1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Aşıyla önlenebilen hastalıklar

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  AŞI; insanda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin (toksinler) etkilerinin ortadan kaldırılarak, geliştirilen biyolojik maddelerdir, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır.
  Aşılama hizmetleri, bebekleri, çocukları ya da erişkinleri enfeksiyona yakalanma riskinin en yüksek olduğu dönemden önce aşılayarak, bu hastalıklara yakalanmalarını önlemek amacı ile yürütülen önemli bir temel sağlık hizmetidir.

  Bağışıklama hizmetleri, aşıyla korunulabilir hastalıklardan meydana gelebilecek hastalık ve ölümlerin önlenmesi açısından en önemli ve etkili toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer almaktadır.
  < Konu Resmi..>
  Kızamık: Son derece bulaşıcı bir enfeksiyon olan, ateş ve döküntülerle seyreden kızamık, hastalığı taşıyan kişinin öksürme ya da hapşırmasıyla bulaşabilir. Aşıyla koruma sağlanabilen hastalık tedavi edilmediğinde zatürre ve ne yazık ki ölüme bile neden olabilir.


  Boğmaca: Şiddetli öksürük ve nefes darlığıyla kendini gösteren bir akciğer enfeksiyonudur. Öksürme-hapşırma ile bulaşır. Özellikle 1 yaş ve altı bebeklerde hayatı tehdit edici olabilir.


  Grip: Burun, akciğerler ve boğazı içerisine alan viral enfeksiyonlardan kaynaklanan bir hastalıktır. Hastalığı taşıyan kişinin hapşırması ya da öksürmesiyle ortama dağılan damlacıkların havada yoluyla alınması ya da hasta kişinin dokunduğu şeylere dokunarak hastalığa yakalanabilirler.


  Çocuk felci: Aşısı sayesinde ortadan kaldırılabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Grip benzeri belirtiler gösteren hastalık tedavi edilmediğinde çocuk felci, beyin enfeksiyonu, felç ve ölüme neden olabilir. 20. yüzyılın en korkulan ve yıkıcı hastalıklarından biri olan çocuk felci vakaları aşısı sayesinde dünya üzerinde giderek daha az görülür hale gelmiştir.  Pnömokok: Pnömoni başta olmak üzere, beyin ve omuriliği etkileyen menenjit, kulak ve kan enfeksiyonları gibi pek çok hastalığa yol açan bakteri kökenli bir hastalıktır. Enfekte kişinin mukus, tükürük gibi vücut sıvılarıyla sağlıklı kişinin temasıyla bulaşır. Komplikasyonlar ciddi ve ölümcül olabilir. Bu nedenle özellikle tüm çocukların ve 60 yaş üstü kişilerin mutlaka aşı yaptırmaları gerekir.


  Tetanoz: Kas spazmları, felç ve ölüm gibi tehlikeli sonuçları olan bakteri kökenli hastalıktır. Bakteri toprak, toz ve gübrede bulunur. Vücuttaki herhangi bir kesik ve açık yara yoluyla vücuda girebilir. Tetanoz vakalarının %10-20’si ölümcüldür. Ölümler 60 yaş üstü kişilerde ve daha çok diyabet hastalarında görülür.


  Meningokok menenjit: Beyin ve omurilik enfeksiyonuna neden olabilen bakteriyel bir hastalıktır. Semptomlar genellikle aniden başlar; ateş, baş ağrısı, ense sertliği görülür. Aşılama, tüm çocuklara önerilmektedir.


  Hepatit B: Hepatit B virüsünün neden olduğu bir karaciğer hastalığıdır. Vücut sıvılarıyla yayılan ve bulaşıcılığı HIV’e göre 100 kat daha fazla olan virüs, özellikle hamilelik süreci sonrası doğumda önlem alınmayıp çocuğa bulaştığında çok tehlikelidir. Tedavi edilmediğinde karaciğer kanseri ve uzun ömürlü karaciğer hastalıklarına yol açabilir.


  Verem: Genellikle akciğerlere saldıran bakteriyel bir hastalıktır. Öksürük veya hapşırma ile bulaşır. Aşılarla engellenmiş olsa da ölümcül bir hastalık olma özelliğini korumaktadır.


  Hib (Hemofilus Influenza Tip B): Akciğeri (pnömoni), beyin veya spinal kord (menenjit), kan, kemik, eklem veya orta kulağı enfekte edebilen bakteriyel bir hastalıktır. Öksürürken veya hapşırırken, bakterileri diğer insanlara da bulaştırırlar. Bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler ve küçük çocuklarda risk daha yüksektir.
   
Aşıyla önlenebilen hastalıklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aş

  Rüyada aş, ayni yemek görmek, yemeğin türüne göre yorumlanır. Sebze yemekleri kısmet, et yemekleri ise iş ve sağlıkla ilgili sorunlara işaret eder. Çorbalar, bereket olarak yorumlanır. Tatlılar ise hayatı güzelleştirecek olumlu olaylar olarak yorumlanır.
 2. Hamilelikte tehlikeli olan aşıyla korunabilir hastalıklar

  Hamilelikte tehlikeli olan aşıyla korunabilir hastalıklar

  HAMİLELİKTE TEHLİKELİ OLAN AŞIYLA KORUNABİLİR HASTALIKLAR :: Hamilelikte geçirilen tüm hastalıklar bebek ve anne için değişen derecelerde risk oluşturmaktadır. En büyük riski oluşturan hastalıkların başında hamilelik öncesinde aşı yaptırarak korunabileceğiniz kızamıkçık, su çiçeği ve hepatit B gelmektedir. KIZAMIKÇIK Hamilelikte geçirilen kızamıkçık bebekte kalp, göz ve işitme...
 3. aşı olucakmısınız??????

  aşı olucakmısınız??????

  hanımlar biliyorsunuz bu aralar domuz gribinle dünyaca mücadele ediyoruz ve aşısı çıktı bu aşı hakkında aşı olup olmama hakkında ne diyorsunuz ??????????
 4. Aş ermek bebeği hastalıklardan koruyor

  Aş ermek bebeği hastalıklardan koruyor

  as ermek Gebeliğin ilk aylarında görülen aş erme olayı bazen anne adayına oldukça sıkıntılı zamanlar yaşatıyor aslında bu sizin bildiğiniz gibi kötü bir olay değil sebebi ise aş ermeniz bebeğinizi hastalıklara karşı koruması.Evet yanlış duymadınız arkadaşlar bebeği hastalıklara karşı bir kalkan göreviyle koruyan aş erme ile ilgili haberin detaylarını şimdi sizlerle paylaşıyorum Hamile...
 5. arap aşı

  arap aşı

  arap melekleri slm Malzemesi : Hamur İçin : Bir ölçü Un 6 Ölçü Su Tuz Çorba İçin: Tavuk veya Hindi Bir Kaşık Yağ Bir Kaşık Salça, Tuz,karabiber,Kırmızı Biber, Bir Miktar Un Yapılışı: Altı ölçek su bir kapta kaynamaya bırakılır. Öte yandan bir ölçek un yeteri kadar su ile karıştırılarak bulamaç haline getirilir. Bu karışım kaynamakta olan suya boşaltılarak bir süre oklava ile...

Sayfayı Paylaş