Arı poleni nin faydaları nelerdir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Arı poleni nin faydaları nelerdir ?
Arı Poleni, doğanın sunduğu en sağlıklı takviyelerden birdir.İnsanların sağlığını korumak için ihtiyaç duydukları hemen hemen her şeyi içerir. Ne yazık ki, arı poleninin geniş sağlık yararları genellikle göz ardı edilmektedir.Arı poleni bal arıları tarafından yapılır ve genç arıların besindir. İnsanların ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içerdiği için doğanın en besleyici besinlerinden biri olarak kabul edilir. Polen çiçeklerin erkek tohumudur. Bitkinin gübrelenmesi için gereklidir.Arı poleni vitamin , mineral, karbonhidrat, lipit ve protein içerir. Makalemizin devamın da arı poleni ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.arı poleni.jpg
Arı poleni genç arıların besin maddesidir ve yaklaşık % 40 proteinidir. Doğanın en besleyici besinlerinden biri olarak kabul edilir. İnsanların ihtiyaç duyduğu neredeyse tüm besinleri içerir. Proteinin yaklaşık yarısı, doğrudan vücut tarafından kullanılmaya hazır olan serbest amino asitler biçimindedir. Arı poleni A , E , D ve B ile birlikte kalsiyum , potasyum , sodyum , magnezyum , fosfor , selenyum , manganez ve bakır gibi mineraller içerir . Ayrıca protein , karbonhidrat ve yağ içerir. B-kompleksi ve folik asit dahil olmak üzere vitaminler açısından zengindir.
Arı Poleninin Beslenme GerçekleriBir çay kaşığı arı poleninde aşağıdakiler bulunur.

Yağdan Kalori 2

Kaloriler 16

Toplam Yağ 24g

Doymuş yağ 173g

Çoklu doymamış yağ 027g

Tekli doymamış Yağ 025g

Potasyum 11 mg

Toplam Karbonhidrat 18g

Diyet Lif 4g

Şekerler 79g

Protein 2g

C vitamini% 4

Demir % 2Arı poleni tam bir besindir ve hayvansal kökenli ürünlerin sahip olmadığı birçok elementi içerir. Arı poleni, protein bakımından herhangi bir hayvan kaynağından daha zengindir. Sığır eti, yumurta veya eşit ağırlıkta peynirden daha fazla amino asit içerir. Proteinin yaklaşık yarısı, doğrudan vücut tarafından kullanılmaya hazır olan serbest amino asitler biçimindedir.

Anemi , kırmızı kan hücrelerindeki eksikliğin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Vücut tarafından kırmızı kan hücreleri oluşturmak için kullanılan Demir eksikliğinin bir sonucu olabilir. Arı poleni anemiye iyi gelmektedir.Beslenme sırasında arı poleni ile hemoglobin düzeyi yükseltir.

Arı poleni içinde bulunan besin maddesi aralığı, onu doğal bir enerji verici haline getirir. Karbonhidratlar, protein ve B vitaminleri, dayanıklılığı artırarak ve yorgunluğu gidererek gün boyu enerjik hisstmenizi sağlar.

Arı poleni, enflamatuar durumları ve psöriyazis veya egzama gibi yaygın cilt tahrişlerini tedavi etmeyi amaçlayan topikal ürünlerde sıklıkla kullanılır. Amino asitler ve vitaminler cildi korur ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

Arı poleni, akciğerlerin dokuları üzerinde anti-enflamatuar etkisi olan ve astımın başlamasını önleyen yüksek miktarda antioksidan içerir. Astımdan alerjiye, sinüs sorunlarına kadar her şey temizler.

Sağlıklı vitaminlere, minerallere ve proteine ek olarak arı poleni, sindirime yardımcı olabilecek enzimler içerir. Enzimler, yediğiniz yiyeceklerden ihtiyaç duyduğunuz tüm besinleri almanızda vücudunuza yardımcı olur.


olen bağırsak florasına iyi gelir ve böylece bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca, hücreleri serbest radikallerin zararlı oksidasyonundan koruyan antioksidanlar açısından da zengindir.Bağımlılıkları iyileştirmek ve impulsları baskılayarak istekleri engellemek için bütünsel olarak kullanılır.

Arı poleni büyük miktarlarda Rutin içerir; kılcal damarları güçlendirmeye yardımcı olan bir antioksidan biyoflavonoid, kan damarları, dolaşım problemleri ile yardımcı olur ve kolesterol seviyelerini düzeltir. Güçlü anti-pıhtılaşma güçleri kalp krizi ve inmeyi önlemeye yardımcı olabilir.


Benign prostat hiperplazisinden muzdarip erkekler arı poleni kullanarak rahatlama sağlayabilir.Arı poleni, sık idrara çıkmalarını önlemek için inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.Arı poleni yumurtalık fonksiyonunu uyarır bu nedenle gebeliğin hızlandırılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Hormonal güçlendirici olmanın yanı sıra, aynı zamanda büyük bir afrodizyaktır!

Arı polenindeki flavanoller ve antosiyaninler vücuttaki serbest radikallerle savaşabilir ve bizi sağlıklı tutabilir. Serbest radikaller , vücudumuzda meydana gelen çok sayıda kimyasal reaksiyon sonucu oluşur. Bu aktif atomlar vücudumuzdaki DNA molekülleri ve hücreleri ile reaksiyona girerek arterlerin sertleşmesine ve iltihaplanmaya yol açmasına neden olabilir. Serbest radikal hücresel hasara neden olabilir ve bağışıklık sistemini etkileyebilir.

Nörodejeneratif hastalıklar , prematüre yaşlanma ve romatoid artrit ile birlikte kansere, katarakt ve Kardiyovasküler hastalıklara bile neden olabilirler . Arı poleni ve diğer gıdalardaki antioksidanlar, tepkimeye girerek ve zincir reaksiyonunu durdurarak serbest radikallerden kurtulmaya yardımcı olabilir.

Arı poleni kilo vermenize yardımcı olur ayrıca sindirim süreci için iyidir ve kabızlığada iyi gelmektedir. Arı poleni, sizi çeşitli enfeksiyonlardan koruyacak ve çeşitli hastalıklara karşı savaşırken sizi sağlıklı tutacak antibakteriyel özelliklere sahiptir.Arı poleni, egzama ve sedef hastalığı gibi tahrişe neden olan enflamatuar durumları tedavi edebileceğinden, cildiniz için harikalar yaratabilir. Cildi koruyabilir ve vitamin ve amino bakımından zengin içeriği ile hücre yenilenmesine neden olabilir.

Arı poleni vücudumuzdaki kötü kolesterol ve trigliserit düzeylerini azaltarak ateroskleroz ve arterioskleroz ile savaşabilir. Ayrıca dolaşımı iyileştirir ve içindeki rutin nedeniyle kalbi güçlendirir. Arı poleni, kardiyak ritmi kolaylaştırmakla birlikte kılcal damarlardaki vasküler kanama ve kırılganlığı önleyebilir.Sindirim sisteminiz iyi çalışmıyorsa dikkatli olmanız gerekir. Polen, sindirim sistemindeki inflamasyonu azaltarak ve bağırsak florasını destekleyerek sindirimi kolaylaştırabilir. yrıca gastrit, mide ve oniki parmak bağırsağı ülserlerinin tedavisine yardımcı olarak mide ve bağırsak kanserini de önleyebilir.


Karaciğerinize zarar verebilecek çok sayıda kimyasal maddeyi koruyabilir. Çeşitli ilaçlar ve toksik kimyasallar karaciğere kolayca zarar verebilir. Sadece karaciğerin zarar görmesini engellemek değil aynı zamanda iyileştirmek için güvenli ve doğal bir yol sağlar. Arı poleninin karaciğer hücrelerini oksidatif strese karşı koruduğu ve serbest radikallerin neden olduğu zararı önlediği çalışmalar sonucu görülmüştür.


Çin tıbbında arı poleni, yaşamı uzatan besleyici toniklerden biridir.Ve bu tonik özellikleriyle, sinir sisteminize kan tahliyesi gelişir ve zihniniz daha uyanık olur.Hayvanlar üzerindeki testler, arı polenini tüketmenin, beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini ve aktivitesini uyararak, kanlarının sağlığını olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Ve polen yüksek seviyelerde antioksidan rutin sayesinde, rutin kılcal damarları ve kan damarlarını güçlendirdiği için dolaşım ve kalp krizi ve felci önleyebilir.


Arı poleni, güçlü antioksidan özellikler veren flavonol ve antosiyanin gibi bileşikleri içerir ve bizi sağlıklı tutmamıza yardımcı olur. Vücudumuz normal işleyiş süresince serbest radikaller üretir. Bu serbest radikaller hücresel hasara neden olabilir ve otoimmün bozukluklar, kanser ve katarakttan kardiyovasküler ve nörodejeneratif hastalıklara, romatoid artrit ve yaşlanmaya kadar çeşitli durumlarda rol oynarlar. Bununla birlikte, antioksidanlar serbest radikallerin yok edilmesinde yardımcı olabilir ve sağlığımız üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. Ancak, arı poleninin antioksidan kapasitesinin, içerdiği polen türüne bağlı olarak değişebileceğini aklınızda bulundurun.


Arı poleni çok sayıda faydaya sahiptir, ancak aldığınız diğer ilaçlarla reaksiyona girebileceğinden, belirli bir miktar dikkatle alınmalıdır. Arı poleninin kan inceltici ilaçların sonuçlarını arttırabileceği bilinmektedir. Üstelik, hamile kadınlar veya emziren kadınlar arı poleni tüketmekten kaçınmalıdır.Arı poleni, atletik performansı artırmak , kemoterapinin yan etkilerini azaltmak ve alerjileri ve astımı iyileştirmek için bazı bitki uzmanları tarafından da önerilmektedir . Arı poleni, çoğu insan için en azından kısa bir süre için alındığında güvenli görünmektedir. Ama polen alerjileriniz varsa, tüketmekten kaçuınmalısınız.Arı poleni, nefes darlığı, şişme ve anaflaksi dahil ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir .
 
Üst