1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Antre vanilya kokmalı...

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Antre vanilya kokmalı... Eski zamanlarda tapınaklarda kullanılan kokular, artık modern evlerde burunlara çalınıyor. Kokuların, insan psikolojisi üzerinde farklı etkileri var. Konsantrasyonu artırmak için çalışma odasında biberiye, rahatlatıcı etkisinden ötürü yatak odasında lavanta kokusu kullanılmalı.

  Latince'de 'tümüyle uçucu' anlamına gelen 'per fumum' kelimesinden türetilen parfümün tarihi 5 bin yıl önceye kadar uzanıyor. Eski devirlerde sadece tanrılara ait olduğuna inanılan güzel kokular, tapınaklarda kullanılırmış. Eski Mısır'da hoş kokular, sunaklarda hap biçimine sokulmuş baharatlar ve aromalar halinde tanrılara sunulurmuş.
  Bir dönem dini ayinlerin vazgeçilmez parçası olan kokular, 16. yüzyılda Paris sokaklarındaki katlanılamaz kanalizasyon kokularını önlemek için kullanılmış. Ayrıca bir rivayete göre İngiltere'de VIII. Henry ve Kraliçe Elizabeth I döneminde Kraliçe'nin isteği üzerine, halka açık alanlara parfümler sıkılırmış. İşte, pek çoğumuzun vazgeçilmezi olan ev kokularının geçmişi bu dönemlere kadar uzanıyor.

  Leke bırakmayan koku
  Yaşanılan mekanın görsel dekorasyonu kadar koku dekorasyonunun da insan psikolojisi üzerinde rahatlatıcı, konsantrasyonu artırıcı, dinlendirici, huzur ve ferahlık verici etkileri var. Kokularıyla ünlü 'Jo Malone' markasının yetkilileri, 'hangi mekanda, nasıl bir koku' kullanmak gerektiği konusunda bilgiler verdi.


  Bir tema oluşturup evinizi koku ile dekore edebilirsiniz. Yatak odanızda rahatlatıcı etkileri olan aromatik lavanta ve misket limonu; oturma odanızda sandal ağacı ile kehribar kokuları kullanabilirsiniz.
  Gece için amber, yasemin, sümbül teber gibi kokular uygun olur. Oda kokuları, havaya sıkılarak kullanılabilir. Diğer bir seçenek ise özellikle kumaş üzerine sıkılmak için geliştirilmiş olan ve içerdiği parfüm yağı oranı oda kokularına göre oldukça az ve leke bırakmayan kokulardır. Bunları perde ve döşemelik kumaşların üzerine sıkabilirsiniz.

  Ferah ve temiz
  Mumlar hem güzel koku vermek hem de zarif ortamlar yaratmak için kullanılabilir. Çiçekler, mumlar, oda kokuları birbirlerinin yerine geçemez. Ancak çiçeklerin uzun süre muhafaza edilememesi, daha pahalı olması sebebiyle çiçeksi oda kokuları kullanılabilir.

  Turunçgil kokulu mumlar yemek kokularını gidermede oldukça başarılıdır. Greyfurt kokulu mumlar, tüm yemek kokularını giderir. Evinizin girişine vanilyalı kokular sıkabilirsiniz. Bu evinize gelenlere ferahlık ve temizlik duygusu verir. Çalışma odanızda ya da ofisinizde biberiye, turunçgil ya da okaliptüs çiçeği kokularını kullanabilirsiniz. Bunlar konsantrasyonu artırır.


   
Antre vanilya kokmalı... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. vanilya

  vanilya

  Vanilya : Meksika kökenli bir baharat. Pastacılık ve şekercilikte krema, kek, dondurma, komposto, poşe meyveler ve sütlü tatlıları lezzetlendirmek için kullanılır
 2. vanilya

  vanilya

  Birçok tropikal ülkelerde yetiştirilen, tırmanıcı gövdeli bitkilerdir. Vatanı Meksika, Madagaskar, Java ve Antillerdir. Bitkinin yaprakları sapsız, yassı ve etlidir. Meyveleri 15-20 cm uzunlukta, yassı, iki uca doğru incelmiş, parlak siyahımsı renkli bir kapsüldür. Kokusu özel ve tadı acıdır. Yeşilken toplanıp, sonra suda haşlandıktan sonra kurutulan meyveleri kullanılır. Özel kokulu vanilin...
 3. Vanilya

  Vanilya

  (Vanilla planofolia / Vanilla plant / Vanillier) Bakiniz "Baharat Dünyasi" Vanilya Kullanildigi yerler:Vücudu kuvvetlendirir. Atesi düsürür. Afrodizyak (Cinsel arzulari artirici) özelligi vardir. Sinir bozuklugunu giderir. Hazmi kolaylastirir. Bronslari temizler ve öksürük söktürür. Ruhi bunalimi dindirir.
 4. Ruhi bulanıma vanilya

  Ruhi bulanıma vanilya

  Biz kadınlar gerek özel günümüzde gerekse bazı zamanlarımızda kendimizi bunalıma sokarız örnek ben :D işte bizim imdadımıza vanilya yetişiyormuş meleklerim. Vanilya (Vanilla planifolia) Salepgiller familyasından; tropikal bölgelerde yetiştirilen, tırmanıcı gövdeli bir bitkidir. Yaprakları sapsız, yassı etlidir. Meyvesi 15-20 cm boyundadır. Kullanılan kısmı henüz yeşilken toplanan ve...
 5. Vanilya yağı

  Vanilya yağı

  vanilya yağı faydaları vanilya yağının faydaları yağı Vanilya yağının faydaları ve kullanımı hakkında ki bilgileri sizler için paylaşıyorum Mideyi uyarıcı ve aynı zamanda cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır. Bu etkileri merkezi sinir sistemini uyarması sonucu meydana gelir. Bir fincan suya, 5 damla damlatılarak günde 3 defa içilir.

Sayfayı Paylaş