminiz olduğunu düşünüyorsa, kanamanın kaynağını belirlemek için bir çok testin yapılmasını önerebilir. Dışkıda kan aranması evde ya da doktor muayenehanesinde de yapılabilir. Doktorunuz dışkı örneği vermeniz için size bir kit verebilir. Bu kiti daha sonra muayenehaneye getirmenizi ya da laboratuara göndermenizi isteyebilir.  Dışkınızda kan bulunursa, kanamanın kaynağını saptamak için başka testler de yapılabilir. Bunlardan biri endoskopidir. Bu işlem sırasında sindirim sisteminizin içi minik bir kamerayla görüntülenir.


  Doktorunuz kemik iliği testlerinin de yapılmasını isteyebilir. Bu testler kemik iliğinizin sağlıklı olup olmadığını ve yeterli kan hücresi üretip üretmediğini gösterir


   
Anemi Bulgu Ve Belirtileri Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. anemi

  anemi

  ANEMİ:KANSIZLIK Anemi (kansızlık) pekçok farklı şekilde tanımlanabilen kan rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Bu kan rahatsızlığını kırmızı kan hücrelerinin fonksiyonlarında ve sayısındaki anormallik şeklinde ifade edebiliriz. Kırmızı kan hücreleriniz kırmızı rengini hemoglobinden alır, demir içeriği zengin protein oksijeni ciğerlerden vücudun diğer bölgelerine taşır. Anemi kırmızı kan...
 2. Anemi belirtileri

  Anemi belirtileri

  anemi belirtileri, nedenleri, sebepleri, çeşitleri, tedavisi hakkında bilgiler burada arkadaşlar Anemi, halk arasında "kansızlık" olarak bildiğimiz bu hastalığın bir çok çeşidi vardır. Meleklermekani.com olarak, bu makalemizde anemi belirtilerini ve tedavi yöntemlerini bilgilendiriyoruz arkadaşlar. KANSIZLIK (ANEMİ) Kanda kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) bulunur. Bu kan...
 3. Hemolitik anemi nedenleri ve tedavisi

  Hemolitik anemi nedenleri ve tedavisi

  Kırmızı kan hücreleri, vücudun doku ve hücrelerine oksijen taşımaktan sorumludur. Kırmızı kan hücrelerinin normal ömrü ortalama 90-120 gündür. Bundan daha kısa sürede kırmızı kan hücrelerinin yıkıma uğraması (hemoliz) ve yerine yenilerinin üretilememesi durumunda hemolitik anemi ortaya çıkar.Vücut hücre ve dokuları işlevlerini sürdürebilmek için oksijene ihtiyaç duyarlar. Hemolitik anemi...
 4. Anemisi olanlar nelere dikkat etmeli?

  Anemisi olanlar nelere dikkat etmeli?

  Anemi’ kelimesi, kırmızı kan hücrelerinin sayısında bir azalma olduğu anlamına gelir. Tanım her ne kadar apaçık bir tanım gibi görünse de ‘azalmayı’ tanımlamak önemlidir ve ‘düşük’ kırmızı kan hücresi sayısının ne olduğunu belirlemenin en az iki yolu vardır: -Normal bedensel işlevi devam ettirmek için gerekli sayıdan az -Diğer sağlıklı insanlardan daha düşük Genellikle size bildirilen...
 5. Aplastik anemi nedir nasıl tedavi edilir ?

  Aplastik anemi nedir nasıl tedavi edilir ?

  Aplastik anemi, vücudun kemik iliğinin yeterince yeni kan hücreleri oluşturmadığı bir kan hastalığıdır. Aplastik anemi, kemik iliği tüm kan hücrelerinin çok azını ürettiğinde oluşur: kırmızı hücreler, beyaz hücreler ve trombositler. Azalan kırmızı kan hücreleri, hemoglobine kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve vücudun dokularına oksijen taşıyan bir protein türü düşmesine neden olur. Az...

Sayfayı Paylaş