1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.356
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Ayakta su içenler okuyun !

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hiç bir canlı su olmadan yaşayamaz.İnsan sağlığı için su tüketmenin önemi büyüktür.Vücudumuzdaki sistemler ve organlar yeteri kadar su almadığı zaman fonksiyonlarını sürdüremez.Su temel enerji kaynağımız dır.Bize yaşama gücü veren su hakkın da detaylı bilgileri yazımızın devamın da bulucaksınız.Öncesi; Fazla Su İçmenin de Zararları Var , Su içmek faydalımı adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

  Suyun faydaları saymakla bitmiyor.Konumuz suyun faydalarını sıralamaktan ziyade suyu nasıl içmemiz gerektiği ile alakalı.Bilmiyorum sizin de ebeveynleriniz, sizler küçükken, suyun ayakta değilde ,oturarak besmele ile kıbleye yönelerek içmeniz gerektiğini söylermiydi ? Annem bu konu da beni ve kardeşlerimi uyarırdı.Nedeni ni sorduğumu zaman ise bizim anlayabileceğimiz bir dille hem sünnet hem de böyle daha sağlıklı diye anlatırdı.Bakın evveliyattan gelen bu tavsiye şimdiler de bilimcilerin tavsiyesi.Bilim adamları ayakta su içmenin faydası olmayacağını vurguluyor.Bir de bunun aksini iddiaa eden evrimciler var.Ayakta su içmenin zararlı olmadığını , argüman ,uydurma ,isabetsiz bir spekülasyon olduğu vurgulanıyor.Tabi biz kime inanıcaz önce peygambere sonra akla aykırı olmayan bilim insanları nın araştırmalarına.Konuyu iki şekilde ele alıcaz .Hem islami ,hemde tıbbi açı dan ayakta su içme nin sakıncalarını sizlerle paylaşıcaz.Biz den doğruları açıklayıpbilgilendirmesi,sizlerin de tercihi..Ayakta su içmek neden zararlıdır,ayakta su içmek harammı dır tüm detaylar yazımızın devamın da.  < Konu Resmi..>


  Ayakta Su İçmenin Zararları


  Ayakta su içmenin zararları uzmanlar tarafından araştırılarak sebebi şu şekilde açıklanmıştır; insanların midelerinin yapısı, vücudun duruş şekline göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple yemek yerken ve sıvı tüketirken oturarak yapılması uygundur. Aslında bu davranışın temelinde duran ana neden tamamen insan sağlığıdır. Ayakta tüketilen sıvılar midenin pozisyon yapısından dolayı, doğrudan onikiparmak bağırsağına gitmektedir. Onikiparmak bağırsağına giden sıvıların dolayısıyla doğrudan vücuttan atılmak üzere depolanır. Yani olumlu bir etki sağlamazlar. En önemlisi de su insanların yaşam kaynağıdır. Ve suyun mideye uğramadan vücuttan atılması midenin ihtiyacı olduğu kaynağı vücuda dağıtamaması anlamına gelmektedir.

  Ayakta su içmenin zararlarına karşın, bu bilgiyi açarsak suyun ihtiyaç duyulan miktarda vücuda depolanmamasının ciddi sonuçlarını herkes tahmin edebilir. Eğer sıvıları ve suyu oturarak tüketirsek, bunlar önce midede depolanacak ve sonrasında ihtiyaç duyulan her yerde dağılarak mikropları öldüreceklerdir. Bütün bunlara bağlı olarak oturarak su içme ahlakı birçok hastalığı önlemiş olacaktır. Vücut tehlikelere karşı önlem almış olacaktır.

  Ayakta su içmenin insanlara tıbben zarar verebileceğini belirten uzmanlar, "İnsanların mideleri pozisyonlarına göre farklılık gösterir. Yani ayakta ve oturur vaziyetteki midenin pozisyonu farklıdır. Ayakta duran bir insanlar eğer sıvı gıda içerse doğrudan doğruya onikiparmak bağırsağına geçer. Bu da midenin küçük eğriliğine uyan kısmında Waldeyerin mide caddesi denen oluk bulunur. Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını geçerek onikiparmak bağırsağına geçer. Yani şöyle diyecek olursak insanların ayakta su içmeleri sonucunda suyu içerler ve hiçbir yere etkisi olmadan direk onikiparmak bağırsağına geçer. Su insanlar için önemlidir. Bu sıvıyı ayakta içtiklerinde vücuttaki su midede birikmez ve vücuda hiçbir faydası olmaz. Eğer insanlar sıvıyı oturarak içerse bunlar önce midede birikir, asitle karışarak mikropları ölür ve sonra onikiparmak bağırsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera dahil, bir çok insan hastalıklarından korunmuş olur. İnsanlar rastgele yerde sıvıları alıp ayakta içerseler bazı hastalıklara ve tehlikeye daha fazla maruz kalırlar." dedi.

  Ayakta su içmenin tıbben zararları olmasının yanı sıra dinimizde de Peygamber Efendimiz tarafından söylenen hadisler yer alıyor.

  Ayakta su içmek hususunda söylenen hadisler şunlardır:

  "Eğer ayakta su içen kimse midesine verdiği zararı bilseydi içtiği suyu şüphesiz ki geri kusardı" (Abdürrezzak 10/427 hadis 19588).

  "Sizden biriniz ayakta su içmesin. Her kim unutur da içerse kusmaya çalışsın" buyurmuştur (Müslim eşribe Hadis 116).

  Resûli Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem "Ayakta su içmeyi yasaklamıştır" ifadesi, Müslimin bir başka rivayetinde "Ayakta su içmekten men etmiştir" şeklinde geçmektedir. (Müslim, Eşribe 112, 114)

  Ebû Hüreyre radıyallahu anhdan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Hiçbiriniz ayakta su içmesin. Unutarak içen de kussun!" (Müslim, Eşribe 116)

  Suyu içerken imkânlar ölçüsünde kıbleye yönelip, oturarak besmele çekip su bardağı sağ ele alınarak içmelidir. Her hususta olduğu gibi su içerken de itidal üzere hareket etmeli aşırı derecede su içmemeli, çok soğuk ve çok sıcak olanlardan da sakınmalıdır.
   
 2. Feraceliyobz

  Feraceliyobz Forum Okuru

  Allahu teala razı gelsin.
   
 3. Laleizaru

  Laleizaru Forum Okuru

  nerdee kafamıza dikip lıkır lıkır içiyoruz. paylasım icin tesk
   
 4. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.356
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba yorum için teşekkür ederim,sevgiler..
   
Ayakta su içenler okuyun ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pakize Suda Yazmış* Bi okuyun derim ben**

  Pakize Suda Yazmış* Bi okuyun derim ben**

  Aşk... *Aşk, karşıdakini bulunmaz Hint kumaşı zannetmekle aslında hıyarın teki olduğunu anlamak arasında yaşananların toplamıdır. * Aşk deyip de geçmeyin. Bunun "ölümsüzü" var, "yasak" olanı var, "onursuz"u, "düzeyli"si var, "büyük"ü, "gizli"si, "sırılsıklam"ı "körkütük"ü, "büyüleyici"si var. Kendinizi...
 2. Havuç suyu ile kırşıklıklara meydan okuyun

  Havuç suyu ile kırşıklıklara meydan okuyun

  Yüz hatlarımız da yada göz çevrelerimiz de yaş ilerledikçe ortaya çıkan kırışıklıklar bizi çılgına çevirir.Erkekleri bilmem ama biz kadınlar bu konu da çok hassasız.Kırşıklık bir kadının cildinin bozulduğunu hatta yaşlanmaya başladığı belirten bir işaret haline geldi. Yüzünde en ufak bir kırışıklık gören bir kadın hemen ''ben yaşlanıyorum'' diyor.Ama artık bu cümleyi kurmanız imkansız hale...
 3. Alkali su içenler erkek çocuk doğuruyor

  Alkali su içenler erkek çocuk doğuruyor

  alkali su markaları alkalik su markaları alkalisi yüksek Yapılan araştırmalara göre alkali su içen kadınların çoğunluğu erkek çocuk dünyaya getiriyor konuyla ilgili haberin detayları ise şöyle Yapılan bir araştırma, PH miktarı 7′den yüksek olan, negatif yüklü iyonları bol miktarda içeren ve içerisinde fazla miktarda oksijen bulunan alkali su içen çiftlerin çocuklarının erkek olma olasılığının...
 4. Sudaki ayak izimiz

  Sudaki ayak izimiz

  Uzun yolculuklarda her çeşmenin başında durup su içerdik Şimdi ise o çeşmelerin kuruyacağından bahsediyolar. Sebebi de benim gibi bizim insanlar. unıleverın bir uygulaması var internette suda ki ayak izimizi ölçen benim 2476 çıktı. Türkiye ortalaması:1615 Dünya ortalaması: 1243 müş Site de ayak izimizi azaltmak için ipuçları var. İnceleyebilirseniz inceleyin ama lütfen su kullanımında...
 5. Ayakta su içmek

  Ayakta su içmek

  Ayakta su içmenin zararları, nedenleri, sonuçları, oturarak su içme, resimler hakkında detaylı bilgi alalım. Acele bir işimiz olduğunda ya da üşendiğimizden olsa gerek hep ayakta su içeriz genelde ama bu zaralıymış dikkat edin melekler. Insan midesinin ayakta ve oturur vaziyetteki pozisyonu farklıdır. Ayakta duran bir insan eğer sıvı gıda içerse doğrudan doğruya onikiparmak...

Sayfayı Paylaş