Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Anksiyete Bozukluğu ve Tedavisi Hakkında

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  anksiyete bozukluğu, nedir, tedavisi, önlemler, belirtileri, ile ilgili bilgiler burada melekler

  [​IMG]


  Psikolojik bir rahatsızlık olan anksiyete bozukluğu,kaygı bozukluğu ya da bunaltı bozukluğu olarak ta adlandırılır melekler :)

  Anksiyete bozukluğunu anlamak için halk arasında da terim olarak kulağa yakın gelen anksiyete kelimesini anlamak gerekmektedir. Anksiyete kısaca tehlikeli bir uyarana karşı duyulan huzursuzluktur. Türkçeye endişe, kaygı ve bunaltı olarak çevrilmiş olan bu terim halk arasında huzursuzluk, sıkıntı, korku, tedirginlik olarak da tanımlanabilmektedir. İnsanlığın doğuşundan bu yana var olan bu duygu aslında tehlikeye karşı bedenin ve beynin verdiği doğal bir tepkidir. Ayrıca normal anksiyete, biraz gerekli ve kişiyi motive edici bir ruh halidir. Herkes hayatında en az bir kere anksiyete hissetmektedir.

  Ancak ne zaman ki anksiyete yoğun, sürekli ve kişiyi rahatsız eden bir hal alır, o zaman anksiyetenin bir hastalığa dönüşmesi olasıdır. Anksiyete bozukluğu tanısı koyabilmemiz için aşağıdaki durumların oluşması gerekmektedir;

  Kişinin mesleki ve ailevi yaşantısını etkilemeye başlamışsa
  Kişilerarası ilişkilerinde zorluklar oluşturuyorsa
  Gün içinde çok sık karşısına çıkıyor ve gününün büyük bir bölümünü kapsıyorsa
  Bu duygulanımını kontrol edemiyor ve başa çıkamıyorsa
  En az 6 aydır bu durumu yaşıyorsa

  Anksiyete bozuklukları neden ayrı bir psikiyatrik gruptur?

  Anksiyete bozukluklarının ayrı bir psikiyatrik hastalık grubu olmasının temel nedeni içinde barındırdıkları ortak semptomlardır. Tüm anksiyete bozukluklarında aşağıdaki semptomlar gözükmektedir. Bu semptomları fizyolojik ve psikolojik-algısal olarak iki grupta inceleyebiliriz.

  Fizyolojik semptomlar:

  İshal, başdönmesi, sersemlik, terleme, reflekslerde artma, hipertansiyon, çarpıntı, puliller genişleme (gözbebeklerinin genişlemesi), senkop, taşikardi, kol ve bacaklarda yanma, titreme, midede rahatsızlık, sık idrara çıkma.

  Psikolojik & algısal semptomlar:

  Huzursuzluk/tedirginlik, korku, algıda karışıklık, öğrenmede zorluk, konsantrasyon eksikliği, kişilerin algılanması ve olayların adlandırılmasında sorunlar, hatırlayamama.

  Anksiyeteli bireyler korku oluşturan durumları haklı çıkarma çabaları ile çevrelerinde belli şeyleri seçme ve diğerlerini göz ardı etme eğilimi gösterirler. Hatalı bir şekilde korkularını haklı çıkarırlarsa, seçtikleri cevap ile anksiyetelerini arttırırlar. Seçtikleri düşünce ile kendilerini rahatlatabilirlerse, anksiyeteyi azaltabilir veya gerekli önlemin alınmasında yetersiz olabilirler.

  Tüm bu ortak özellikler anksiyete bozukluklarını ayrı bir psikiyatrik grup olarak karşımıza çıkarmakta ve bu bozuklukları 7 grupta incelemektedir:

  Agorafobi, sosyal fobi, Özgül fobi, Travma sonrası stres bozukluğu, Akut stres bozukluğu, Yaygın anksiyete bozukluğu, Genel tıbbi bir duruma bağlı anksiyete bozukluğu, Başka türlü adlandırılamayan anksiyete bozukluğu, Obsesif-kompulsif bozukluk.   
Anksiyete Bozukluğu ve Tedavisi Hakkında konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anksiyete bozukluklarında tedavi

  Anksiyete bozukluklarında tedavi

  gebelikte anksiyete anksiyete ve hamilelik gebelik ve için şifalı bitkiler hamilelikte bozukluğu a) Davranış tedavisi. Özellikle fobi, panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk gibi rahatsızlıklarda uygulanan etkili bir tedavi şeklidir. Panik bozukluğunda ve agorafobide (yalnız başına dışarı çıkmaktan, kalabalık yerlere girmekten duyulan korku ) en etkili metot üstüne giderek alıştırma...
 2. Anksiyete bozukluğu tedavisi

  Anksiyete bozukluğu tedavisi

  Anksiyete bozukluğu tedavisi hakkında bilgiler lazım bana arkadaşlarım. Bende ilk kez duydum ama benimle belirtileri vs örtüşüyor bana bu hastalık hakkında bilgi verin lütfen.
 3. Anksiyete Bozukluğu (Evham) ve Tedavisi İle İlgili Bilgiler

  Anksiyete Bozukluğu (Evham) ve Tedavisi İle İlgili Bilgiler

  anksiyete bozukluğu anksiyete bozukluğu tedavisi evham nedir Tüm hastalıkların ana kaynağı stres melekler, bu yüzden akıl sağlığınızı , psikolojinizi iyi koruyun. Stresli zaman geçiren kadınların başına gelen anksiyete bozukluğu sorunu bu makalemizin konusu. Anksiyete bozukluğu nedir, nasıl tedavi edilir, öğrenelim... Yaygın Anksiyete Bozukluğu En az 6 ay süreyle, hemen her gün endişeli...
 4. Stres ve Anksiyete Tedavisinde Kesin Çözüm

  Stres ve Anksiyete Tedavisinde Kesin Çözüm

  Anksiyete Tedavisi Bitkisel Çözümler Anksiyete Bozukluğu Tedavisi İçin Bitkisel Öneriler Stres ve anksiyete gibi rahatsızlıklardan kurtulmanızı sağlayacak bitkisel çözümler şöyle melekler; Sarı papatya: Sinir sisteminin düzgün işlemesine yardımcı olan sarı papatya güçlü bir kas gevşeticidir. İçerdiği sakinleştirici etki ile anksiyete ve stres gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Oğul otu:...
 5. Tat alma bozukluğu nedenleri ve tedavisi

  Tat alma bozukluğu nedenleri ve tedavisi

  Tat alma duyusu; çinko ve bakır eksikliğinden uzun süreli ilaç kullanımına, vücutta demir oranının yükselmesinden gebeliğe kadar pek çok nedenle kaybolabilir. Koku alma ve tat alma birbiriyle bağlantılı olduğu için koku almada meydana gelen kayıplarda ağız tadının değişmesine, tat almanın duyusunun zayıflamasına yol açabilmektedir. Tat alma bozukluklarının pek çok çeşidi ve derecesi...

Sayfayı Paylaş