gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ev kozmetiği...

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Ev kozmetiği... Ev kozmetiği diye yakıştırdık, ama sektördekilerle konuşunca çok da isabetli olduğunu anladık. Kastettiğimiz evi güzelleştirmek, havasını değiştirmek için kullanılan kozmetik ürünler. Yani kokulu mumlar, jeller, aromatik yağlar, tütsüler, spreyler.

  Farklı formlarda satılan ev kokuları, mekandaki kötü koku moleküllerini yok ettiği gibi estetik görüntüleriyle dekorasyonu da zenginleştiriyor. Bazılarının insan üzerinde olumlu etkileri var. Örneğin lavanta kokulu bir mum veya yağ rahatlatıp gevşetiyor. Bahar ve çiçek kokuları huzur, mutluluk ve rahatlık duygusu veriyor. Fiyatlar muhtelif.

  Egzotizm arayanlara tütsü
  Mekana hoş bir koku yaymak için kullanılan en eski yöntemlerden biri tütsü. Hindistan’dan ithal edilenleri artık seyyar satıcılarda bile bulmak mümkün. Paşabahçe, L’Occitane, Durance, İKEA, Pabetland, Mudo Concept gibi zincir mağazalarda da satılıyor. Buralarda farklı formlar ve aromalar bulmak mümkün oluyor. Mağazalarda fiyatlar 20-35 YTL aralığında.

  Mumların fiyatı 650 ytl'ye kadar çıkıyor
  Aromatik ev mumlarının diğerlerinden farkı, aydınlatma için değil, hoş kokuları için tercih ediliyor olmaları. Dekorasyona da şıklık katıyorlar. Pek çok markanın farklı ebatlarda ürünlerini bulabilirsiniz. Kendi mağazaları bulunan L’Occitane’da altıgen metal kap ya da cam içinde özel esanslı mum çeşitleri var.


  Ortalama 25 saat dayanıyorlar. Lavantalı, amberli, tarçınlı-portakallı ve şekerli-meyveli gibi farklı aromaları var. Fiyatları 29-39 YTL arasında. Diğer bir Fransız markası olan Durance’ın kokulu mumları Fransa’nın Grasse bölgesinde üretilen amber, bambu, ahşap, portakal, sedir, nane yaprağı, çay yaprağı, greyfurt, çikolata, gül, vanilya ve mine çiçeği gibi bitkilerin parfümlerinden hazırlanıyor. Fiyatları 29 YTL.
  Tek mağazası Kanyon Harvey Nichols’ta bulunan Jo Malone da kokulu mumlarıyla iddialı bir marka. Amber, portakal, gül, yasemin aromalı gibi çeşitler bulabilirsiniz. Fiyatları 115 YTL. Daha uzun ömürlü bir şey arıyorsanız 4 fitilli mumlar tavsiye ediliyor.

  Daha büyük ebatlardaki bu mumlar 650 YTL’ye satılıyor. Marketlerde satılan Glade’in Scented Oil serisi oda mumları, diğerlerinden biraz daha farklı. Şişenin içindeki mum yakıldığında altındaki metal tabaka ısınarak eriyor ve parfümlü yağa dönüşüyor. Fiyatları 8.16 YTL. Glade’in diğer oda mumlarını 5.70 YTL’ye satın alabilirsiniz.

  Sprey misafirler gelmeden önce
  Sprey oda kokuları, diğerleri kadar kalıcı değil. İhtiyaç anında sıkıldığında hızlı ve etkin bir sonuç alınmasını sağlıyorlar. Yatak odası, tuvalet, çocuk odası için çeşitleri var. Halı, perde, çarşaf ve giysi gibi tekstil ürünlerinin üzerine de sıkılabiliyor.

  L’Occitane, Dr. Clean, Natural Magic, Glade, Jo Malone, Oust, Elbor ve Airwick marka bulabilirsiniz. L’Occitane’da 20-39, Dr. Clean’de 3.90, şimdilik sadece internetten veya telefonla sipariş edilebilen Natural Magic’de 15, Glade’de 4.40-4.52, Oust’ta 4.50, Air Wick’de 3.99, Jo Malone’da 95 YTL.

  Fişe takın ayarlamayı o yapsın
  Elektrikli veya pilli cihazlar, istenilen dakikaya ayarlanıyor ve bütün gün evinizin hoş kokmasını sağlıyor. Spreylere göre daha uzun ömürlü. Hiç kapatmazsanız 1 ay kadar dayanıyorlar. Glade, Oust, Air Wick, Elbor, Durance markalı olanlarını bulabilirsiniz. Fiyatları 6.86’dan başlıyor, 290 YTL’ye kadar çıkıyor.

  Yastıklara parfüm sıkın
  Durance yastık parfümü, özellikle kumaş üzerine sıkılmak için hazırlanmış hafif bir koku. Rahat bir uyku için ortam hazırlıyor, 25 YTL. Aynı markanın buket parfümü de var. Şişesinin içine ahşap çubuklar koyuyorsunuz, koku bu yolla odaya dağılıyor. Fiyatı 98.50 YTL. Jo Malone Living Cologne (oda parfümleri) evdeki kumaşlara, döşemelere ve havaya sıkarak kullanılıyor. Yoğun turunçgil kokusuna sahip parfüm 150 YTL.

  Jeller daha ekonomik
  Jeller, diğer seçeneklere göre daha ekonomik ve uzun süreli. Glade’in üç farklı kokuda jel, mini jel ve cam jelleri var. Fiyatları 1.67-4.79 YTL. Natural Magic’de 14 YTL’ye koku giderici jellerden bulabilirsiniz.

  60-120 gün kullanım süresine sahip jellerin portakallı, çiçekli ve limonlu çeşitleri bulunuyor. Buzdolabındaki kötü kokuları engellemek için bir ürünleri de var. Elbor jel oda kokuları, 3-4 hafta boyunca kesintisiz ferahlık sağlıyor. Fiyatı 2.12 YTL.

   
Ev kozmetiği... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kozmetik Bilgileri

  Kozmetik Bilgileri

  kozmetik bilgileri kozmetik bilgi oje hammaddesi ojenin hammaddesi kozmetık bılgılerı Los Angeles’ta yaşayan ünlü Türk kimyager Gamze Turgut Sauzeat, oluşturduğu ürünlerle hepimizin evine girmeyi başardı. Kozmetiklerin yaratım sürecini kek yapmaya benzeten Sauzeat, kozmetik kullanımı hakkında tüyolar veriyor. Amerika ve Türkiye’deki kozmetik felsefesi arasındaki en belirgin fark nedir? -...
 2. Kozmetik Sözlüğü

  Kozmetik Sözlüğü

  Kozmetik ürünlerinin hepsini bir araya topladık! Kozmetikle ilgili A’dan Z’ye her aradığınız bu haberde. Ne nedir merak ediyorsanız hemen okuyun!- A - After Sun Moisturizer: Güneş sonrası nemlendirici. AHA (Alfa-Hidroksit Asit): Çoğu meyvelerden elde edildiği için “meyve asitleri” olarak da adlandırılır. Cilt bakımında güçlü bir yaşlılık önleyicidir. Düşük konsantrasyonlarda, ölü hücreleri yok...
 3. Kozmetiği kim buldu, kozmetiğin icadı

  Kozmetiği kim buldu, kozmetiğin icadı

  Kozmetiği kim buldu, kozmetiğin icadı Kozmetik ne zaman bulundu, Kozmetik ilk nezaman icad edildi, Kozmetiği kim buldu, Kozmetiği ilk kim buldu, gibi sorularınızı içeriyor bu yazı... Günümüz kadınlarının vazgeçilmezi olan kozmetik, ilk hangi tarihte ve kim tarafından icad edildi; merak ediyor musunuz Melek'ler? O halde buyrun:) Kozmetik ne zaman bulundu, Kozmetik ilk nezaman icad edildi,...
 4. Doğal kozmetikler

  Doğal kozmetikler

  doğal kozmetik ürünleri, malzemeleri, çeşitleri, özellikleri ve dahası burada arkadaşlar. Günümüz de doğal kozmetik ürünleri, kimyasal katkılı ürünlerin tahtını almış bulunmakta Melek'lerim. Doğal kozmetiklerin yükselişte olduğu bu dönemlerde, biz de bu yazımızda bu yükselişe yer vemrek istedik sizler için Melek'ler:) Doğal kozmetikler son birkaç yıldır yükselişte. Buna şaşırmamalı; çünkü...
 5. Güvenilir kozmetik

  Güvenilir kozmetik

  Kızlar japon pazarının birinde flormar göz kalemleri gördüm kozmetik dükkanlarındaki gibi stadında 2 tlye..sizce güvenilir midir?Siz bu tür yerlerden alışveriş yaptınız mı? Güvenir misiniz?

Sayfayı Paylaş