Etiketler:
 1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Ayaklarımız neden şişer? Sebepler?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  ayak şişmesi ve kızarması yaşlılarda ayak şişmesi ayaklarım şişiyor el ve yüz ayaklarda şişme kızarma Benimde ayaklarım sadece sabah normal. Sürekli işimden dolayı masa başında oturmaktan mı böyle şiş? bilmiyorum..
  Ama ayaklarımızın şişmesi için çok neden var. İşte birkaç doktorumuzun bu konudaki görüşlerini sizin için paylaştım..
  < Konu Resmi..>
  Bazı sağlık sorunlarını zaman zaman hepimiz yaşarız. Ayak şişmesi de bunlardan biri. Ayak şişmesinin birçok nedeni var. Bunların ilki ise dolaşım bozuklukları...


  Özellikle toplardamar dolaşımının bozulması (varisler), ayak şişmelerinin birinci nedeni olarak gösteriliyor. Lenf sisteminde meydana gelen tıkanmalar da (lenf ödem) ciddi şişmelere yol açabiliyor. Bu durum bazen ileri noktalara da varabiliyor ki. Böyle durumlarda “fil ayağı” tanımı kullanılıyor.

  Ayak damarlarındaki şişme yalnızca toplayıcı sistemlerin yetersizliği ile de ilgili değil. Kalp yetmezliği de ayaklarda şişmeye yol açabiliyor. Ayak bileği bölgesindeki iki taraflı şişlikler bazen gizli bir kalp yetmezliğinin ilk ve tek işareti olabiliyor.

  Böbrek ve karaciğer yetmezliklerinde de ayaklarda şişme önemli bir belirti. Her ikisinde de neden, protein yapımının azalması ya da kaybının artması ile protein dengesinin bozulması, yani “hipoproteinemi”. Protein azalınca toplardamar sisteminin kanın sulu kısmını damar içinde tutması güçleşiyor, doku aralığına sızan vücut sıvısı ödeme yol açıyor.
  PROF. DR. OSMAN MÜFTÜOĞLU

  DİĞER SEBEPLER
  Ayak şişmesinin ortopedik, romatolojik, nörolojik sebepleri de var. Ortopedik sebeplerin başında eklem ve çevresindeki dokuların zarar görmesi geliyor. Pek çok romatizmal hastalık ilk işaretini ayak şişmeleriyle veriyor.

  Ayrıca alerji de önemli bir faktör. Herhangi bir nedenle meydana gelen her türlü alerjik hadise ayak şişmesine yol açabiliyor. Ayrıca bu bölgedeki ciltte meydana gelen iltihabi paraziter enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları da şişme nedeni olabiliyor.

  Ayak şişmesi diyabetlilerde de sık görülen bir problem. Diyabet ayarının iyi olmadığı durumlarda ayaklarda uyuşma, yanma, karıncalanma ve ödem sık görülen işaretler.

  Özellikle iki ayağınızı da ilgilendiren bir şişme uzun sürer ya da sık tekrarlarsa ciddiye alın, önemli bir sağlık sorununun işareti olabilir. Tek taraflı geçici şişlikler zaman zaman herkeste görülebilir ama bunun da tekrarlayıcı ve ilerleyici olması önemli.

  şişmeye ek olarak kızarma, ağrı, kaşıntı, sulanma, kanama, ciltte çok belirgin damar görüntüleri, kahverengi-mor renk değişimleri varsa en kısa zamanda doktorunuzla konuşmanız gerekiyor.

  Hepatit B tedavisinde yenilikler

  Kronik Hepatit B tedavisinde virüsün çoğalmasını durdurmak, karaciğer hasarının ilerlemesini ve uzun vadeli komplikasyonları önlemek için antiviral ajanlar kullanılmaktadır.

  ınterferon iğnesi ve lamivudin etken maddeli ilaçlar uzun yıllardır kullanılmaktadır ancak lamuvidine karşı zaman içinde direnç geliştiği için son yıllarda yeni ilaçlar geliştirilmiştir. şu anda Türkiye’de kullanımı olan bu ilaçlar; adefovir, entecavir, telbivudine ve tenofovir etken maddeli ilaçlardır.

  Bahsedilen bu ilaçların başarıları son derece yüksektir. Bu tip ilaçları kullanan hastalarda periyodik olarak kan testi ve muayene ile takip önerilmektedir. Böylece ilaçların faydaları, yan etkileri ve varsa ilaç direnci değerlendirilebilir.
  PROF. DR. EROL AVŞAR


  Dış görünüşe aldanmayın!

  Son zamanlarda her konuda “ilk 10” sıralaması yapmak moda oldu. En sağlıklı besinler sıralamasında ilk 10’a girenlerden biri de buğday filizi. Bildiğimiz buğdayın nemli ortamda çimlendirilmiş hali...

  Buğday filizinin 100 gramında yaklaşık 380 Kcal var. Protein oranı yüzde 28, karbonhidrat oranıysa yüzde 50 civarında. Doymamış yağların doymuşlara oranı 3’e 1 ve hayli düşük. Bol lifli bir ürün, yaklaşık 15 gram lif içeriyor.
  Buğday filizi özellikle B grubu vitaminler, E vitamini, fosfor ve potasyum açısından çok zengin. Kayıtlarda magnezyum açısından en büyük içeriğe sahip olan doğal besin kaynağı diye geçiyor. ıçerdiği doymamış yağlar nedeniyle, özellikle çiğ olduğunda kolay bozulabiliyor.

  Açılmamış paketlerin bir yıl raf ömrü olmakla birlikte dikkatli olmakta fayda var. Kavrulmuş kullanmak daha iyi bir fikir. Ekmeğe, süte, yoğurda ya da müsli, gevrek benzeri kahvaltı seçeneklerine eklenebilir.
  DR. EVREN ALTINEL

  Jinekomasti: Erkekte memelerin büyümesi

  Erkeklerde memelerin büyümesine “jinekomasti” denir. Çoğunlukla yeni doğan çocuklarda, ergenliğe girmekte olan erkek çocuklarda ve bazen yaşlı erkeklerde beklenen hormon değişmelerine bağlı normal bir gelişmedir.

  Erkeklerde de kadınlık hormonu olan östrojen bulunur ve asıl erkeklik hormonu olan testosteron ile uyumlu bir orandadır. Eğer bu östrojen-testosteron dengesinde bir bozulma olursa kadında erkek tipi, erkekte kadın tipi değişiklikler olabilir.

  Yeni doğan erkek bebeklerin yarısında anneden gelen östrojen nedeniyle memeler şiş görülür ve doğumdan 2-3 hafta sonra düzelir. Ergenlik sırasında oğlan çocuklarda görülen meme şişmeleri 6 ay ile 2-3 yıl arasında kaybolur. 50-80 yaş arası erkeklerin dörtte birinde yine meme irileşmesi görülür. Bu durumlar fizyolojik sayılır, ancak bazı ilaçlar (anti-androjenler, hormon kullanımı, diazepam, trisiklik antidepresanlar, bazı antibiotikler, simetidin, kemoterapi ilaçları ve dijitalis ile kalsiyum kanal blokeri dediğimiz kalp ilaçları), alkol ve uyuşturucu maddeler de jinekomasti yapabilir.

  Ayrıca hipogonadizm, bazı tümörler, tiroidin fazla çalışması, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği de jinekomasti sebebi olabilir.

  Erkekte meme kanseri, meme iltihabı ve göğüs kafesinde fazla yağ birikmesi jinekomasti ile karıştırılmamalıdır. Fizyolojik olmayan jinekomastilerde sebebe bağlı tedavi ve gerekirse ameliyat yapılabilir.
  DR. ERHAN CANKAT


   
 2. BİTTERİM

  BİTTERİM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.113
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ErZuRuM
  çok güzel herkezin bilmesi gereken bilgiler paylaşım için tşkler:)
   
 3. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  350
  Ödül Puanları:
  63
  Paylaşım için teşekkürler. İş hayatında olanların sıkça karşılaştığı sorunlardan bir tanesi.
  emeğine sağlık :)
   
Ayaklarımız neden şişer? Sebepler? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sıcaklarda Ayak Şişmesi nedenleri nelerdir

  Sıcaklarda Ayak Şişmesi nedenleri nelerdir

  Selam arkadaşlar acaba Sıcaklarda Ayak Şişmesi nedenleri nelerdir ayaklarım şişiyor bunun sıcaklarla bir sebebi var ama nedir merak ettim
 2. Ayak tırnağının kalınlaşma nedenleri

  Ayak tırnağının kalınlaşma nedenleri

  Ayak tırnağının kalınlaşması, ayak sağlığının bozulduğunun bir göstergesi olmasının yanı sıra estetik açıdan da ciddi bir sorundur. Ayakların aşırı terlemesi sonucu oluşan nemli ortam, çıplak ayakla toprağa basmak, sterilizasyonu yapılmamış aletlerle manikür ve pedikür yaptırmak ve dar ayakkabı giymek tırnak kalınlaşmasının oluşmasına neden olan faktörlerdir. Ayak tırnağı kalınlaşması...
 3. Kulak şişmesinin nedenleri nelerdir?

  Kulak şişmesinin nedenleri nelerdir?

  Kulak şişmesine neden olan etkenler kulağın farklı bölgelerine etki edebilir ve bu şişkinlikle birlikte zaman zaman ağrı ve kızarıklık da görülebilir. Kulak şişmesinin nedenini anlamak tedavi için en etkin yolu bulmanızı sağlayacaktır. Kıkırdak İltihabı Şişkinlik kulağın görünür kısmında, kulak memesinin üst tarafında ise, en olası neden kulakta bulunan kıkırdak dokunun iltihap kapmış...
 4. Ayak üşümesi neden olur?

  Ayak üşümesi neden olur?

  Ayak ve ellerin üşüme sebepleri, kan damarlarının büzüşerek akış sağlayamaması ve tıkanması sonucu ellerde ve ayaklarda ortaya çıkan üşüme şikayetleridir. Ortaya çıkış şekli, cilde giden damarların çevresindeki bağ dokularının gerginleşmesi ve gerginliklerinin artması olabilir. Böylece el ve ayaklardaki kan akışı azalır bu da el ve ayak üşümelerine neden olur. Kan akışı azalan eller ve...
 5. Ayakta sebepsiz morarmanın nedenleri

  Ayakta sebepsiz morarmanın nedenleri

  Ayak yapısında birçok bileşenin olduğu bir organdır. Ayaktaki bir morarma ise ayaktaki kan damarlarındaki kanın kemik, kas yada deri altına sızması nedeni ile ortaya çıkar. Ayak morarması ayağın farklı alanlarını etkileyebilir, ayak parmaklarından topuklara kadar var olan herhangi bir bölümde ortaya çıkabilir. Nedenine bağlı olarak tek ayağın küçük bir bölümünde yada her iki ayakta geniş bir...

Sayfayı Paylaş