Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  B Vitamini

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  b vitamini b vitamini, nelerde bulunur, eksikliği, hangi besinlerde bulunur, içeren besinler, faydaları, eksikliğinde ne olur, nedir,


  Sağlığımız açısından oldukça faydalı oln B vitamini hangi besinlerde bulunur ve ne işe yarar, B vitamini eksikliğinde neler olur; buyrun hepsi burada Melek'ler.

  [​IMG]


  B vitamini nedir ve B vitamini hangi yiyeceklerde bulunur ? Suda eriyen vitaminlerden olan B vitaminleri vücutta depolanmadığından hergün besinlerle alınması gerekir. Vücut ihtiyaç duyduğu kadarını kullanır, fazlası atılır.
  Özellikle alkol tüketenlerde B vitamini eksikliği fazla oranda görülür. Bu yüzden B vitamini bakımından zengin olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekir.

  B vitaminleri sinir sistemi, sindirim sistemi ve beyin fonksiyonlarının devamı için önemlidir.

  B Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

  B1 vitamini : Rafine edilmemiş tahıl, pirinç kabuğu, yumurta sarısı, brokoli, erik, ayçekirdeği, kuru üzüm, fıstık, bezelye, bira mayası, yulaf ezmesi B1 vitamini içeren gıdalar arasındadır.

  B2 vitamini : Süt ve süt ürünleri, yoğurt, yumurta sarısı, et, balık, hububatlar, kabuklu yemişler B2 vitamin içeren yiyecekler arasındadır.

  B3 vitamini içeren besinler : Peynir, süt, yumurta, balık, havuç, mısır, hurma, buğday.

  B5 içeren besinler : Kırmızı et, karaciğer, yumurta, tavuk, tahıllar, baklagiller, kuruyemişler B5 içeren yiyecekler arasındadır.

  B6 bulunan besinler : Muz, balık, yumurta, tavuk, süt, patates, mısır, yulaf, bezelye, lahana, soya fasulyesi, havuç, avokado, kuruyemiş B6 vitamini içeren yiyecekler arasındadır.

  Biotin hangi besinlerde bulunur? Yumurta, süt, balık, bira mayası, soya, patates, fındık, ceviz biotin içeren besinler arasındadır.

  Folik asit hangi besinlerdedir? : Koyu yeşil yapraklı sebzeler tüm tahıllar ve kuru baklagiller de folik asit bulunur. Kahverengi pirinç, arpa, mercimek, fasulye, fındık, ceviz, süt, peynir, yumurta sarısı, hurma, turunçgiller folik asit içerir.

  B12 içeren gıdalar : Karaciğer, böbrek, sığır eti, balık, süt, yumurta, peynir de B12 vitamini bulunur.
   
B Vitamini konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. B vitamini ne işe yarar

  B vitamini ne işe yarar

  arkadaşlarım bu b vitamini ne işe yarar b vitamini eksikliğinden dolayı hasta olur muyuz ?
 2. B Harfi İle Başlayan Vitaminlerin Listesi

  B Harfi İle Başlayan Vitaminlerin Listesi

  B Harfi İle Başlayan Vitaminler B İle Başlayan Vitaminler Nelerdir Suda eriyen vitaminler grubu olan B vitaminleri de çeşit çeşit melekler ve her birinin ayrı bir özelliği var. İşte B Harfi İle Başlayan Vitaminler listemiz ve çeşitli bilgiler... Suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarında bazı maddeler B grubu vitaminleri adını alırlar ve hücre...
 3. B vitamini eksikiği hangi hastalıklara yol açar

  B vitamini eksikiği hangi hastalıklara yol açar

  Babama aile hekimi B vitamini eksikliğin olabilir, test yaptıralım demiş.B vitamini eksikliği çok mu önemli, herhangi bir hastalığa yol açarmı acaba?
 4. B 12 Vitamini Hangi Durumlarda Yükselir?

  B 12 Vitamini Hangi Durumlarda Yükselir?

  Vitamin B 12 tesi bazı durumlarda normal değerlerin üstünde çıkmaktadır. B 12 vitamini testinin yüksek çıktığı durumlar aşağıda belirtilmiştir Kronik böbrek yetmezliği, Konjenital kalp yetmezliği, Diabetes mellitus, Bazı lösemi türleri (AML, KML), Lökositoz, Polistemia vera, Karaciğer hastalıkları Protein malnutrisyonu Ama yüksek B12 vitamini düzeyi nadiren başka ciddi bir sağlık...
 5. B12 Vitamin eksikliği düşüğe neden oluyor?

  B12 Vitamin eksikliği düşüğe neden oluyor?

  Düşüğün en önemli belirtisi kasık ağrısı ve kan gelmesidir ancak bulantının aniden kesilmesi de düşük nedeni olabilir. Hamileliğin en sık görülen komplikasyonu düşüktür. Düşüğün en önemli belirtisi kasık ağrısı ve kan gelmesidir. Bulantının aniden kesilmesi de akla düşüğü getirir. Anne-baba adayının yaşı, beslenme, bağışıklık sistemi ve bazı hastalıklar da düşüğü tetikleyebilir. Kadın...

Sayfayı Paylaş