Anne Sütünü Artıran Besinler

T

TİTAN

Forum Okuru
Anne Sütünü Artıran Besinler
ebru şallı süt arttırıcı çay ebru şallı anne sütü
anne sütü, artıran besinler, neler yemeli, neler yapmalı, nelerdir, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

anne sutu-282.jpg


Sevgili melekler,
İlk 6 ay sadece anne sütü vermek gerektiği konusunda uyarımızı yaptıktan sonra anne sütü artırmak için tüketilebilecek gıdalardan bahsedeceğiz..

Anne sütünü arttırmak için ilk olarak yapılacak şeyler ,düzenli ve dengeli beslenmek ve bol su içtiğinizden emin olmaktır. Süt içmek de oldukça faydalıdır. Bunun yanında, bebeğiniz her istediğinde ve doğru emzirme şekliyle bebeğinizi emzirmek önemlidir. Bebek memeyi doğru ve iyi kavrayamazsa yeterince süt ememeden yorulup memeyi bırakacaktır. Ayrıca, bebek memeyi iyi kavrayamayınca daha fazla hava yutacağı için gaz sancısı artacaktır.

Anne sütünü arttıran besinler tüm dünyada, yüzyıllardır kullanılmaktadır. Anason, çemen otu, rezene, ısırgan otu, tarçın, fesleğen, nane, maydanoz ve susam gibi bitkiler anne sütünü arttırıcı olarak bilinen bitkilerin başında gelmektedir. Bu bitkilerden salatalar hazırlayıp yiyebileceğiniz gibi çaylarını da hazırlayabilirsiniz. Çay için ölçü ortalama bir su bardağı kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kadar kuru bitkidir. Siz damak tadınıza göre bu oranları ayarlayabilir ve birkaç bitkiyi karıştırarak lezzetli çaylar elde edebilirsiniz. Böylece emzirmeden dolayı artan sıvı ihtiyacınızın da bir kısmını karşılamış olursunuz.

Göğüs ve karın bölgenize masaj yapmak da süt bezlerinizi uyararak ve kan akışını düzenleyerek anne sütünüzü arttırmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için günde 2-3 kez 1-2 dakika masaj yapabilirsiniz.

Anne sütü ve emzirme deyince sarımsaktan bahsetmeden olmaz. Sarımsak, bebeğinizin iştahını açmasının yanında güvenle kullanabileceğiniz iyi bir antibiyotiktir. Bebeğinizi emzirmeden 1 saat önce 1-2 diş sarımsak yerseniz, bebeğiniz memeyi daha iştahla kapacak, daha uzun süre emerek daha fazla süt içmiş olacaktır. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak ,meme başında oluşan çatlaklar için de faydalıdır.

Emzirme yoluyla bebeğe ilaç geçebileceği için emziren annelerin ilaç kullanımı sınırlıdır. Özellikle de antibiyotiklerin vücuda vermiş olduğu zararlardan dolayı pek çok anne antibiyotik ilaçlarını kullanamamaktadır. Oysaki sarımsak güvenle kullanabileceğiniz doğal bir antibiyotiktir. Kokusunu dert ediyorsanız, maydanoz, karanfil gibi koku giderici bitkilerden faydalanabilir, çiğnemeden doğrudan yutabilir ya da eczanelerde bulabileceğiniz sarımsak tabletlerini kullanabilirsiniz.
 
TaçSız PrenSeS

TaçSız PrenSeS

Yeni Üye
Üye
Eşimden dolayı ben yiyemiyorum kokusunu hiç sevmez :((


Paylaşım İÇin Teşekkürler..
 
N

NilgünKılıç

Yeni Üye
Üye
Anne sütünü artırmanın 5 yolu yazısından...
Annenin yeterli ve dengeli beslenmesi

1. Günde 3 litre sıvı alın: Günde 3 litre sıvı alınması süt miktarını artırmakta ciddi rol oynar. Annenin yeterli düzeyde sütü olması için, günde mutlaka 3 litre sıvı alması çok önemli. Bu sıvının en az yarısı (en az 8 su bardağı) su olmalı. Geri kalan yarısı ise süt, ayran, komposto, taze sıkılmış meyve suları, şekersiz bitki çayları (çok açık çay, papatya veya rezene çayı,...gibi), limonata, loğusa şerbeti ve çorbalardan sağlanabilir. Sıvı tüketimi anne sütünü artırmanın olmazsa olmaz kurallarından biridir.
2. Günde iki bardak süt için: Kalsiyumdan zengin olan süt ve süt ürünleri anne sütü üretimine yardımcı olacaktır. Her gün iki bardak süt içmeye, yoğurt ya da peynir tüketmeye özen gösterin.
3. Anne sütünü artıran bitkiler alın: Rezene, çemen otu, dere otu, ısırgan otu, anason ve tarçın gibi bitkiler anne sütünü artırıcı olarak bilinen bitkilerdir. Adaçayı ve maydanoz ise sütü azaltabilir. Çay için ölçü bir su bardağı kaynamış suya 1-2 çay kaşığı kadar kuru bitkidir. Böylece annenin sıvı ihtiyacının bir kısmı da karşılanmış olur.
4. Malt içecekler için: Daha çok malt içecek veya alkolsüz bira olarak kullanılan, arpa ile hazırlanmış içeceklerin anne sütünü ciddi anlamda artırdığı gözlenmiştir.
5. Proteinli beslenme olmadan anne sütü artmaz: Sütün ana yapısında yer alan protein, süt veren annelerin beslenmesinde yer alması gereken bir kaynaktır. Emziren anneler, süt ve süt ürünleri (ayran, yoğurt, peynir), et, yumurta ve kuru baklagiller gibi kaliteli protein kaynaklarını her gün düzenli olarak tüketmelidirler.

Yazının devamını okumak için...
http://www.e-bebekce.com/2015/02/anne-sutunu-artirmanin-5-yolu.html

Sevgilerimle
Nilgün
 
Üst