Argan yağının faydaları nelerdir ?

Argan yağının faydaları nelerdir ?
Dünyadaki en nadir ve en pahalı yağlardan biri olan Argan Yağı, cildinizi koruyan ve besleyen, aynı zamanda çevresel hasarı, kırışıklıkları ve erken yaşlanmayı tersine çeviren bir mucize bileşen olarak sayısız yararlar içerir.Argan yağında bulunan triterpenoidler olarak adlandırılan aktif maddeler, inanılmaz bir cilt koruma faydası sunar. Hem anti-inflamatuar hem de anti-bakteriyel değil, aynı zamanda doku ve skar onarımı ve iyileşmesini de destekler.Argan yağının% 80'i oksidasyona karşı son derece dirençli olan doymamış yağ asitlerinden oluşur. Ayrıca, deri metabolizmasını geliştiren, enflamasyonu azaltan ve mükemmel nem tutulmasını sağlayan sterolinler adı verilen bir grup bileşik içerir.Argan yağının cilt, saç ve tırnaklar için inanılmaz faydaları olduğu gibi, tüketimden de çok sayıda besinsel fayda sağlar. Kozmetik argan yağı dışında işlenen mutfak argan yağı, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur, sindirime yardımcı olur, iltihaplanmayı azaltır ve hatta vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için dolaşımı arttırır.argan yapğı.jpgDoğal olarak Argan yağında bulunan triterpenoidler, hafif aknenin tedavisi ve akne ile ilgili skarların iyileşmesi dahil olmak üzere cilt için inanılmaz sağlık yararları sunar. Yağlı ciltlerdeki sebum düzeylerini düşürmek, yağlılığı azaltmak ve genel görünümünü iyileştirdiği görülmüştür. Argan yağı linoleik asitte yüksek olduğundan, aknenin neden olduğu iltihaplanmayı azaltarak, hasar görmüş cilt hücrelerini iyileştirmeye yardımcı olur. Argan yağı, cildi ultraviyole radyasyondan koruyan karotenoidler içerir. Ayrıca inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan, cilt metabolizması süreçlerini iyileştiren ve nem tutmayı sağlayan sterollere de sahiptir. Bu, cildi yumuşak, pürüzsüz kılar ve nemlendirir.Argan yağı, cildin, saçın ve tırnakların UV ışınımının neden olduğu hasara karşı korunmasına yardımcı olabilecek yüksek düzeyde bir antioksidan içerir.Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi


Doymamış yağ asitleri de dahil olmak üzere bol miktarda besin maddesi nedeniyle, argan yağının kandaki kolesterol ve düşük tansiyonu düzenlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Çalışmalar, argan yağının vücut boyunca kan dolaşımını artırmaya yardımcı olduğunu ve dolayısıyla kardiyovasküler riski azalttığını göstermiştir.
Kansere karşı korumaArgan yağının yüksek antioksidan içeriği, hücresel hasarı onarmaya yardımcı olur, böylelikle kanser hücrelerinin büyüme kabiliyetini azaltır. Son çalışmalar, argan yağının prostat kanserinin hücre bölünme oranını azaltabildiğini göstermiştir.


Diyabetliler için yönetim


Yakın tarihli bir çalışmada, argan yağının bireylerde insülin direncini azalttığı gösterilmiştir. Bu önemlidir, çünkü insülin direnci genellikle diyabetin ilk adımıdır. Argan yağının, yüksek şeker içeren bir diyet tüketen kişilerde metabolik değişiklikleri tersine çevirerek diyabetle mücadeleye yardımcı olduğu da gösterilmiştir.Topikal bir anti-inflamatuar olarakArgan yağında bulunan flavonoidler, egzama, sedef hastalığı ve suçiçeği gibi cilt hastalıklarını tedavi etmek için topikal olarak yerleştirilebilen bir anti-enflamatuar olarak davranır.Bağışıklığı güçlendirmeSon zamanlarda yapılan bir çalışmada, farelerde, argan yağının bağışıklık sistemini güçlendirdiği gösterilmiştir. Bunun nedeni, argan yağının uygun bağışıklık fonksiyonunu uyarmak için çalışan güçlü antioksidanlarıdır.


Anti-aging özellikleri


Argan yağı, cildin dış tabakasından nemin buharlaşmasını engelleyen büyük bir E vitamini içeriğine sahiptir. Ayrıca, argan yağı, sağlıklı cilt hücrelerini koruyarak kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olan% 80 esansiyel yağ asitlerinden oluşur. Bu esansiyel yağ asitleri aynı zamanda cilde genç ve dolgun bir görünüm sağlarSaç sağlığının iyileştirilmesi


Argan yağında bulunan linoleik ve oleik asitler saçı nemlendirir, böylece parlaklık artar. Ayrıca, kıvırcık ve yönetilemez saçları da düzleştiriyor . Ayrıca maşa ve fönden zarar görmüş saçlarıda onarıyor.Enflamasyonu yatıştırır


Cilt iltihabı, akne, kuru cilt ve egzama ve sedef hastalığı gibi iltihaplı deri hastalıklarından kaynaklanabilir. Argan yağı, güçlü antioksidan özellikleriyle inflamasyonu yatıştırır. Enflamasyonu ve kızarıklığı azaltmak için cildinizde biraz kullanın.Argan Yağı bileşimi


Argan yağı besin maddesidir. Güçlü antioksidanlar, esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve minerallerle dolu. Argan yağının diğer yağlardan 3 kat daha fazla E vitamini içerdiği söyleniyor! Bazı besinler şunlardır:


Karotenler
Linoleik asit
Linolenik asit
Oleik asit
Palmitik asit
Stearik asit
E vitamini
ve dahası!


Argan Yağı Cilt Için Faydaları Ve KullanımlarıAnti Aging Etkisi Vardır

Doğal Nemlendiriciler

Kuru Ciltleri Nemlendirir

Yaraların İyileştirilmesine Yardımcı Olur

Egzama ve sedef hastalığına İyi Gelir

Akne ve Hassas Ciltler için uygundur.

Karanlık Noktaları ve Hiperpigmentasyonu Hafifletir

Cilt Hücresinin Yenilenmesini Artırır

Çatlakları önlemeye yardımcı olur

Kuru Eller ve Ayakları Yumuşatır

Çatlamış Dudakları İyileştirir ve KorurYüksek antioksidan konsantrasyonları ile argan yağı, anti-aging etkilerine sahiptir. Hücre yenilenmesini destekler ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü önlemeye yardımcı olur. Ve besleyici güçleri sayesinde, cilde esneklik ve esneklik kazandırır. Günlük olarak uygulandığında, cildinizi nemlendirmenize, dengesini korumanıza ve sonuç olarak yaşlanma sürecini yavaşlatmanıza yardımcı olur.Saf argan yağı saç bakımı, hasarlı saçları tedavi etmek için iyi bir seçenektir. Bu yüksek kimyasal saç şekillendirme ürünlerini kullanmak yerine, her gün saçınızı şekillendirmek için bu doğal yağı kullanın. Bu yağ harika bir saç nemlendiricisi olduğundan, saç bakım yağı olarak da kullanabilirsiniz. Bunu saç derisinde kullanmak saçınızı besler ve kepeklenmeyi önler.Argan yağının bir nemlendirici olarak kullanılmasının en çekici yönlerinden biri, cilde çok çabuk emmesidir. A ve E Vitaminlerine ek olarak, argan normal cilt fonksiyonu ve sağlıklı cilt görünümü için kritik olan Omega 6 yağ asidini içerir. Argan yağındaki Omega 6 yağları,cildimizdeki zararı azaltmaya yardımcı olur. Argan yağı cilt ve saç bakımı için çok harika faydalara sahiptir. Ayrıca Zeytinyağı gibi, argan yağı tüketimi obezite, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser önleme ile mücadele ile ilişkili olmuştur. Argan yağının yüksek linoleik asit içeriği, akne, enfeksiyonlar, kızarıklıklar ve böcek ısırıklarının neden olduğu iltihabı azaltır.Argan yağı, yüksek oranda anti-inflamatuardır ve egzama, sedef, akne problemlerine iyi gelmektedir.


Argan yağı günümüzde cilt lekelerini tedavi etmek ve önlemek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Yara izlerini ve yaşlılık lekelerini kaldırabilen triterpenoidlere ve diğer organik bileşiklere sahiptir. Argan yağını mutfakta kullanmakta faydalıdır. Bu inme, kalp krizi, ateroskleroz ve diğer kalp problemleri gibi kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.Argan yağı, serbest radikallerle etkin mücadele eden triterpenoidler ve antioksidanlarla dolu. Serbest radikaller kansere ve sağlıklı hücrelere mutasyona neden olan diğer ciddi, kronik hastalıklara neden olabilir. Şimdiye kadar, çalışmalar, mesane ve prostat kanseri üzerinde yoğunlaşmıştır, ancak argan yağının, vücudun her yerinde kanserin neden olduğu tümörleri ve diğer büyümeleri azaltabilen anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu bulunmuştur.Karaciğer vücuttaki önemli organlardan biridir. Argan yağı karaciğerin düzgün çalışmasını sağlar.
 
Üst