1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Aşık Nihani

  Konu, 'gönül verenler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Hazin hazin esen gece yelleri Bu ağır kış yaz olsun da geleyim
  Sevdiğimin pek müşküldür halleri
  Küskün gönlüm haz olsun da geleyim  Gam bahrına daldım durmaz yüzerim
  Mecnun oldum Leyla ile gezerim

  Ey Nihan hakiki candan bezerim Hasretle derd ü gam sıralanınca

  Nihani, Erzurum ilinin Şenkaya eski adı Örtülü ilçesinin Bardız (Gaziler) bucağına bağlı Göreşken köyünde 1300 (1885) yılında doğdu. Babası demircilik yapan Recep Usta, annesi Mahbube Hanım'dır. Asıl adı Mustafa olan aşık, Soyadı Kanunu çıkınca "Gedik" soyadını almıştır.

  Onüç yaşlarında babasının davarlarını Göreşken köyünün yayla ve meralarında otlatmağa, başladı. Bardız deresinin bir yamacında kurulmuş olan Göreşken köyündeki köylüler hayvancılıkla geçinir, tarlalarında buğday ve arpa yetiştirirlerdi. Yazın kırlar ve dağlar binbir renkli çiçeklerle bezenir, ortalık yeşillikler içinde bir cennet havasına bürünürdü. Köyde sekiz ay kara kışı geçirdikten sonra yazın Göreşken yaylasına çıkarlar, yemyeşil çayırlarda kurdukları yayla evlerinde (damlarda) kalırlar, hayvanlarını otlatır, kuzularını büyütürlerdi. Küçük Mustafa, on sekiz yaşlarına kadar babasının davarlarını otlatmağa devam etti.

  Bir yaz günü, iki arkadaşı ile kırlarda yine babasının davarlarını otlatırken ansızın etraf, karardı. Sanki güneş batmış gece olmuştu. Genç köy delikanlısı Mustafa, davarlarını ararken bir şehit mezarı gördü. Birinci Cihan Harbi'nde Enver Paşa'nın ordusu ile geçtiği bu topraklarda, daha önceki yıllarda bazı savaşlar cereyan etmişti. Ahmet Muhtar Paşa 1877'de Ruslarla Zivin Harbi'ni yapmış ve onları yenmişti. Sonra Rusları Kars'a kadar püskürtmüştü. İşte bu harple ilgili bir şehit mezarının yassı taşının önüne oturup dinlenen Mustafa, daha sonra az ilerdeki çeşmeden abdest alıp iki rek'at namaz kıldıktan sonra tam teşehhüdde iken uykuya daldı.

  Derin uykuda iken tatlı bir rüya gördü: Önce gözünün önüne nürani yüzlü, beyaz sakallı derviş geldi. Ellerinde aşk badesi dolu üç tas vardı. Sonra bu üç derviş Mustafa'ya yaklaşıp:

  -"Evlat doğrul" dediler, "Al bu badeyi yar aşkına iç..."

  Genç Mustafa pirlerin verdiği ikinci badeyi "Allah aşkına" ve üçünüyü de "pir aşkına" içtikten sonra tatlı bir ses duydu. Dönüp de sesin geldiği tarafa bakınca sırtı kendisine dönük, saçları topuklarına değen, fidan boylu güzel yüzlü bir kız gördü. Kız, hem ağlıyor, hem de bir ağıt söylüyordu. Meğer, sevgilisini ölmüş sanıp, ona ağlarmış... Aslında bu peri gibi güzel kızın ağlaması genç Mustafa içindi. Dervişler, bu kızın Afganistan'da Emirhan'ın kızı Mihriban Sultan olduğunu söyleyip gözden nihan oldular, kayboldular. Kendisine "Nihani" mahlası işte o sırada, bu sebeple verilmiştir.

  Rüyasında görüp sevdiği ve uğruna üç tas bade içtiği sevgilisi Mihriban'a seslenmek isteyen Nihani'nin boğazı tıkanıyor, sesi çıkmıyordu. Bir süre sonra, ağladıkça yüzü göz yaşlarıyla ıslanan Mihriban dile geldi ve söylemeğe başladı. Aldı Mihriban:

  Aldım esen yelden yaman bir haber
  Yetirdim yüz bine bir telaşımı
  Sevdiğin dünyadan göçmüş dediler
  Zalim felek n'ettin can yoldaşımı

  Gülşenimi figan ile doldurdum
  Nevresteyken gonca gülü soldurdum
  Nasıl kıydın sevdiğimi öldürdün
  Elbette dökerim kanlı yaşımı

  Der Mihriban arttı ahım amanın
  Gör ne hale düşmüş bir perişanım
  Yarabbi al hemen benim de canım
  Alıp gidem bu sevdalı başımı

  Nihani, aşık olduğu Mihriban'a şu cevabı verdi

  İnanma sevdiğim hilaf habere
  Yaradan bozmadı daha işimi
  Ölsem de razıyım takdir kadere
  Nerye gitsen derdin koymaz peşimi

  Gülşen figan ile dolmamış hele
  Nevreste goncalar solmamış hele
  Mücdeler sevdiğim ölmemiş hele
  Bir iken bin etme ah ateşimi

  Nihani bu halde kalırsam eğer
  Arayıp yarimi bulursam eğer
  Gelip de yanında ölürsem eğer
  O zaman gel bekle mezar taşımı

  Bu deyişleriyle Nihani artık badeli bir aşık olmuştu ama köydekiler buna bir türlü inanamıyorlardı.

  Düşünüp taşındılar, sonunda Göreşken köyünün ihtiyarları Narmanın Samikale köyünde yaşayan badeli aşıklardan Sümmani'ye (d. 1862) iki atlı bir haberci göndermeğe karar verdiler. O sıralarda kırk yaşlarında olan usta Sümmani'ye Nihani davetiye şeklinde bir şiir de göndermişti :

  "Yevm-i mahşer ulu divan gözlerim."

  diye biten bu şiirdeki "gözler" kelimesini "özler, hasret çeker" şeklinde anlamalıyız.

  Narman'm Samikale köyüne varan yedek atlı haberci, Sümmani'yi ata bindirip oradan Bardız bucağını Göreşen köyüne getirdi.

  İki aşığın karşılaşması gerçekten halk edebiyatımız için unutulmaz bir sahneydi. Usta Sümmani, genç Aşık Nihani'yi güzelce imtihan ettikten sonra onun pir elinden bade içip aşıklar meclisine katıldığını;

  Aşkın temreniyle mermer taşını
  Vurup baştan başa yaranlardanız

  mısralarıyla ifade ediyordu.


  Gurbet Yılları
  Aşık Nihani, Yıllarca Doğu Anadolu'da gezdi. İllerinin 1877 de Ruslar tarafından işgal edilmesi üzerine çok ızdıraplar çekti. Sonunda, Kazım Karabekir Paşa komutasındaki III. Ordu'nun zaferiyle 29 Eylül 1920'de Sarıkamış 30 Ekim 1920'de Kars Rus işgalinden kurtuldu. O, zaferin heyecanı içinde:

  Son günde şad etti ehl-i imam
  Ordumuz kurtardı Kars, Kağızman'ı

  diyerek zaferin neşesini dile getirdi.

  Gurbet hayatından kurtulmak isteyen Nihani, maşukası Emirhan kızı Mihriban'a kavuşamayacağını anlayınca Göreşken köyüne döndü. Kendisinden üç yaş küçük olan, Mahmut Ağa ile Atife Bacı'dan doğan Perişan Hanım'la evlendi. Bu evlilikten; 1916'da Abdülmecit, 1918'de Mürsel, 1925'te Şerif, 1926'da Zahire ve 1929'da Nazire doğdular. Daha sonra 20.6.1931'de Zennure, 15.10.1934'te Zeliha doğdu ise de her ikisi de 1944 yılında 4 Nisan günü ölmüşlerdir.

  Halkevlerinin kuruluşunun onuncu yıldönümünde Ankara'ya çağrılan Nihani bu davete uymuş ve 1944 baharında Ankara'ya trenle gitmiştir. Halkevinde Sazı ile şiirlerini okuyan Nihani; Aşık Huzuri, İzhari, Sedai, İzni, İrşadi... ile karşılaşmalar yapmıştır. 14.3.1967'de İstanbul'da ölünce, Karacaahmet Mezarlığa defnedildi. Ruhu şad olsun.

   
Aşık Nihani konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşık

  Aşık

  Bu kemiği görmek kadına, Bu kemikle oynamak batıl söz söylemeye, bu oyunda birini yenmek o kimseye galip gelmeye, Birtakım aşıkların yanında olduğunu görmek bakire kızlarla evlenmeye delalet eder.Rüyasında aşık olduğunu gören bir kimse bekar ise bir süre sonra gerçekten aşık olacak demektir. Evliyse, kişiyi hayata bağlayacak önemli bir neden ortaya çıkacak demektir.Asik görmek, bir is...
 2. Nihan - Uyku

  Nihan - Uyku

  Neden söyle ne bu telas bu acele belliki biri var bekliyor seni bir yerde böyle mi olmaliydi bu sonbaharmiydi söküyor hayat ilmek ilmek dokudugum bu aski uyan be kalbim uyan uykundan yasanmis tüm yalnizliklar ayaklanmadan yana yana sus konusma askla küs barisma asla kapini yüz defa calsa dönüp bakma yana yana sus konusma askla küs barisma asla kapini yüz defa calsa dönüp bakma dönüp bakma
 3. Nihan - Tık

  Nihan - Tık

  Herşey gayet yolunda gidiyordu rahat mı battı Firar edip aklın başından kimlere kaçtı Kuyunu mu kazdım ardından oyuna mı geldin insafsız Doğruyu söle gelirim hakkından Bende bayılmıyorum ztn sana Şu saatten sonra yalvarsanda Treni kaçırdın sen çoktan Beni kaybettin hiç yoktan Artık bende tık yok sana Zamanın doldu bak gidiyorsun Kendine yeni bir yol çiziyorsun Bu yolda çakıl taşı...
 4. Nihan - Problem

  Nihan - Problem

  sonu ne olursa olsun yasadigim ask son bulsun inceldigi yerden kopsun sahiden cok bencilsin ve hatta düsüncesizsin daha ne olsun istiyorsun kaldim ortalkta kalbim kararsiz gitsemmi kalsammi cevaplamak imkansiz susma öyle susmak problemi cözmezki utanma söyle hic mi hakli yanim yok yani susma öyle susmak problemi cözmezki olmazki böyle hic mi hakli yanim yok sanki
 5. Nihan - Kımılda

  Nihan - Kımılda

  oturdugu yerden kaLkmas hicßirseyi umursamaz isim war bu adamla benim Laftan anLamas konusur Lakin dinLemes kimsecikLeri ßegenmes ne yazık ki hicßir konuda fikir beyan etmes bakma bana böyle hakkım yok mu hic sence durma öyle öldür beni sevginle bakma öyle hakkım yok mu hic sende durma öyle güldür askı ahh.. yavas yavas yaklas bana ufak bi tawsiyem war sana yavas yavas yaklassana bas bi...

Sayfayı Paylaş