Aplastik anemi nedir nasıl tedavi edilir ?

Uzman SühaN

Administrator
Aplastik anemi nedir nasıl tedavi edilir ?
Aplastik anemi, vücudun kemik iliğinin yeterince yeni kan hücreleri oluşturmadığı bir kan hastalığıdır. Aplastik anemi, kemik iliği tüm kan hücrelerinin çok azını ürettiğinde oluşur: kırmızı hücreler, beyaz hücreler ve trombositler.

Azalan kırmızı kan hücreleri, hemoglobine kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve vücudun dokularına oksijen taşıyan bir protein türü düşmesine neden olur. Az sayıda beyaz kan hücresi, hastanın enfeksiyona duyarlı olmasına neden olur. Azalan trombosit sayısı kanın kolayca pıhtısı oluşmasına neden olabilir. Aplastik anemi,aplastik anemi nedir,aplastik anemi nedenleri,aplastik anemi belirtileri,aplastik anemi tedavisi ile ilgili tüm ayrıntılar makalemizin devamın da.


Aplastik anemi.jpg

Sebepler

Çocuklarda Aplastik anemi birçok nedene sahiptir. Bu nedenlerden bazıları idiyopatiktir, yani bilinmeyen bir nedenden ötürü nadiren ortaya çıkarlar. Diğer nedenler, bir önceki hastalıktan veya rahatsızlıktan kaynaklanan ikincil nedenlerdir.

Çocukluk çağı aplastik anemi vakalarının yaklaşık yüzde 50-75 inde, bilinmeyen bir nedenden ötürü ara sıra oluşmaktadır. Aplastik anemi hastalarında, vücutta yeterince kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi ve trombosit bulunmamaktadır. Bunun sebebi, kemik iliğinde ki kök hücrelerin hasar görmüş olmasıdır. Aplastik anemi de kemik iliği yetmezliği olarak adlandırılır. Aplastik anemi yorgun hissetmenizi ve enfeksiyon ve kontrol edilemeyen kanama riskini artırır.

Belirti ve bulgular

Her çocuk aplastik anemi belirtilerini farklı şekilde yaşayabilir. En sık görülen belirtilerin bazıları şunlardır:

Baş ağrısı
Baş dönmesi
Mide bulantısı
Nefes darlığı
Morarma
Enerji eksikliği veya kolayca yorulma (yorgunluk)
Anormal solgunluk veya ciltte renk eksikliği
Dışkıda kan
Diş eti kanaması
Ateş
Sinüs hassasiyeti
Genişlemiş karaciğer veya dalak
Oral pamukçuk (kırmızı, nemli, şişmiş bir yüzeydeki beyaz lekeler, ağızda herhangi bir yerde görülür)

Aplastik aneminin belirtileri diğer kan hastalıklarına veya tıbbi problemlere benzeyebilir. Teşhis için hekime danışmanızda fayda vardır.

Test ve tanı

Teşhis değerlendirmesi, kapsamlı bir tıbbi öykü ve çocuğunuzun fiziki muayenesiyle başlar.

Kan testleri

Kemik iliği aspirasyonu veya biyopsisi genellikle kalça kemiklerinden az miktarda kemik iliği sıvısı aspirasyon veya katı kemik iliği dokusu çekirdek biyopsi almayı içeren bir işlemdir.

Aplastik anemi ciddi bir hastalıktır ve tedavi genellikle alttaki nedene bağlıdır. Bazı nedenlerle tedaviden sonra iyileşme beklenebilir, ancak tekrra nüks edebilir. Düşük kan sayımlarını tedavi etmek için başlangıç tedavisi genellikle destekleyici niteliktedir, yani semptomları tedavi etmek gerekir ..

Aplastik anemi nadir ancak ciddi bir hastalıktır. Aniden veya yavaş gelişebilir. Sebep bulunmazsa ve tedavi edilmezse, bozukluk zamanla daha da kötüleşir. Aplastik anemi tedavisinde kan nakli , kan ve ilik kök hücre nakli ilaçlar bulunur.

Acil ve özenli bakım ile, aplastik anemi olan birçok kişi başarıyla tedavi edilebilir. Kan ve kemik iliği kök hücre naklinde aplastik anemi olan bazı insanlar için bir tedavi önerilebilir.
 
Son düzenleme:
Geri
Üst