1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Aynı Sefa Faydaları Zararları Kullanılışı

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Aynısefa Nedir Aynısefa Faydaları Nedir
  Aynısefa Yararları Nelerdir
  Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan şifalı bitkilerden biri olan aynı sefa bitkisi, faydaları, yan etkileri ve özellikleriyle geniş bir anlatımını aşağıda ki yazıda bulabilirsiniz melekler :)

  [​IMG]


  Diğer İsimleri : Altıncık, Bahçe nergisi, Gecesafası, Calendula arvensis, Marigold, Souci, Mirabolis, Calendula officinalis
  Botanik Bilgi : Narcissus tazetta bitkisidir. Nergis de denir. 20 - 80 cm arası yüksekliği olan soğanlı bir bitkidir. Dalları tüylüdür. Çiçekleri sarı - turuncu arası değişir. Çiçeklerinin bazıları tek kat, bazıları ise katmerli ve kat katdır. Şifa bakımından eş değerdedirler. Sap ve yaprakları etli ve yapışkandır. Çiçekçilerde bulunan bir süs bitkisidir. Sabah saat 7'den sonra hala çiçekleri açılmamışsa yağmur yağacak demektir. Haziran başlarında açar. Sonbahar sonuna kadar ortalikta görünürler. Mevsimlik bir bahçe bitkisidir.
  Bilinen Bileşimi : Karotin, likopin, violaksantin, neolikopin, sitroksantin, flavohrom, flavoksantin, hrintemaksantin, eterik yağ, reçineler, helme, meyve asitleri.
  Özellikleri : Regl ağrılarını giderici, depüratif / kanı temizleyici, diüretik / idrar söktürücü, hipotensör / tansiyon düşürücü, stimulan / uyarıcı, kolagog / safra söktürücü, antiseptik / mikrop öldürücü, antikanserojen / kanser önleyici.
  Faydaları :
  Ağrı kesici olarak kullanılır. Ağrıyan her bölgeye merhemi sürülebilir. Ağrılar hafifler, gerginlik ve sertlikler gider.
  İdrar tutukluluğunu giderir. Terletici özelliğe sahiptir.
  Aybaşı kanını söktürür ve düzene sokar.
  Aynısafa çayı, kan temizleyici bir bitki çayı olarak, mikroplu sarılıkta çok yararlı bir bitkidir.
  12 parmak bağırsağı ülserlerinde kullanılabilir.
  Kaşıntılı ayak mantarlarını yok etmede çok iyi gelir.
  Kan çıbanı, derideki pigment lekeleri, ihtiyarlık lekeleri için öz suyu deriye sürülür, çok faydalıdır.
  Ezik ve yaralara sürüldüğünde iyileşme çabuklaşır. Aynı şekilde yanık yaralarında da emniyetle kullanılır.
  Süre gelen egzamaların iyileşmesinde etkin bir bitkidir.
  Bebek bezlerinden oluşan isiliklerin lokal tedavisinde etkindir.
  Diş etlerine sürüldüğünde dişleri saran reçine plakalarından dolayı oluşan rahatsızlıkları giderir.  Hazırlanma Biçimi :
  Çay: 1 tatlı kaşığı bitki 200 ml. kaynar suda haşlanır. Sonra 10 - 15 dakika demlenir, süzülür.
  Tentür: 1 avuç dolusu çiçeği 1 litre cin veya votka içinde her gün ara sıra çalkalanarak 14 gün civarında güneşte bekletilir, süzülür.
  Su: Sap, yaprak ve çiçekleri yıkanıp preslenmesi ile elde edilir.
  Merhem: 4 Avuç dolusu yaprak, sap ve çiçek karışımı ince bir şekilde kıyılır. 500 gr. içyağı içinde kızdırın, karıştırın, kendini bırakınca ateşten alın, üstünü örtün ve bir gün soğumaya bırakın. Daha kıvamlı ve dayanıklı bir merhem için 250 gr. vazelin katılabilir. Ertesi gün bir tülbentten geçirerek kavanozlara doldurun. Vazelin katkılı olan merhemi buz dolabında saklamak gerekmez, ancak serin bir yerde bekletilmelidir.
  Banyo: 100 gr. bitki 3 litre suya aksamdan yatırılır. Banyodan evvel 5 dakika kaynatılır. Banyo suyuna katılır.

  Yan Tesirleri : Hamilelere yasaktır.
   
Aynı Sefa Faydaları Zararları Kullanılışı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ayvann Faydaları ve Zararları

  Ayvann Faydaları ve Zararları

  Ayvanın faydaları ve zararları konusunda sizlere bilmek istediğiniz ve merak ettiğiniz bilgileri sunuyorum. Ayva, faydaları saymakla bitmeyen şifalı bir meyvedir. Ortalama 100 gram ayvanın, besin ve kalori değerleri şöyledir. Su 83.8 gr, kalori 57, Kcalprotein 0.4 gr, yağ 0.1 gr, karbonhidrat 15.3 gr, kalsiyum 11 mg, demir 0.7 mg, fosfor 17 mg, potasyum 197 mg, sodyum 4 mg, A vitamini 40...
 2. Yüzmenin faydaları ve zararları

  Yüzmenin faydaları ve zararları

  yüzmenin faydaları yüzmenin zararları havuzda faydaları insan sağlığı açısından yararları Malum yaz geliyor, deniz havuz sezonuda açılıyor Melek'ler:) Yaz sıcaklarında gerek serinlemek için, gerek ise spor yapmak için bol bol yüzeriz. Peki yüzerken nelere dikkat etmeliyiz, kimler yüzmeli ve kimler yüzmemeli gibi vb. soruların tüm cevapları bu yazımızda yer alıyor Melek'lerim :) Spor...
 3. Aynı Sefa Resimleri

  Aynı Sefa Resimleri

  Aynı Sefa Resimleri Merhaba arkadaşlar bana Aynı Sefa Resimleri lazım aynı sefa bitkisi fotoları varsa lütfen paylaşın
 4. Hamilelikte birlikteliğin faydaları zararları

  Hamilelikte birlikteliğin faydaları zararları

  hamilelikte birliktelik sakıncalımıdır,hamilelikte ilişi zararlımıdır,gebelikte ilişkinin bebeğe zararı varmı,gebelikte birlikteliğin fayda ve zararları hakkında bilgiler Gebelik süresi boyunca çiftler cinsel ilişkide bulunabilirler cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Bebeklerin rahim içindeki yeri en sonda amniyon zarı ile çevrili amniyon sıvısı içerisindedir. Böylelikle penis hiçbir...
 5. Kavunun faydaları ve zararları

  Kavunun faydaları ve zararları

  Kavun genellikle yaz aylarında yetişir. Kavunun tamamen olgunlaştığını tatlı aromasından ve kanarlarındaki yumuşaklığından anlarız. Kavunun çok naif bir kokusu vardır. İçinde yumuşak ve beyaz çekirdekleri olan kavun, yassı ve genelde sarı ve yeşil renklerdedir. Kavunun naif kokusu ve hoş tadı yanında sağlık açısından da bir çok faydası vardır. İçerdiği yüksek derecede vitamin ve besinler...

Sayfayı Paylaş