Anne sütüne en yakın süt hangisi ?

Uzman SühaN

Administrator
Anne sütüne en yakın süt hangisi ?
Anne sütü bebeğim sağlıklı gelişimi için en önemli besin kaynağıdır. Anne sütü bazı nedenlerden ötürü yeterli olmayabilir. Ve bebekte yeteri kadar beslenemeyebilir.


Bu durum da anneler bebeklerini nasıl besleyeceklerini düşünür .Yazımızın devamın da anne sütüne en yakın süt hakkın da bilgilere ulaşabilirsiniz. Öncesi Anne Sütünü Artıran Besinler adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

Bebeğin sağlıklı gelişimi için anne sütü ile beslenmesi gerektiğini uzmanlar sürekli vurguluyor.Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek olası hastalıklar dan koruyor.Peki ya anne sütü yetersiz olanlar,anne sütüyle beslenemeyen bebeklere ne gibi alternatif besinler verilebilir ? Anne sütüne en yakın keçi sütüdür. Keçi sütü anne sütü almayan bebekler için en iyi altrenatiftir.Ayrıca inek sütüne alerjisi olan bebekler için de tüketilebilir.Anne sütüne en yakın süt ile ilgili tüm önemli detayları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.


anne sütüne yakın süt.png

Anne sütü bir bebeğin büyümek ve gelişmek için ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini ihtiva ettiği için uzmanlar annelerin en az 6 ay bebeklerini anne sütü ile beslenmelerini önerirler. Fakat bazı durumlarda annenin sütünün az olması ya da kesilmesi, bebeğin anneyi ısrarla emmek istememesi, annenin bebeğiniz emzirecek bir durumda olamaması gibi mütenevvi nedenler bebeği anne sütünden mahrum bırakır. Bu sebeple yapılacak en etkili yöntem anne sütüne yakın bir süt ile bebeği emzirmektir. Peki anne sütüne yakın olan içilebilir sütün keçi sütü olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Yapılan bilimsel araştırmalarda içilebilir olan tüm sütlerin kalori değerleri, yağ içerikleri ve bebeği doyurma oranları anne sütü ile karşılaştırılmış olup, inek ve koyun sütüne oranla keçi sütünün anne sütüne en yakın süt olduğu kanısına varılmıştır. Çeşitli nedenlerden dolayı anne sütü ile beslenmeyen bebeklere keçi sütü verilebilir.

Keçi sütü anne sütüne oranla daha fazla sodyum ve kalsiyum içermektedir. Bu zenginlik bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Aynı zamanda keçi sütü C vitamini bakımından anne sütü ile eşdeğerdir. Anne sütü alamayan bebekleri keçi sütü ile beslemek ayrıca sindirim rahatsızlığına ve ülser gibi hastalıklara da birebirdir.


Anne sütünün 100 gr.ında 70 kcal. bulunur. 100 gr. inek sütünde bulunan 60 kcal. bebeği besleyemez bir yapıdayken, koyun sütünün 100 gr.ında bulunan 108 kcal. bebeğin gereksiz yere kilo almasını ve yağlanarak şişmanlamasını sağlayacaktır. Keçi sütünün 100 gr.da bulunan 69 kcal. ve 4 gr. yağ ise anne sütüne en yakın değerlerdir. Ayrıca keçi sütü yapısı itibariyle anne sütüne çok benzeyen homojen yapıdadır. Sodyum ve kalsiyum açısından da zengin olan keçi sütünün hazmedilmesi çok kolaydır, laktoz toleranssızlığı olan bebeklere bile kolaylıkla ve güvenle verilebilir. Keçi sütü ayrıca anne sütünün bebeği besleyemediği veya yetersiz kaldığı durumlarda ve inek sütüne karşı alerjisi olan bebeklerde de kullanılabilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Bebeklerin sağlıklı gelişimi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için anne sütüyle beslenmesi şart.Uzmanlar her fırsatta , bebeklerin uzun süre anne sütüyle beslenmesi gerektiğini vurguluyor. Sütü yetersiz olan anneler , bu durum da ne yapacak ? Doktor tavsiyesi ile bebeğinize keçi sütü verebilirsiniz. Keçi sütü anne sütüne en yakın süttür.Bebeğime keçi yoğurdu verebilirmiyim diye sorup merak eden anne adaylarımız aşağıda ki linki ziyaret ederek detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz..


Keçi Yoğurdu Bebeklere Verilir Mi?
 
Üst