Aritmi nedir Aritmi nasıl tedavi edilir ?

Uzman SühaN

Administrator
Aritmi nedir Aritmi nasıl tedavi edilir ?
Aritmi kalp atışınızın düzensiz olduğu anlamına gelir . Aritmiler acil bir durum olabilir veya zararsız olabilirler. Kalp atışlarınızda olağandışı bir şey hissediyorsanız, mutlaka hastaneye gidin.Bazen çarpıntılar aritmilerin belirtileridir. Egzersiz sırasında, stresli olduğunuzda veya kafein veya nikotin aldıktan sonra bunları fark edebilirsiniz. Aritmiler kalbin elektrik sistemindeki sorunlardan kaynaklanır. Kalp hastalığı veya başka şeylerden dolayı olabilirler..Aritmi.jpg
Milyonlarca insan , hayatlarının bir noktasında aritmiler olarak adlandırılan düzensiz veya anormal kalp atışlarına maruz kalır . Çoğu zaman, zararsızdırlar ve kalp hastalığı olmayanlarda da gelişebilirler. Bununla birlikte, bazı anormal kalp ritimleri ciddi veya ölümcül olabilir. Diğer kalp hastalığı tiplerine de sahip olmak, aritmi riskini artırabilir . Kalp hızı çok yavaş veya çok hızlı olabilir; sabit kalabilir veya kaotik olabilir . Bazı aritmiler çok tehlikelidir ve ani kardiyak ölümlere neden olurken, diğerleri rahatsız edici olabilir, ancak yaşamı tehdit edemez.Bir aritmi neden olur?Aritmilere aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı faktör neden olabilir:

Koroner arter hastalığı

Kalp ameliyatından sonra iyileşme süreci.

Düzensiz kalp ritimleri normal, sağlıklı kalplerde de oluşabilir.

Kalp krizi

Kanınızdaki elektrolit dengesizlikleri (sodyum veya potasyum gibi)


Yüksek Kan Basıncı ve koroner arter hastalığı (kalbe kan sağlayan borularda tıkanmalara neden olur) kan damarı bozukluklarının ana nedenidir. Yıkıcı olabilecek bir inme veya kalp krizi ile sonuçlanabilir. Neyse ki, birçok önleyici ve tedavi seçeneği vardır.Aritminin belirtileri nelerdir?


Anormal kalp ritminin semptomları, sahip olduğunuz aritminin türüne bağlıdır. Bir aritmi sessiz olabilir ve herhangi bir semptoma neden olmaz. Bir doktor, nabzınızı alarak veya bir elektrokardiyogram ( EKG ) yoluyla fiziksel muayenede düzensiz kalp atışı tespit edebilir .

Çarpıntı
Gögüste sıkışma
Baş dönmesi
Bayılma .
Nefes darlığı .
Yorgunluk

Bazı aritmilerin ilişkili semptomları yoktur. Aritmi belirtileri genellikle baş dönmesi, nefes darlığı ve çarpıntıları içerir. Aritminin nedenleri çeşitlidir diyabet , stres ve sigara içmeyi içerir.Yavaş bir kalp atışı her zaman bir hastalık belirtisi değildir. Birçok kalp aritmi zararsızdır; Bununla birlikte, eğer bunlar özellikle anormalse veya zayıf veya hasarlı bir kalpten kaynaklanıyorsa, aritmiler ciddi ve hatta potansiyel olarak ölümcül semptomlara neden olabilir. Düzensiz kalp atışı veya kardiyak disritmi olarak da bilinen kalp ritim bozukluğu, kalp atımının düzensiz, çok yavaş veya çok hızlı olduğu durumlar grubudur. Kalbin kasılmasına neden olan elektriksel impulslara herhangi bir müdahale, aritmi ile sonuçlanabilir.Sağlıklı bir kalbi olan bir kişi için, dinlenme sırasında dakikada 60-100 atım arasında bir kalp hızı olmalıdır.


Aritmi için risk faktörleri


Aşağıdakiler aritmi için olası risk faktörleridir:


Yaşlılık

kalıtsal gen kusurları

kalp sorunları

hipotiroidizm veya hipertiroidizm

bazı reçeteli ilaçlar ve reçetesiz ilaçlar

hipertansiyon

obezite

diyabet

Obstrüktif uyku apnesi

elektrolit dengesizlikleri

ağır alkol tüketimi

çok fazla kafein
Aritmi, kalp atışınızın hızı veya ritmi ile ilgili bir sorundur. Bu, kalbinizin çok hızlı, çok yavaş ya da düzensiz bir desenle attığı anlamına gelir. Kalp normalden daha hızlı attığında, taşikardi denir. Kalp çok yavaş attığı zaman buna bradikardi denir. En sık görülen aritmi tipi, düzensiz ve hızlı kalp atımına neden olan atriyal fibrilasyondur .Kalp krizi , sigara, doğuştan kalp kusurları ve stres gibi birçok faktör kalbinizin ritmini etkileyebilir . Bazı maddeler veya ilaçlar da aritmilere neden olabilir.Bazı hastalarda herhangi bir semptom görülmez, ancak bir doktor rutin muayene veya EKG de bir aritmi tespit edebilir.Bir hasta semptomları fark etse bile, ciddi bir sorun olduğu anlamına gelmez; Örneğin, yaşamı tehdit eden aritmileri olan bazı hastalarda semptomları olmayabilirken, semptomları olanların ciddi bir problemi olmayabilir.Kalp kası hastalığı ( kardiyomiyopati ) ve doğuştan gelen anormallikler (doğumdan gelen kalp ve kan damarlarının gelişimindeki sorunlar), kalp kası veya kapaklarına zarar verebilecek iki problemdir. Arterler tıkandığında, kalbe giden kan akışının azalması veya kesilmesi durumunda, oksijen eksikliği kalp kasına zarar verebilir veya kalp krizine neden olabilir .


Kalbinizin gün içinde farklı oranlarda atması normaldir. Dinlendiğiniz zaman daha yavaş olur, ancak fiziksel olarak aktif, endişeli veya heyecanlı olduğunuzda daha hızlı olabilir. Çoğu insan için, çarpıntılar nahoş olsalar da, genellikle zararsızdırlar ve kalbinizle ilgili yanlış bir şey ifade etmezler.Farklı bir kalp ritmine sahip olmanın birçok nedeni var.Bazı anormal kalp ritimleri kalıtsaldır. Aritmiler için farklı tedaviler vardır. Sizin için en iyisi, nedene ve aritminin sizi ne kadar etkilediğine bağlıdır. Doktorunuz bazı aritmileri tedavi etmek için ilaçlar reçete edebilir.Cerrahi yaygın değildir, ancak bazı aritmilerin tedavisinde çok etkili olabilir. Aritminin bazı aktiviteler de daha sık ortaya çıktığını fark ederseniz, onlardan kaçınmalısınız.
 

Uzman SühaN

Administrator
Bir aritmi düzensiz bir kalp atışı dır. Aritmiler, kalp atışlarını koordine eden kalbe giden elektrik sinyalleri düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. Düzensiz kalp atışı veya kardiyak disritmi olarak da bilinen kalp ritim bozukluğu, kalp atımının düzensiz, çok yavaş veya çok hızlı olduğu durumlar grubudur.Çoğu aritmiler zararsız olarak kabul edilir ve tedavi edilmez.Bazı hastalarda herhangi bir semptom görülmez, ancak bir doktor rutin muayene veya EKG de bir aritmi tespit edebilir.Semptomlar aritminin türüne bağlıdır. Aritmi tedavisi, yalnızca hastanın daha ciddi bir aritmi veya komplikasyon riski taşıyor olması veya semptomların çok şiddetli olması durumunda gereklidir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Aritmi terimi, elektriksel dürtülerin normal dizisinden herhangi bir değişiklik anlamına gelir. Elektriksel dürtüler çok hızlı, çok yavaş veya düzensiz olarak gerçekleşebilir - kalbin çok hızlı, çok yavaş veya düzensiz bir şekilde atmasına neden olur. Kalp düzgün bir şekilde atmadığında , kanı etkili bir şekilde pompalayamaz. Kalp kanı etkili bir şekilde pompalamadığında, akciğerler, beyin ve diğer tüm organlar düzgün çalışmayabilir ve hasar görebilir.Aritmiler anormal ritimlerdir. Aritmiler tamamen zararsız veya hayatı tehdit edici olabilir. Aritminin nedenleri çeşitlidir ve diyabet , zihinsel stres ve sigara içmeyi içerir.Bazı aritmiler genel kalp atım hızının veya ritimin büyük ölçüde etkilenmediği kadar kısadır.Aritmi belirtileri genellikle baş dönmesi, nefes darlığı ve çarpıntıları içerir. Makalede yer alan septomlara sahipseniz en kısa zamanda bir hekime görünmenizde fayda vardır.
 

Uzman SühaN

Administrator
Milyonlarca insan düzensiz kalp atışı ya da aritmiler yaşar.Düzensiz bir kalp atışı, kalbin çok hızlı, çok yavaş veya düzensiz bir ritim ile attığı anlamına gelebilir. Bir kalp atışı çok hızlı olduğunda buna taşikardi denir . Çok yavaş kalp atışlarına bradikardi denir . Düzensiz kalp atışının çoğu genellikle zararsızdır, anacak uzun süre sürekli aritmi yaşıyorsanız aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha ciddi semptomlar gelişebilir:


kaygı

nefes darlığı

yorgunluk

baş dönmesi

bayılma

terleme

nefes darlığı


Çoğu insan için, aritmiler endişelenecek bir şey değildir, ancak bazı tipler ciddi olabilir.Kalbinizin elektrik sisteminde herhangi bir kesinti, bir aritmi neden olabilir. Farklı aritmi türleri vardır. Bir aritmi sırasında kalp, beyne, kalbe ve diğer organlara zarar verebilecek şekilde vücuda yeterli miktarda kan pompalayamaya bilir. Bir aritmi anormal kalp ritmidir.Düzensiz kalp atışlarına sahip bir çok insanın kalp hastalığı gibi altta yatan sağlık sorunları olduğu için, sağlıklı diyetlere sadık kalmaları önemlidir. Makalede yer alan septomlara sahipseniz en kısa zamanda bir kardiyoliji hekimine görünmenizde fayda vardır.
 
Üst