Etiketler:
 1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Aşırı Tedirginliğin Nedenleri

  Konu, 'Ruh Sağlığı' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  sürekli tedirginlik aşırı zayıflamanın nedenleri hamilelikte iç sıkıntısı tedirginlik hastalığı Aşırı tedirginlik veya iç sıkıntısı çekmek psikolojik bir rahatsızlık. Bu durum tüm dünyada milyonlarca insanın hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Carol Brown, Amerika’da iç sıkıntısı ve aşırı tedirginlik yaşayan 19 milyon kişiden biri.


  " Örneğin süpermarkete girdiğim zaman, birden bire terlemeye başlıyorum. Ellerim sırılsıklam oluyor ve içim daralıyor. Sıkıntıya dayanamayıp, dışarıya çıkmak zorunda kalıyorum."

  Aşırı tedirginlik, stresle ilgili bir rahatsızlık. Ekonomik, sosyal veya psikolojik stres altında olanlar bu hissi yaşayabiliyor. Washington Hastanesi Psikiyatri Bölüm Başkanı Doktor Stephen Peterson anlatıyor:

  " Sıkıntı ve tedirginlik, insanların kendilerini korumak için kullandığı bir duygudur. Bir nevi sinyaldir. Sıkıntıyı, kötü birşeyler olmasından korkmak diye tanımlamak mümkün."

  Doktor Peterson, günde ortalama 20 hastayı tedavi ediyor – çoğu da aşırı tedirginlik ve iç daralmasından sıkıntı çekiyor. Herkes hayatının bir aşamasında bu duyguyu yaşayabilir. Ancak, aşırı tedirginlik Amerika’daki yetişkin nüfusun yüzde 13’ünde görülüyor. Hafif derecede tedirginlik insana, motivasyon verebilir; ancak aşırısı insanların hayatını felç edebilir. Doktor Peterson şöyle konuşuyor:

  " Aşırı tedirginlik çeken insanlarda, fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Örneğin, nefes alamadıklarını zannederler, kalpleri sıkışır veya nabız atışları hızlanır... Psikolojik olarak da, kontrolü kaybettiklerini hissederler. En ileri safhasında, aşırı tedirginlik çeken insan, ölmek üzere olduğunu düşünmeye başlar. "

  Aşırı tedirginlik çeken insanlar zaman zaman paniğe kapılabiliyor. Bu panik anlarında insanlar en basit işleri bile yapamaz hale geliyor; örneğin evden dışarı çıkamıyor veya asansöre binemiyorlar. Bazı insanlarda aşırı tedirginlik hastalığı, çocukluk döneminde beliriyor. Kimilerindeyse, fazla kafein kullanımı tedirginliğe yol açabiliyor. Carol Brown, tedavi için reçeteli ilaç kullanıyor.

  " İlk kullandığım ilaç hemen etkisini gösterdi. Geceleri uyuyabildim. Bu çok önemli çünkü, tedirginlik hastalığı olan insanlar, uyurken bile paniğe kapılabiliyor. Bu nedenle ben 32 yıldır doğru dürüst uyumamıştım."

  İlaçlarla tedavinin yanı sıra, hastalar terapiye alınıyor. Ancak, ilaç kullanmak istemeyen veya doktora gidecek parası olmayan hastalar için de alternatif tedaviler geliştirilmiş durumda. Carol Brown anlatıyor:

  " Bence atılması gereken ilk adım, nelerin tedirginlik yarattığını; veya nelerin sıkıntıya yol açtığını belirlemek. Bundan sonra, yapılacak iş bir aile yakınıyla, arkadaşla bu sorunu paylaşmak. Durumu kavrayıp, başkalarına anlatabilmek tedavi çok önemli."

  Doktor Peterson, bazı hastaların yanlarında sürekli buz veya şeker taşıdıklarını; tedirginlik duygusu artınca, buz veya şekeri ağızlarına attıklarını söylüyor. Bu hastalar ağzın hararet derecesini değiştirmenin, tedirginlik duygusunu azalttığını düşünüyor. Bu psikolojik sorun, zengin ülkelere özgü bir durum sanılsa da Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre aşırı tedirginlik daha çok yoksul insanlarda görülüyor.


  alıntı
   
Aşırı Tedirginliğin Nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşırı Yağlanan Saç Nedenleri

  Aşırı Yağlanan Saç Nedenleri

  bu konu çabuk yağlanan saç nedenleri hakkında bilgilere yer vermektedir. Bazı kişiler yağlı saç tiplerine sahip olduklarından dolayı saçları çok çabuk yağlanır ve bakımsız, kötü bir görüntü oluşur. Çabuk yağlanan saçlarda ayrıca kepek problemini de eklersek kadın ve erkeklerin kabusu haline dönüşen aşırı yağlanan saçların nedenlerini saç uzmanlarından sizler için edindik. Peki aşırı yağlanan...
 2. Aşırı Terleme Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

  Aşırı Terleme Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

  Aşırı Terleme Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Aşırı Terleme Problemi Terleme, egzersiz esnasında, sıcak veya soğuk havalarda vücut sıcaklığını ayarlamak için gerekli fizyolojik bir mekanizmadır. Gün içinde yaptığımız aktiviteler karşısında vücut terleyerek reaksiyon göstermektedir. Vücut kendisini soğutmak için normal şartlarda günde 4 – 5 defa terlemektedir. Terleme aşırı bir şekilde yaşanır...
 3. Kedilerde Aşırı Tüy Dökme Sorunu Nedenleri

  Kedilerde Aşırı Tüy Dökme Sorunu Nedenleri

  kedilerde tüy dökme, kediler neden tüy döker, kedilerde tüy dökülmesi nedenleri Beslediğiniz kediniz de eğer son zamanlar da aşırı derecede tüy dökme sorunu varsa bu sorunun altında farklı sağlık nedenleri olacağını düşünerekten bu durumu önemseyip kedinizi en kısa zaman da veterinnere göstermeniz de fayda olacağını hatırlatıyor ve sizlere kedilerde tüy dökme nedenleri hakkın da merak...
 4. Aşırı Adet Kanaması (Menaroji) Nedenleri?

  Aşırı Adet Kanaması (Menaroji) Nedenleri?

  aşırı adet kanaması,aşırı adet kanaması neden olur,aşırı adet kanaması tehlikeli midir,aşırı adet kanaması nasıl durdurulur,aşırı adet kanaması tedavisi,adetliyken aşırı kanama neden olur, Üreme çağındaki kadınların zaman zaman yaşadıkları bir problem: aşırı adet kanaması , Menoraji. Tıbbi olarak bu konuda iki tanım bulunmaktadır bunlardan birincisi menorajidir. Kanamaların fazla veya uzun...
 5. Aşırı terleme nedenleri ve tedavisi

  Aşırı terleme nedenleri ve tedavisi

  Hiperhidroz, bir kişinin aşırı terlediği yaygın bir durumdur.Bir çok kişinin ortak sorunudur. Kişi olduğun dan fazla terler ve bu durum onun için toplum da utanç kaynağı olabilmektedir.Aşırı terleme günlük aktivitelere müdahale edebilir. Terleme ile ilgili tüm ayrıntıları bu makalede ele aldık.Terleme,terleme nedir,terleme neden olur,terleme nerelerde olur,terlemenin tedavisi varmıdır.? Merak...

Sayfayı Paylaş