Astigmatizm nedir nasıl tedavi edilir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Astigmatizm nedir nasıl tedavi edilir ?
Astigmatizm, kornea şeklindeki bir hatadan kaynaklanan ortak görme problemidir. Astigmatizm ile, gözün ön yüzeyi olan göz merceği veya kornea düzensiz bir eğriye sahiptir. Bu, ışığın retinaya geçiş veya dağılım biçimini değiştirebilir. Bu, bulanık, bulanık veya çarpık görme yaratır. Normal olarak, kornea ve lens düz ve her yönden eşit kavisli olup, ışık ışınlarını keskin bir şekilde gözün arkasındaki retinaya odaklamaya yardımcı olur. Bununla birlikte, kornea ya da lens düzgün ve eşit şekilde kavisli değilse, ışık ışınları doğru şekilde kırılmamaktadır. Buna bir refraktif hata denir.


astigmatizm.jpg


Göz sağlığı için beslenme önerileriKornea düzensiz bir şekle sahip olduğunda buna korneal astigmatizm denir.Normal bir kornea mükemmel bir küre gibi şekillenmiştir. Gözün lensi de her yönden eşit derecede kavislidir. Astigmatizmalı kişilerin korneaları veya mercekleri simetrik kavisli değildir.Bir taraf diğerinden dik olabilir.Bu nedenle, göze giren ışık retina üzerine doğru olarak odaklanmaz ve bulanık bir görüntü elde edilir. Göze farklı yönlerden giren ışık, farklı odak noktalarına odaklanarak görüntülerin bulanık çıkmasına neden olur.
İnsanlar astigmatizm ile doğabilirler.Astigmatizm, her gözde çeşitli derecelerde ortaya çıkabilir ve çoğunlukla miyopi (uzağı görememe veya hiperopi (yakını görememe ) gibi

Normal olarak, kornea her yönde pürüzsüz ve eşit kavislidir ve korneaya giren ışık eşit olarak tüm düzlemlerde veya yönlerde odaklanır. Astigmatizmde, korneanın ön yüzü bir yönde diğerinden daha eğri. Bu anormallik, bozuk, dalgalı bir aynaya bakmak gibi vizyona neden olabilir. Bozulma, gözün ışık ışınlarını tek bir noktaya odaklamasına yetersizlik nedeniyle oluşur.

Kornea yüzeyi eğriliğinde yüksek derecede bir değişime sahipse, ışık kırılması, ışık ışınlarına daha iyi odaklanmasına yardımcı olmak için düzeltici merceklerin derecesine göre bozulabilir. Her zaman, ışınların yalnızca küçük bir kısmı odaklanır ve kalan kısımlar değildir, böylece oluşan görüntü her zaman bulanık olur. Genellikle, astigmatizma her mesafeden bulanık görme yaratır.


Belirtiler

Astigmatizma belirtileri şunları içerebilir: açıklanan belirtiler, astigmatizma sahip olduğunuz anlamına gelmez.Bununla birlikte, bu belirtilerden bir veya daha fazlasıyla karşılaşırsanız hekime görünün.

Bulanık veya çift görme
Göz travması
Baş ağrısı
Gece görüşünde zorluk
Göz yorgunluğu

Görme Keskinlikleri Değerlendirme Testi

Görme keskinliği değerlendirme testi sırasında, doktorunuz harfleri ne kadar iyi görebildiğinizi belirlemek için belirli bir mesafeden bir yazıyı okutmak isteyecektir.Astigmatizm, rutin bir göz muayenesinde yakın ve orta görüş tespitinde kullanılan araç ve tekniklerle tespit edilir.
Gözdeki astigmatizma miktarı çeşitli şekillerde ölçülebilir. Göz muayenesinin başında yapılan otorefraksiyon veya hastanın tepkisine dayalı öznel kırılma, astigmatizmayı ölçmenin bir yoludur. Korneadan kaynaklanan astigmatizma miktarı, keratometre adı verilen bir teşhis aletiyle klinikte ölçülür.

Keratometri
Keratometri, kornea eğriliğini ölçmenin bir yoludur.
Kırılma Testi
Kırılma testinde , optik refraktör adı verilen bir makine kullanır. Makine farklı kuvvetlerden oluşan birden çok düzeltici cam merceğe sahiptir. Doktorunuz, inceleme yaparken sizden bir grafik okumanızı isteyecektir

Astigmatizm sebepleri

Astigmatizm genellikle görmenin bulanıklaştırılmasına veya belli aralıklarla herhangi bir mesafede bozulmasına neden olur.Düzeltilmemiş astigmatın belirtileri, özellikle okuma veya diğer uzun süreli görsel görevlerden sonra göz yorgunluğu ve baş ağrısıdır.

Astigmatizm ile İlişkili Komplikasyonlar Nelerdir?
Bir gözdeki astigmatizmin düzeltilmemesi durumunda tembel bir göz ortaya çıkabilir. Tembel göze ambliyop denir.

Tedavi

Astigmatizm bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Astigmatizm, yakınlık ve görüşme gibi genellikle gözlükler , kontakt lensler veya refraktif cerrahi ile düzeltilebilir .
Gözlükler . Gözlükler, gözünüzün düzensiz şeklini telafi etmeye yardımcı olan merceklerle yapılır.Gözlükler, yakınlık ya da ileri görüş gibi diğer kırma kusurlarını düzeltebilir.
Kontakt lensler . Gözlükler gibi kontakt lensler de çoğu astigmatizmi düzeltebilir. Tek kullanımlık yumuşak da dahil olmak üzere çeşitli tip ve stiller mevcuttur; Uzun süre kontak lens takmak gözdeki enfeksiyon riskini artırır.Şiddetli bir vaka varsa, doktorunuz refraktif cerrahi tavsiye edebilir
Astigmatizma derecesi hafif ise ve refraksiyon için başka bir yakınma ya da ileri görüşlü olma gibi sorunlar varsa, düzeltici merceklere gerek olmayabilir. Astigmatizma derecesi göz yorgunluğuna, baş ağrısına veya görüş bozulmasına neden olacak kadar büyükse net ve rahat görme için düzeltici merceklere ihtiyaç duyulacaktır.

Astigmatizma vakalarının çoğunluğunun korneanın eğriliğinden kaynaklandığını bilmek önemlidir. Bu nedenle, sadece cerrahi, durumu etkili bir şekilde düzeltebilir. Gözlükler ve kontakt lensler, kullanıldıkları sırada görme telafisi için iyidir, ancak bir tedavi değildir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Astigmatizm, korneanın eğriliğinde gözün iris ve pupilini kapsayan açık veya yuvarlak kubbe veya göz merceği şeklindeki kusurlardan biridir.Kornea düzensiz bir şekle sahip olduğunda buna korneal astigmatizm denir. Objektifin şekli çarpıtıldığında, mercek altına astigmatizma yaşarsınız. Her iki tip astigmatizmanın bir sonucu olarak hem yakın hem de uzak nesneler için vizyonunuz bulanık veya çarpık görünür. Neredeyse uzun boylu, çok geniş veya çok ince görünen eğlenceli bir ev aynasına bakmak gibi.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Normal bir gözde, kornea ve mercek ışık ışınlarını retinaya odaklar.Astigmatizmde, görüntüler retinanın önüne ve arkasına odaklanır ve hem yakın hem de uzak nesnelerin bulanık çıkmasına neden olur.Astigmatizm diopter cinsinden ölçülür. Astigmatizma olmadan mükemmel bir göz 0 diyoptriye sahiptir. Çoğu insanın 0,5 ila 0,75 dibritik astigmat özelliği vardır. Ölçüm değeri 1,5 veya daha fazla olan insanlar tipik olarak, net görme sağlamak için astigmatlarını düzeltmek için gözlüklere ihtiyaç duyarlar .Gözler veya kontaklar, korneanın ve mercekinizin düzgün olmayan eğriliklerine karşı koyarak astigmatiği düzeltir
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Astigmatizm çok yaygındır. Çoğu durumda, astigmatizma sahip olanlar bu durumla doğarlar. Kornea şeklinin kişiden kişiye farklı olmasının nedeni bilinmemekle beraber, astigmatizm gelişme olasılığı kalıtsaldır.Bazen göz hastalıkları, göz yaralanmaları veya ameliyatlardan sonra astigmatizm gelişebilir. Astigmatizmanın düşük ışık altında okunması veya televizyona çok yakın oturmasıyla gelişebilir veya kötüleşebilir. Astigmatizm semptomları, bulanık görme veya görme bozuklukları, göz yorgunluğu, baş ağrısı, net görmeye çalışmak için gözleri kırpma veya göz rahatsızlığı alanlarını içerebilir.
Bu semptomlara sahip olmak, astigmatizma sahip olduğunuz anlamına gelmez, ancak tam bir göz muayenesi için göz doktorunuza başvurmanız gerektiği anlamına gelir.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
2
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
846
Uzman SühaN
Uzman SühaN
SadmiN
Cevaplar
0
Görüntüleme
712
SadmiN
Üst