Ayakta su içenler okuyun !

Uzman SühaN

Administrator
Ayakta su içenler okuyun !
Hiç bir canlı su olmadan yaşayamaz.İnsan sağlığı için su tüketmenin önemi büyüktür.Vücudumuzdaki sistemler ve organlar yeteri kadar su almadığı zaman fonksiyonlarını sürdüremez.Su temel enerji kaynağımız dır.Bize yaşama gücü veren su hakkın da detaylı bilgileri yazımızın devamın da bulucaksınız.Öncesi; Fazla Su İçmenin de Zararları Var , Su içmek faydalımı adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.


Suyun faydaları saymakla bitmiyor.Konumuz suyun faydalarını sıralamaktan ziyade suyu nasıl içmemiz gerektiği ile alakalı.Bilmiyorum sizin de ebeveynleriniz, sizler küçükken, suyun ayakta değilde ,oturarak besmele ile kıbleye yönelerek içmeniz gerektiğini söylermiydi ? Annem bu konu da beni ve kardeşlerimi uyarırdı.Nedeni ni sorduğumu zaman ise bizim anlayabileceğimiz bir dille hem sünnet hem de böyle daha sağlıklı diye anlatırdı.Bakın evveliyattan gelen bu tavsiye şimdiler de bilimcilerin tavsiyesi.Bilim adamları ayakta su içmenin faydası olmayacağını vurguluyor.Bir de bunun aksini iddiaa eden evrimciler var.Ayakta su içmenin zararlı olmadığını , argüman ,uydurma ,isabetsiz bir spekülasyon olduğu vurgulanıyor.Tabi biz kime inanıcaz önce peygambere sonra akla aykırı olmayan bilim insanları nın araştırmalarına.Konuyu iki şekilde ele alıcaz .Hem islami ,hemde tıbbi açı dan ayakta su içme nin sakıncalarını sizlerle paylaşıcaz.Biz den doğruları açıklayıpbilgilendirmesi,sizlerin de tercihi..Ayakta su içmek neden zararlıdır,ayakta su içmek harammı dır tüm detaylar yazımızın devamın da.ayakta su içmek.jpg


Ayakta Su İçmenin Zararları


Ayakta su içmenin zararları uzmanlar tarafından araştırılarak sebebi şu şekilde açıklanmıştır; insanların midelerinin yapısı, vücudun duruş şekline göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple yemek yerken ve sıvı tüketirken oturarak yapılması uygundur. Aslında bu davranışın temelinde duran ana neden tamamen insan sağlığıdır. Ayakta tüketilen sıvılar midenin pozisyon yapısından dolayı, doğrudan onikiparmak bağırsağına gitmektedir. Onikiparmak bağırsağına giden sıvıların dolayısıyla doğrudan vücuttan atılmak üzere depolanır. Yani olumlu bir etki sağlamazlar. En önemlisi de su insanların yaşam kaynağıdır. Ve suyun mideye uğramadan vücuttan atılması midenin ihtiyacı olduğu kaynağı vücuda dağıtamaması anlamına gelmektedir.

Ayakta su içmenin zararlarına karşın, bu bilgiyi açarsak suyun ihtiyaç duyulan miktarda vücuda depolanmamasının ciddi sonuçlarını herkes tahmin edebilir. Eğer sıvıları ve suyu oturarak tüketirsek, bunlar önce midede depolanacak ve sonrasında ihtiyaç duyulan her yerde dağılarak mikropları öldüreceklerdir. Bütün bunlara bağlı olarak oturarak su içme ahlakı birçok hastalığı önlemiş olacaktır. Vücut tehlikelere karşı önlem almış olacaktır.

Ayakta su içmenin insanlara tıbben zarar verebileceğini belirten uzmanlar, "İnsanların mideleri pozisyonlarına göre farklılık gösterir. Yani ayakta ve oturur vaziyetteki midenin pozisyonu farklıdır. Ayakta duran bir insanlar eğer sıvı gıda içerse doğrudan doğruya onikiparmak bağırsağına geçer. Bu da midenin küçük eğriliğine uyan kısmında Waldeyerin mide caddesi denen oluk bulunur. Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını geçerek onikiparmak bağırsağına geçer. Yani şöyle diyecek olursak insanların ayakta su içmeleri sonucunda suyu içerler ve hiçbir yere etkisi olmadan direk onikiparmak bağırsağına geçer. Su insanlar için önemlidir. Bu sıvıyı ayakta içtiklerinde vücuttaki su midede birikmez ve vücuda hiçbir faydası olmaz. Eğer insanlar sıvıyı oturarak içerse bunlar önce midede birikir, asitle karışarak mikropları ölür ve sonra onikiparmak bağırsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera dahil, bir çok insan hastalıklarından korunmuş olur. İnsanlar rastgele yerde sıvıları alıp ayakta içerseler bazı hastalıklara ve tehlikeye daha fazla maruz kalırlar." dedi.

Ayakta su içmenin tıbben zararları olmasının yanı sıra dinimizde de Peygamber Efendimiz tarafından söylenen hadisler yer alıyor.

Ayakta su içmek hususunda söylenen hadisler şunlardır:

"Eğer ayakta su içen kimse midesine verdiği zararı bilseydi içtiği suyu şüphesiz ki geri kusardı" (Abdürrezzak 10/427 hadis 19588).

"Sizden biriniz ayakta su içmesin. Her kim unutur da içerse kusmaya çalışsın" buyurmuştur (Müslim eşribe Hadis 116).

Resûli Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem "Ayakta su içmeyi yasaklamıştır" ifadesi, Müslimin bir başka rivayetinde "Ayakta su içmekten men etmiştir" şeklinde geçmektedir. (Müslim, Eşribe 112, 114)

Ebû Hüreyre radıyallahu anhdan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Hiçbiriniz ayakta su içmesin. Unutarak içen de kussun!" (Müslim, Eşribe 116)

Suyu içerken imkânlar ölçüsünde kıbleye yönelip, oturarak besmele çekip su bardağı sağ ele alınarak içmelidir. Her hususta olduğu gibi su içerken de itidal üzere hareket etmeli aşırı derecede su içmemeli, çok soğuk ve çok sıcak olanlardan da sakınmalıdır.
 
nerdee kafamıza dikip lıkır lıkır içiyoruz. paylasım icin tesk
 
Geri
Üst