Bacak ağrısı nedenleri ve tedavisi

Uzman SühaN

Administrator
Bacak ağrısı nedenleri ve tedavisi
Bedenin yükünü taşıyan bacaklar , çoğu zaman şiddetli ağrılara maruz kalabilir. Bacak ağrısı sebepsiz değildir , mutlaka bir koşul bacak ağrısına sebebiyet verebilir. Bacaklardaki ağrı , kemikleri, eklemleri, kasları, tendonları, ligamentleri, kan damarlarını, sinirleri veya cildi etkileyen koşulların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bacak ağrısı, ayak, ayak bileği, diz, diz arkasında, uyluğda, bacağın arkasında veya bacağın herhangi bir yerinde oluşabilir. Nedene bağlı olarak yatarken, koşarken veya egzersiz yaparken gece ağrı meydana gelebilir . Alt bacaklardaki ağrı, evde tedavi edilebilen bir şey olabilir veya daha ciddi bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. Bir çok şey ağrının ve belirtilerin nedenine bağlıdır. Endişeleriniz varsa tıbbi yardım alın. Makalemizin devamın da bacak ağrısının olası nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

bacak ağrısı.jpg


Bacak ağrısı, ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilecek bir semptomdur, ancak çoğu kez anksiyete ile oluşan olağandışı vücut değişikliklerinin bir sonucudur. Nedenine bağlı olarak, bacak ağrısı yalnızca bir bacakta veya her iki bacakta ortaya çıkabilir. Tipik olarak, bacak ağrısı, yaralanma veya hastalıktan kaynaklanan doku iltihabının bir sonucudur. Ya yaralanma ya da kronik hastalık, bacak dokularının herhangi birinde iltihaba neden olabilir ve bacak ağrısına neden olabilir. Bacak çeşitli yapı ve doku tipleri içerdiğinden çok çeşitli koşullar ve yaralanmalar bacak ağrısına neden olabilir.

Ağrı nedenine bağlı olarak, diğer semptomlar,

uyuşma,
zonklama,
kramplar,
ağrı
Karıncalanma hissi, bacak ağrısına eşlik edebilir.

Diyabetik nöropati ( diyabetin sinir hasarı ) bazen ağrılı olabilen bacaklardaki karıncalanma, yanma ve uyuşukluk nedenidir. Periferik arter hastalığı , genelde yürürken veya egzersiz yaparken bacaklarda ortaya çıkan ağrıya veya kan dolaşımına neden olabilir . Kan pıhtıları ( derin ven trombozu ) bacak ağrısının başka bir nedeni olabilir. Dizdeki ağrı ve bacağın ayak bileği eklemleri artrit koşullarıyla ortaktır . Ağrı siyatik (omurga disk hastalığından) bacak aşağıya yayılabilir ve bacak ağrısının bir diğer yaygın nedenidir.

Bacak krampları neden olur?

Bacak krampları, idiyopatik bacak krampları olarak bilinen belirgin bir nedenle veya sekonder bacak krampları olarak bilinen bir sağlık durumunun bir semptomu veya komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir.Bacak krampları yaygındır. Çoğu durumda nedeni bilinmiyor. Bununla birlikte, bazı ilaçlar ve hastalıklar bazen bacak kramplarına neden olur. Düzenli baldır germe egzersizleri bacak kramplarını önleyebilir.
İkincil bacak kramplarının nedenleri şunları içerebilir:
gebelik
egzersiz
bazı ilaç türleri,
karaciğer hastalığı

Artrit

Birçok çeşit artrit vardır . Osteoartrit, en sık görülen formdur, eklemlerinizdeki kıkırdakları parçalayıp, ağrılı kemik darbelerinin, kıkırdak kaybı, iltihaplanma veya acının neden olmasına neden olur. Bir otoimmün hastalık olan romatoid artrit, eklemlerin astarına saldırır ve aynı zamanda iltihaplanma ve ağrıya neden olur.Artrit ortak bir hastalık olsa da, neden olduğu ağrı bacak ve ayak kasları çevresinde hissedilebilir.

Gebelikte bacak ağrısı

Gebelik sırasında bacak ağrısı da yaygındır. Ağrı, gebeliğin son üç aylık döneminde ortak olabilir. Bu aşamada vücudunuz gebelik hormonları ve ek ağırlık nedeniyle çok fazla stres çekiyor olacak. Gebelik sırasında ekstra kilonuz sırt ve bacak ağrısına neden olabilir. Ek olarak, vücudunuz doğum için hazır olan bağlarınızı gevşeterek bir hormon salmaktadır. Bu doğal nedenlerin yanı sıra, bazı sağlık koşulları da gebelik sırasında bacak ağrısına neden olabilir


Bir kramp ağrısı tipik olarak birkaç dakika sürer. Bazı durumlarda yalnızca saniyeler sürer; Ancak bazı durumlarda 10 dakika sürer. Ağrının şiddeti değişir. Bacak krampları genellikle dinlenirken görülür - en çok gece yatarken. Çoğu insanın ara sıra bacak krampı vardır. Bununla birlikte, bazı insanlarda sıklıkla görülürler. Yaşlı insanlarda daha sık görülürler. Bir kırık (kırık kemik) veya burkulma (aşırı gerilmeden gelen bağlarda hasar) diz veya ayak bileğine bacak ağrısına neden olabilir. Bacak kramplarınız yaşam kalitenizi etkiliyorsa, doktorunuzla konuşun

Bacak ağrısı için uygun tedavi, altta yatan nedene bağlıdır. Diyabetik nöropatiyi önlemek için şeker hastalarının kan şekeri kontrollerini iyileştirmeleri gerekebilir, buna karşın artrit hastaları ilaç veya cerrahiye ihtiyaç duyabilirler.Bütün tedaviler semptomların uzun süre kontrolü için amaçlanıyor. Tıbbi geçmişi doktorun sorunu anlamasına yardımcı olur. Ağrı başlangıcı ile ilgili tıbbi soruları yanıtlarken her ayrıntısını hatırlamanın kritik olmadığı durumlarda spesifik olmak önemlidir. Tıbbi problemleriniz, aldığınız ilaçlar ve geçmişte yaptığınız ameliyatlar dahil tıbbi geçmişi kaydetmek yararlı olacaktır.


Bacak ağrısının nedenleri kas-iskelet sistemi, nörolojik veya vasküler olabilir.Bacak ağrısı bazen ciddi vasküler problemler gösterebilir. Bunlar bazen ölümcül olabilir ve tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyarlar. Birçok ağrı evde tedavi edilebilir, ancak şiddetli veya kalıcı ağrı daha ciddi bir durumu işaret edebilir. Bacak ağrısının pek çok nedeni vardır.Travmatik nedenler arasında spor yaralanmaları bulunur. Diğer nedenler kan damarları, sinirler, kaslar, eklemler, yumuşak dokular veya kemikler ile ilgili olabilir. Tedavi seyri bacak ağrısının nedenine bağlıdır.Bacak ağrısı genellikle evde tedavi edilebilir, ancak ağrı ani, şiddetli veya kalıcıysa veya başka semptomlar varsa tıbbi yardım gerekebilir.
 
Üst