Bagırsak endometriozisi nedir

Selin’de

Paylaşımcı Melek
Bagırsak endometriozisi nedir
Hayırlı günler size bir sorum olucaktı ben bi doktorla görüştüm İstanbul da özel bi hastanede doçentlik yapıyor kendisiyle telefonda görüştük anlattığım bulgulara göre bende bagırsak endometriozisi olabileceğimi söyledi şikayetlerim de her adet dönemim de makatımdan da adet kanı gibi kan geliyor olması adet dönemi dışında gelmiyor olması ve bagırsaklarımın aşırı gürültülü ve tekme hareketleri gibi his veriyor olması bir gün ishalsem bir gün kabız oluyor.

Bagırsak endometriozisi yaşayanlar olanlar.jpg

Adet dönemimden önce bi bel agrısı geliyor hiç bir Ağrı kesiciden fayda görmüyorum acaba burada benim gibi belirti yaşayanlar var mı bi bilgisi olan ve tavsiye verebilecek biri çünkü endometriozis ameliyatı kanser cerrahisi kadar Önemli ciddi tecrübe getektiren bir ameliyatmış ve buda beni korkutuyor bi bilgisi olan bu ameliyatı geçirmiş olanlardan bilgi almak istiyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba, bağırsak endometriozisini ilk defa duyuyorum . Acaba yanlışmı tabir ettiniz. Endometriozis bağırsaklarınızımı etkilemiş ? Bende endometriozis hastasıyım. Bu bende kısırlık yaptı. Adet dönemlerim çok sancılı geçiyor ve kusuyorum. Adet döneminde ishal oluyorum. Doktorum rahim ve bağırsağın sol tarafta yapıştığını söyledi. Yani endometriozis bağırsağımı etkilemiş. Sanırım senin durumunda bundan ibaret. Yalnız bağırsağından kan gelmesi özellikle adet döneminde şaşırtıcı . Ben laparoskopi oldum o zamanki şartlara göre bağırsak ve rahim arasında gerçekleşen endometriozis temizlenemedi. Korkulacak bir işlem değil

Merhaba, bağırsak endometriozisini ilk defa duyuyorum . Acaba yanlışmı tabir ettiniz. Endometriozis bağırsaklarınızımı etkilemiş ? Bende endometriozis hastasıyım. Bu bende kısırlık yaptı. Adet dönemlerim çok sancılı geçiyor ve kusuyorum. Adet döneminde ishal oluyorum. Doktorum rahim ve bağırsağın sol tarafta yapıştığını söyledi. Yani endometriozis bağırsağımı etkilemiş. Sanırım senin durumunda bundan ibaret. Yalnız bağırsağından kan gelmesi özellikle adet döneminde şaşırtıcı . Ben laparoskopi oldum o zamanki şartlara göre bağırsak ve rahim arasında gerçekleşen endometriozis temizlenemedi. Korkulacak bir işlem değil
Benim de bagırsaklarım da ultrason muaynenesine göre ama sonuç net degil yüzde olarak fazla bagırskalr da yapısıklıklar olduğu ve her adet döneminde regli gibi kendi bagırsaklardan kanayarak adet gibi gelmesini sağlıyor benim yumurtalıklarımda Yok o yüzden adet dönemlerim çok ağrılı geçmiyor bende sadece bagırsakalr da gurultu ishal kabızlık olarak ve bel agrısıyla gösteriyor bagırsaklarım da sancı ve bebek tekmesi gibi his oluyor karnımda ve ben 1.5 ayda 10 kilo verdim buda doktoru endişelendirdi ve ilk net bilgi icin kolonoskopi istedi eğer bagırsak tutulumu fazlaysa bagırskalsr da kesme işlemi açık ameliyatla yapılıyormuş ve bu beni korkuttu

Sizin laporoskopi işleminden önce nasıl anlaşıldı rahim ve bağırsağı etkilediği vajinal ultrason da mı anlaşıldı ilk olarak

Ultrasonla anlaşılmaz.. Laparoskopi cerrahisi ile teşhis edildi...
Doktorum bana şey dedi laporoskopi eğer idrar torbasını rahimi yumurtalıkları yada fallop tüplerini etkiliyorsa gerekli dedi ama senin durumunda ilk kolonoskopi yapılmalı poliplerden mi yada bi çatlaktan mı yoksa endometriozis den mi kaynaklandığı net olarak ortaya çıkmalı dedi ona göre laporoskopi veya açık ameliyat icin üstüne konuşulmalı dedi

Ultrasonla anlaşılmaz.. Laparoskopi cerrahisi ile teşhis edildi...
Benim bu en son ki adetimden uç gün önce bir bel agrısı başladı İnan’ın belime bıçak saplıyorlar gibi sonra da adetimin ilk günü bir İshal geldi hala geçmedi ve dıskı yaparken makatıma bi Ağrı vuruyor yapınca rahatlıyorum hep bi gaz var içimde

Doktorum bana şey dedi laporoskopi eğer idrar torbasını rahimi yumurtalıkları yada fallop tüplerini etkiliyorsa gerekli dedi ama senin durumunda ilk kolonoskopi yapılmalı poliplerden mi yada bi çatlaktan mı yoksa endometriozis den mi kaynaklandığı net olarak ortaya çıkmalı dedi ona göre laporoskopi veya açık ameliyat icin üstüne konuşulmalı dedi

Evet doktorunuzun verdiği bilgiler doğru. Öncelikle durum teşhis edilmeli sebepler belirlenmeden tedavi mümkün olmaz. Endometriozis ilişki sırasında ağrı, adet döneminde ishal yada kabızlık, kısırlık vs gibi septomlarla kendini gösterir.

Evet doktorunuzun verdiği bilgiler doğru. Öncelikle durum teşhis edilmeli sebepler belirlenmeden tedavi mümkün olmaz. Endometriozis birliktelik sırasında ağrı, adet döneminde ishal yada kabızlık, adet döneminde sancı , kısırlık gibi septomlarla kendini gösterir.
Evet adet dönemlerimde ishal oluyorum adet Dönemimde çok yoğun olan bel agrısı yasıyorum bagırsak hareketlerim yoğun oluyor

Geri