Anoreksiya nervoza nedir nasıl tedavi edilir ?

Uzman SühaN

Administrator
Anoreksiya nervoza nedir nasıl tedavi edilir ?
Anoreksiya nervoza bir yeme bozukluğu içeren psikolojik bir durumdur. Semptomlar, vücut kütle indeksi çok düşük olsa , yemek yemeyi reddetme ve kilo vermeye çalışmayı içerir. Biyolojik, çevresel ve genetik faktörlerin bir kombinasyonu tarafından tetiklendiği düşünülmektedir.Tedavi biraz zaman alabilir, ancak danışmanlık ve diğer tedavi türlerinin bir kombinasyonu ile iyileşme mümkündür.


Anoreksiya nervoza.jpg
Anoreksiya olan insanlar genellikle kalori sayısını ve yediği yiyecek türlerini sınırlar. Bozukluğu olan bazı insanlar kusma veya müshil yoluyla yediklerini çıkarmaya çalışır.Anoreksiya, her yaştan, cinsiyete, cinsel eğilime, ırktan ve etnik kökenlerden insanları etkileyebilir. Anoreksiya nervoza, kilo alma, obezite içeren vücut imgesi ve düşük vücut ağırlığı gibi bazı benzersiz özelliklere sahip bir yeme bozukluğu türüdür. Anoreksiya nervoza fiziksel sağlığınız üzerinde yıkıcı etkiler yapabilir, bu nedenle belirtileri tanımak ve yardım almak için ne yapabileceğinizi öğrenmek önemlidir.Komplikasyonlar ciddi olabilir. Yeme bozukluklarının en yüksek ölüm oranına sahip olduğu bildirilmektedir .

Belirtiler

Anoreksiya nervosa karmaşık bir durumdur, ancak ana işaret genellikle ağır kilo kaybıdır. Davranış değişiklikleri arasında, yemek yemeyi reddetmesi, aşırı miktarda egzersiz yapılması ve yemeğini aldıktan sonra müshil veya kusma olması sayılabilir.

Besin eksikliğinden kaynaklanan diğer fiziksel bulgular ve belirtiler şunları içerir:

ciddi kas kütlesi kaybı
huzursuzluk, yorgunluk , tükenme
hipotansiyon
baş dönmesi
Hipotermi veya düşük vücut ısısı ve soğuk eller ve ayaklar
mide bulantısı ve kabızlık
kuru cilt
şişmiş eller ve ayaklar
saç dökülmesi
menstrüasyon kaybı veya daha az sıklıkta dönemler
kısırlık
uykusuzluk hastalığı
osteoporoz veya kemik yoğunluğunda azalma
kırılgan tırnaklar
düzensiz veya anormal kalp ritimleri

Nedenler

Anoreksiya nervoza için tek bir neden saptanmamıştır. Muhtemelen biyolojik, çevresel ve psikolojik faktörlerin bir sonucu olarak gerçekleşir

Aşağıdaki risk faktörleri onunla ilişkilendirilmiştir:

depresyona ve endişeye duyarlı olma
stresle başedememe
Gelecek hakkında aşırı endişe, korku ya da şüpheli olma
mükemmeliyetçi olmak ve kurallar hakkında aşırı derecede endişe etmek
olumsuz ben imajına sahip olma
erken çocukluk veya emzirme döneminde yemek yeme sorunu
çocukluğunda anksiyete bozukluğu geçiren
kültür veya toplumdan etkilenebilecek güzellik ve sağlıkla ilgili belirli fikirleri tutmak

Kişi aşırı ağırlık ve şekilleri konusunda endişelenebilir, ancak bu mutlaka kilit faktör değildir.Bir kişi hayatının bazı yönlerini kontrol altına almanın bir yolu olarak anoreksiya nervoza geliştirebilir.Çevresel faktörler ergenlik döneminde ortaya çıkan hormonal değişiklikler , kaygı, stres ve düşük öz saygı duygularını içerebilir . Moda endüstrisi ve ince olmanın güzel olduğunu ileri süren medya mesajları, bir etkisi olabilir.Genetik faktörler, kişilerin yeme bozukluklarına duyarlılığını etkileyebilir. Bir kişi kilo vermeye başladıktan sonra, düşük ağırlık ve besin eksikliği, beyin değişikliklerine, anoreksiya nervoza ile ilişkili davranışları ve obsesif düşünceleri katkıda bulunmasını güçlendirebilir.

Testler ve teşhis

Erken bir tanı ve hemen tedavi, iyi bir sonuç alma şansını arttırır. Tam bir tıbbi geçmişi tanıya yardımcı olabilir . Doktor anoreksiya nervoza belirtileri tespit ederse, benzer belirtiler ve semptomlarla diğer altta yatan tıbbi durumları göz ardı etmek için testler isteyebilir.Bunlar, kan tetkikleri, görüntüleme taramaları ve bir elektrokardiyogram (EKG) içerebilir.

İrem Derici anoreksiya mı? Anoreksiya nedir?


Tedavi ve iyileşme

Tedavi ilaç, psikoterapi, aile terapisi ve beslenme danışmanlığı içerebilir . Bir kişinin anoreksiyaya sahip olduklarını kabul etmesi zor olabilir ve yemek yeme direncinin kırılması zor olduğu için onları bir tedaviye zorlamak zor olabilir.Bireyin ihtiyaçlarını karşılamak için kapsamlı bir plan hazırlanmalıdır.
Tedavinin hedefleri şunlardır:

Vücut ağırlığını sağlıklı bir düzeye getirmek
Benlik saygısı düşük olmak üzere duygusal sorunları tedavi etmek
Bozuk düşünceye hitap etmek

Tedavi uzun süreli olma eğilimindedir ve özellikle stres dönemlerinde nüks olabilir. Başarılı ve kalıcı sonuçlar için aile ve arkadaşlardan destek alınması çok önemlidir. Belirli bir ilaç yoktur ancak beslenme takviyeleri gerekebilir ve doktor kaygı, obsesif kompulsif bozukluk (OKB) ya da depresyonu kontrol etmek için ilaçlar reçete edebilir. Ağır kilo kaybı ya da yetersiz beslenme , sürekli yeme reddi ya da psikiyatrik acil bir durum söz konusuysa hastaneye yatış gerekebilir .
 

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
kilo takıntısı bazen ölümcül sonuçlara yol açabiliyor herşeyin aşırısı zararladır fazla kiloda fazla zayıflıkta.. İrem derici çok fazla hırs yaparak kısa sürede ciddi bir kilo kaybı yaşadı ve bu kilo kaybını yaşarkende beslenmesine dikkat etmedi sağlıklı bir şekil de zamana yayarak kilo vermek bana göre en mantıklısı.. Umarım tez zamanda sağlığına kavuşur ama eğer gerçekten arnoreksiya hastası ise bildiğime göre uzun bir tedavi süreçli bir hastalıkmış..
 

Uzman SühaN

Administrator
Anoreksiya nervoza, sağlıksız, çoğu zaman tehlikeli kilo kaybına neden olan ciddi bir yeme bozukluğudur. Anoreksiya nervoza birçok sosyal, duygusal ve biyolojik faktörlerin birleşiminden ortaya çıkan karmaşık bir durumdur. Arkadaş çevresi , duygusal zorluklar, düşük benlik saygısı ve geçmişte yaşayabileceğiniz travmatik deneyimler gibi başka birçok katkıda bulunan faktör vardır. Diyet ve kilo kaybı, anoreksiyanın merkezinde yer alan olumsuz benlik görüntüsünü onaramaz. Bunu yapmanın tek yolu, kendini açlığın yerine getirdiği duygusal gereksinimi belirlemek ve onu karşılamanın başka yollarını bulmaktır.Normal bir ağırlığa kavuşmak kolay bir iş değil. Fakat fazla kilo hem sağlık ehmde benlik üzerine olumsuz etki bırakıyorsa mutlaka bir diyetisyen den yardım alınmalı. Hekesin farklı bir bünyesi ve metabolizması vardır. Kişiye özel diyet programlarıyla sağlıklı ve ideal kiloya kavuşmak mümkün olucaktır.
 

Uzman SühaN

Administrator
Anoreksiya nervoza, yaşamı tehdit eden, minimum düzeyde normal bir kilo verememe, kilo alma korkusuyla , kilo almayı engelleyen acımasız beslenme alışkanlıkları ve vücut ağırlığının azaltılması ile karakterize, potansiyel olarak hayatı tehdit eden yeme bozukluğudur. Anoreksiya nın nedeni kesin olarak belirlenmemiştir, ancak benlik saygısı ve vücut görüntüsü sorunları, toplumsal baskılar ve genetik faktörler muhtemelen rol oynamaktadır. Anoreksiya dişileri erkeklerden daha sık etkiler ve ergenlik çağındaki dişilerde en yaygın olanıdır. Anoreksiya olan insanlar zorlayıcı davranışlar sergileme eğilimi gösterir, yiyecek takıntılı olabilir ve çoğunlukla yiyecek alımını ve kilosunu aşırı kontrol etme çabalarında diğer bağımlılıklar ile tutarlı davranışlar gösterir. Aşırı diyet ve anoreksiya kilo kaybı potansiyel olarak ölümcül derecede malnütrisyona neden olabilir. Anoreksiya nın olası diğer komplikasyonları arasında kalp ritmi bozuklukları, sindirim bozuklukları, kemik yoğunluğu kaybı, anemi ve hormonal ve elektrolit dengesizlikleri sayılabilir . Yeme bozukluğu yaşıyorsanız en kısa zaman da hekime görünüp muayene olun.
 
Üst