Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Az çalışan troid ne gibi sıkıntılar yaratır?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Tiroid bezi boyunda bulunmaktadır. Vücudun enerji depolaması için T3 ve T4 isimli iki hormon üretir. Hipotiroidi, çok az miktarda tiroid hormonu demektir. Genellikle genlerle geçen bir hastalıktır. Kadınlarda sık görülür.

  Hipotiroidi belirtileri ve sebepleri nelerdir?

  Yorgunluk, zihinsel yavaşlama, hareketsizlik, kilo alma, ciltte ve saçta kuruma, kabızlık, adet düzensizliği başlıca belirtilerdir. Fakat, bunlar hipotiroidi olanlarda hepsi olmayabilir. Yapılan kan testleri ile bu durum net olarak ortaya çıkar. Hipotiroidi, sıklıkla Hashimoto tiroidi olarak ortaya çıkar. Bu hastalıkta bağışıklık sistemi tiroid bezini yabancı algılayarak saldırır. Bunun neticesinde yeterli hormon üretimi olmaz. Ayrıca, tiroid tedavisinde kullanılan radyoaktif iyon tedavisi veya tiroidin komple alınması kaynaklı gelişebilir.


  < Konu Resmi..>


  Hipotiroidi, beyin ve fiziksel yaşamı ciddi etkiler. Kolesterolün yükselmesini sağlar ve kalp hastalıkları riskini artırır. Gebelik döneminde bebek sağlığı açısından önemli bir hastalıktır. Çocukta, yavaşlama ve gelişim geriliği oluşabilir.Hipotiroidi tedavisinde hastaya hormon ilacı verilir. Kullanılan ilaç, tiroid bezinin doğal ürettiği T4 hormonunun sentetiğidir. Bu ilaç, ömür boyu alınması gereken bir ilaçtır. TSH testi sonucunda hastaya verilmesi gereken doz ayarlanır. Tedavi olunması şart olan bir rahatsızlıktır. Ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. Hamilelik döneminde, 60 yaş üstü kadınlarda tiroid fonksiyon testleri kesinlikle yapılmalıdır.

  Troid bezinin çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılır?

  Beynin hipofizinden salgılanan TSH hormonu bu konuda bize bilgi verir. Bu hormon, tiroid bezinde hormon salgılayan bölgeyi uyarır, hormonun üretilmesini ve kana dağıtılmasını sağlar. Tiroid fazla hormon üretmeye başlarsa TSH üretimi azdır. TSH yanı sıra T3 ve T4 hormonları da Troidin çalışması hakkında bilgi verir.
   
Az çalışan troid ne gibi sıkıntılar yaratır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ana Gibi Yar Olmaz

  Ana Gibi Yar Olmaz

  Ana Gibi Yar Olmaz Çalap çalap yağmurda durmuş zaman Durmuş nar kırmızısı gözlerde akşam Öpmüş öpecek esmer dudakların Ve yalap yalap yağmur içmiş böğürtlen gözlerin anne O öpülesi ellerin var ya anne O öpülesi misket yanakların Hani o ferik elması misali Bir ömür boyu özlem duyduğum tatlı sözlerin Işıl ışıl yıldızların parlaklığında gördüm seni Çocuktum, ufacıktım daha...
 2. çalışan anneler için kreş yardımı ne kadar veriliyor

  çalışan anneler için kreş yardımı ne kadar veriliyor

  Selam arkadaşlar.Ben çalışıyorum ve 3.5 yaşında ki kızımı da kreşe vermem lazım.Bir yerde duydum çalışan annelerin çocukları için kreş yardım parası veriliyormuş.Bu doğru mu ve ne kadar veriliyor ?
 3. çalışan annelerin ne gibi yasal hakları var

  çalışan annelerin ne gibi yasal hakları var

  Çalışıyorum ve bebeğim var ama yasal haklardan doğru dürüst haberimiz yok.Yeni düzenlemeler de varmış sanırım.Lütfen çalışan annelerin yasal hakları hakkında bilgi verebilirmisiniz..
 4. az yemenin yararları nelerdir?

  az yemenin yararları nelerdir?

  Az yemek bildiğimiz mideye faydalı, rahat ve sorunsuz bir mide için gerekli. Bir de tabi kilo almıyorsun.Peki az yemenin başka faydaları varmı?
 5. 35+5 deyim bebeğin ters durması ne gibi tehlikeli durum yaratır?

  35+5 deyim bebeğin ters durması ne gibi tehlikeli durum yaratır?

  arkadaşlar merhaba ; bebeğin ters durması ne gibi tehlikeli durum yaratır bir de dönermi 35+5 deyim ???

Sayfayı Paylaş