Uzman SühaN

Administrator
Anne Sütü Emen Bebeğe Su Verilir mi?
bebeğe su verilirmi,bebeğime su vermelimiyim,bebeğe su içirmek zararlımıdır,bebeklere su verilirmi,bebek beslenmesi hakkında bilgiler


bb.jpg“Uyusun da büyüsün nenni, tıpış tıpış yürüsün nenni”


seramonisi bebeğin neden uyku istediğini anlatan önemli bir kavramdır. Bebeğin cilt ve dışkı rengindeki değişiklikler, kulaklarındaki akıntılar gibi çok uyuması da anneler arasında merak uyandıran konular arasında gelir. Her bebek farklı yapıdadır ve bu farklılık bebeğin büyüme ve gelişiminde etkisi olan uyku düzeninde de farklılıklar oluşmasına yol açar. Yani bebeklerin bazıları daha az uyuyabiliyorken bazıları ise biraz daha fazla uyuyabilir.
Bebeğe Su Verilir mi?
Yeni doğan bebeklere ilk 6 ay kesinlikle su verilemez verilmemesi gerekiyor.


Bebeklerin, küçük yaştan başlayarak zamanla uyguya olan gereksinimleri azalmaktadır. Gece uykusu kadar gündüz uykusu da önemlidir. Yenidoğan bebekler bir seferde sadece birkaç saat uzanıyor olsa da genellikle 16 veya daha fazla saat uyku uyuyabilir. Uyku düzeni ilk başlarda düzensiz olabilir ama bebeğiniz büyüdükçe ve beslenme programındaki değişiklikler neden ile daha tutarlı bir uyku programı ortaya çıkacaktır.
3 aylık olduğunda birçok bebek gibi sizin bebeğiniz de bir defada en az beş saat uyku uyuyacaktır. 6 aylık olunca, geceleyin 9- 12 saatlik bir uyku çekmesi mümkün olacaktır.
Bebeklerin Süt Annesi: Keçi Sütü
Bebeğin uyku düzeninin oluşmasında açlık, varsa kullandığı ilaçlar, kolik adı verilen gaz sancıları yada herhangi bir rahatsızlığı varsa bu durumda elbette daha az uyuyacaklardır. Ama bunun aksine her şey yolunda ise telaşa kapılmaya gerek yok; 18 saate kadar uyumaları normaldir.
Aşağıdaki tablo, bebeğin ayına göre ihtiyacı olan uyku saatini göstermektedir.
Yenidoğan bebek 16-18 saat
1,5 aylık 15 – 16
3 aylık 15
4 aylık 9- 12 + (2 ‘şer saatlik 2 kısa uyku)
6 aylık 10- 11 + (2 ‘şer saatlik 2 kısa uyku)
9 aylık 14 + (2 ‘şer saatlik 2 kısa uyku)
1 yaş 10- 11 + (1-2 ‘şer saatlik 2 uyku)
1,5 yaş (18 ay) 13, 5 + (1- 2 ‘şer saatlik 1 kısa uyku)
2 yaş 11- 12 + (1-2 ‘şer saatlik 1 uyku)
3 yaş 10- 11 + (1 saatlik kısa uyku)
 
Geri
Üst