Astım Hastalığı Spor ile Atlatılabilir mi?

pinar okul

Üye
Üye
Astım Hastalığı Spor ile Atlatılabilir mi?
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 6 yıl önce astım hastalığı ile tanışmıştım ve ilk astım krizimi yaşamıştım. Nefes almanın nasıl acı verdiğini, ciğerlerimin oksijene ihtiyacı olduğu halde bu oksijeni içime çekememenin verdiği çaresizliği tatmıştım. Bu hastalığı önceleri ilaçlarla atlatabileceğimi ya da bu hastalık ile yaşamaya alışabilmeyi düşünmüştüm fakat sonrasında işin ilginç yanı başka bir yöntemle bu hastalığı aşabildim ve o kriz geçiren günlerimi geride bıraktım.
x2.jpg

Hastalığın o ilk karanlık gecesinden sonra uzun süren bir tedavi dönemi başladı. Birçok test, ilaç tedavisi, üfleme testi gibi şeyler artık hayatımın bir parçasıydı. 1 yıl devam eden bu sürecin hayatımı kısıtlamaya başladığını hissettim ve en kötüsü de kendime güvenim azalmıştı. Örneğin beden eğitimi dersleri benim için bir kâbus olmaya başlamıştı ya parkuru tamamlayamazsam, ya tıkanırsam, ya krizim tekrar başlarsa gibi endişeler aklımı sürekli kemiriyordu ama diğer yandan da spor yapmayı, futbol oynamayı çok seviyordum. Başarılı geçen ilaç tedavisinden sonra doktoruma bu konuyu açtığımda beklenmedik bir yanıt aldım ve bana düzenli olarak egzersizlerini yaparsan nefesini kontrol edebilirsen beklide bu konuyu aşabilirsin dedi.
1 (2).jpg

Daha sonra ilaç tedavisinin yanına egzersizleri de ekledim. Önceleri sadece yürüyüş yapıyordum bu konuda kendimi rahat hissettikten sonra yürüyüşler yavaş yavaş koşulara dönmeye başladı ama yinede zorlandığımı hissedebiliyordum fakat özgüvenimi tekrar kazanmaya başladım. Bu sırada kontrollerim de devam ediyordu ve git gide olumlu şeyler oluyordu tedavilerimde. Kendime güvenim geldikten sonra artık koşular da gelişmeye başladı ve fitness sporuyla tanıştım halen bu sporla ilgilenmeye devam ediyorum. Efor testlerinden de başarıyla geçmeye başladıktan sonra şu anda artık tedavi sürecim bitmiş durumda.
acik-havada-yuruyun,1UC6jDoE7UOvQvg21bMdfQ.jpg

Bu süreç bana güçlü olmayı ve psikolojik olarak ayakta kalmayı öğretti. Hastalığın yenilgisini kabul etmedim ve onu yenmek için üzerine gittim. Hafif antrenmanlar ile başladığım mücadelede artık sağlıklı bir birey gibi uzun mesafeleri yürüyebiliyor, koşabiliyor hatta bisikletle bile gidebiliyorum. Ben bu hastalığı spor ile atlattığımı düşünüyorum eğer psikolojik olarak bu hastalığa kaybetmezseniz sizlerde atlatabilirsiniz ama tabikide düzgün ve disiplinli bir ilaç tedavisi sürecide bunda etkili. Sağlıklı günler dilerim.
486-tr.jpg

Geri