Argan Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Argan Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları
Son yıllar da argan yağı kullanan birçok kişiyi duymuşsunuzdur. Bu kadar faydalı olan argan yağı saç ve cilt bakımına oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Peki argan yağının faydaları nelerdir? Argan yağının cilt ve saç için kullanımı nasıldır?
Merak ettiğiniz bilgileri sizler için bu yazım da paylaşıyorum.
argan-yagi.Jpeg


Argan yağı, argan ağacı meyvelerinden elde edilen bir yağdır ve bu yağı elde etmesi de oldukça zahmetli bir iş olduğu için argan yağının fiyatı da yüksektir.

Argan yağının saçlara çok iyi geldiği zaten bilinmektedir ve bunu da saç tellerini güçlendirmek sureti ile saçların koparak dökülmelerinin önüne geçmesi ile sağlar. Argan yağı saçlara doğal bir parlaklık kazandırır ve saçın çok daha kolay bir biçimde şekil almasını sağlayarak saça yumuşaklık da katar.

Argan Yağı Nerelerde Kullanılır

Argan yağı ile yüzünüzü nemlendirebilirsiniz. Bunun için yüzünüzü ilk önce cilt temizleme suyu ile temizleyin ve sonrasında hem sabah hem de akşam argan yağından birkaç damla parmak uçlarınız ile birlikte cildinize masaj yapmak sureti ile sürün. Argan yağı cildiniz tarafından çok kolay bir şekilde emilecek ama cildinizin yüzeyinde yağlı bir tabaka bırakmayacaktır.

Eğer isterseniz argan yağını nemlendirici bir tonik olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için toniğin içerisine birkaç damla kadar argan yağı damlatmanız yeterli olacaktır. Evde isterseniz kendi nemlendirici toniğinizi de hazırlayabilirsiniz. Bunun için gül suyunun içine 5 damla kadar argan yağı damlatabilirsiniz.

Saçlarınızı nemlendirmek amacı ile duştan hemen sonra saçınız halen nemliyken birkaç damla kadar argan yağını avucunuza damlatın ve saç uçlarınızdan başlayarak tüm saç ile saç derinize sürün. Argan yağını saçlarınıza sürdükten hemen sonra yeniden saçlarınızı yıkamanıza gerek yok. Bu yöntem genelde gün aşırı bir şekilde ısı veren saç şekillendiricileri kullanan kişiler için önerilir.

Saçlarınızın çok daha kolay bir biçimde şekil alması için 3 damla kadar Argan yağını saçlarınıza yayarak sürün. Bu sayede saçlarınız kabarıklığını daha kolay alıp çok daha doğal bir parlaklığa kavuşacak ve çok daha kolay olarak şekil alacaktır.

Hem yıpranmış hem de kırılgan olan saçlara sahip olan kişiler argan yağını gece hemen yatmadan evvel saç uçlarına ve saç derinize sürebilirsiniz. İsterseniz argan yağını saçlarınıza ve saç derinize sürdükten sonra saçlarınızı hemen başınızın üstünde toplayıp bir havlu yardımı sarıp bu şekilde uyuyabilirsiniz. Sabah olduğu zaman sonra saçlarınızı yumuşak bir şampuan yardımı ile yıkayıp güzelce temizleyin. Haftada 1 ya da 2 defa bu işlemi tekrarlayarak saçlarınıza destek vermeye devam edebilirsiniz.

Ciltte meydana gelen çatlakları gidermek için en etkin kullanılan yağ yine argan yağıdır. Argan yağı sadece saç değil cilt tarafından da kolay bir şekilde emilen çok güçlü bir nemlendiricidir. Argan yağını bilhassa hamilelikte çatlak önleyici bir yağ olarak ve yaz zamanlarında da kuruyan ciltler için cildi derinlemesine nemlendirmek için doğal bir ürün olarak kullanmanız mümkündür.

Yenileyici Yüz Maskesi Tarifi
Yenileyici yüz maskesini hazırlamak için 1 yemek kaşığı kadar limon suyu, 3 çay kaşığı kadar yoğurt, 1 yemek kaşığı kadar bal ve 3 damla kadar argan yağına ihtiyacınız var.

Yukarıda saymış olduğumuz malzemeleri çok iyi bir şekilde karıştırın ve yüzünüze yedirerek sürün. Sonrasında 10 dakika kadar karışımı yani maskeyi cildinizde bekletin ve sonrasında cildinizi temiz ılık su ile güzelce yıkayın.
 
Geri
Üst