Bağırsakları temizleyen kürler

Uzman SühaN

Administrator
Bağırsakları temizleyen kürler
Kolonlar yiyeceklerdeki su, tuz, vitamin ve besinin hazmını sağlayan sindirim sisteminin en önemli elemanıdır. Yiyecekler bağırsakta sindirilir ve ardından kolonlarda hazmedilerek içeriğinden vücuda alınması gerekenler emilir.


Ancak bu işlem düzgün ilerlemediğinde şu belirtiler gözlemlenebilir:
– Baş ağrısı
– Şişkinlik
– Kabızlık
– Bağırsakta gaz birikimi
– Kilo alma
– Enerji düşüklüğü
– Yorgunluk hissi
– Kronik hastalıklar


Bu hastalıkların oluşum sebebi emilim işlemindeki bozukluk nedeniyle dışkı ile atılması gereken toksinlerin vücuda alınmasıdır. Kolon sorunları vücuttan atılması gereken zehirli maddelerin tekrar emilmesine yol açar ve bu durum kişi için tehlike arz etmektedir. Geri emilen toksinler vücuttaki diğer organ ve dokulara dağılır. Bu durumda kişide zehirlenme durumu görülür ve acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Tabii ki bu kolon sorunun ileri derecedeki durumudur. Genelde belirtiler görüldüğü gibi daha başlangıcındayken tedavi edilerek sorunun çözülmesi gerekmektedir. Birçok tıbbi ilaç bu sorunun çözümü için piyasada mevcuttur, ancak bu ilaçlar yerine bitkisel ilaçların kullanımı vücudun çoğu dengesini korumaya da yardımcı olur. Bu yüzden doktora danışarak bitkisel tedaviler uygulanması çok daha etkili ve faydalı olacaktır.
8.jpg
Bağırsakları temizlemek için doğal tedavi yöntemleri:

1. Su

Bağırsak temizlenmesi için yapılabilecek en iyi şey, bol su içmektir. Bir gün içerisinde en az 10 ya da 12 bardak su içilmesi bağırsak sorunları için oldukça önemlidir. Suyun düzenli kullanımı vücuttaki zararlı bakterilerin ve toksinlerin rahatça dışarı atılmasını sağlayacak bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden bağırsak sorunu olan kişiler günlük su ihtiyaçlarını mutlaka karşılamalıdırlar.


Bol miktarda su içilmesi sindirim sistemindeki gıdaların sindirim işlemini ve sindirilen gıdaların taşınmasını sağlayan peristaltik hareketleri teşvik eder. Ayrıca su içmek vücudun nemli kalması için de oldukça önemlidir. Su ile birlikte taze meyve sularının içilmesi de kişinin bağırsak sorunlarının çözülmesinde yardımcı olacaktır.

2. Elma suyu

Taze elma suyu, bağırsağın temizlenmesi için kullanılabilecek en iyi ev tedavilerinden biridir. Düzenli olarak elma suyu içme bağırsak hareketlerini teşvik eder, toksinlerin atımını sağlayarak karaciğer ve sindirim sisteminin sağlığını geliştirir. Taze sıkılmış elma suyu en iyi sonuçları sağlayacaktır, ancak taze elma suyu bulunamaz ise paketlenmiş organik elma suyu da kullanılabilir.
– Bir bardak filtre uygulanmamış elma suyu içerek güne başlanmalıdır.
– 30 dakika sonra bir bardak su içilmelidir.
– Gün boyunca birkaç kez bu tedavi tekrarlanır ve tedaviye üç gün boyunca devam edilir. Elma suyu dışında bir bardak herhangi bir meyvenin suyunu içmek kişinin bağırsakları için fayda sağlayacaktır. Bu tedavi sırasında mümkün olduğu kadar az katı besin tüketilmesi tedavinin daha hızlı etki göstermesine yardımcı olur.

3. Limon suyu


Limon, antioksidan özellikler ve yüksek miktarda C vitamini içeren bir besindir. Bu özellikleri sindirim sistemi için faydalıdır. Bu yüzden limon suyu, bağırsak sorunları tedavisinde kullanılması gereken bir besindir.
– Bir bardak ılık suyun içine bir limonun suyu ve bir tutam tuz karıştırılır. Bu karışım sabah aç karna içilir. Bu tedavi enerjik olmayı, daha iyi bağırsak hareketini ve daha iyi bir cilt sağlığı için kişiye yardımcı olacaktır.
– İki çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu bir bardak elma suyuna eklenir. Günde 3 ya da 4 kere bu karışım içilir. Bağırsaktaki mukus üretiminin artmasını sağlayan bir tedavidir.
Birkaç gün boyunca bu tedavileri uygulayarak istenilen sonuçlara ulaşılabilir.

4. Çiğ sebze suyu

İki nokta üst üste cleansing için bir veya iki gün için işlenmiş ve pişmiş gıda uzak tutmak için önemlidir. Katı gıda yerine, birkaç kez bir gün için taze sebze suyu iç. Yeşil sebzeler, özellikle toksinlerin temizlenmesine klorofil içerir. Ayrıca, vitaminler, mineraller, amino asitler ve enzimler içinde mevcut vücudun sağlıklı ve de enerjik tutacak. Ayrıca bitkisel çay içebilirsiniz.
Vücudunuzun yıkmak ve atık ürünleri kaldırmak yardımcı etkili enzimlerin içermediklerinden hazır sebze suyu kullanmamanız önerilir. Havuç, pancar, Mısır, kabak, ıspanak, lahana, vb ev meyve sıkacağı veya blender kullanarak gelen taze sebze suyu kolayca yapabilirsiniz.

5. Lif yönünden zengin besinler

Lif yönünden zengin besinler yemek kolonlarda bulunan zararlı toksinleri temizlemeye yardımcı olacaktır. Dışkının yumuşak kalmasını ve bağırsak hareketini hızlandırır. Sonuç olarak vücutta üretilen atıkların dışkı ile vücuttan atılmasına yardımcı olacak özellikler içeren lifli besinler bu şekilde bağırsak sorunlarının önlenmesini sağlar. Aynı zamanda bu özellikleri ile daha sonraki bir süreçte bağırsak sorunlarının tekrarlamasını engeller.
Ahududu, armut ve elma gibi taze meyvelerin yanı sıra lif yönünden zengin olan sebzeler ve baharatlar şu şekilde sıralanabilir:
– Enginar
– Bezelye
– Brokoli
– Hububat ürünleri
– Tahıllar
– Fındık
– Fasulye
– Yenebilen meyve tohumları (badem ve benzeri)

6. Yoğurt

Düzenli olarak taze yoğurt yeme kolon sağlıklı tutmak için iyi bir yoldur. Probiyotik bir gıda olan yoğurt, özellikle canlı ve aktif kültürleri içerisinde barındırması nedeni ile sindirimi kolaylaştıracak etkiler içermektedir. Ayrıca enflamatuar bağırsak hastalıkları ile mücadele etmeyi de kolaylaştıran bir besindir.
Ayrıca, kolon astar hücrelerinin büyümesini teşvik etmektedir. Bu teşvik edici özelliği bolca kalsiyum içermesi ile alakalıdır.
Bağırsak dostu yoğurtun çözüm olarak kullanılabileceği rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir:
– Hazımsızlık
– Şişkinlik
– Düzensiz bağırsak hareketleri
Yoğurt tüketilirken daha etkili olması için birlikte alınabileceği besinler şu şekilde sıralanabilir:
– Elma
– Limon
– Muz
– Çilek

7. Keten tohumu

Keten tohumu omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar ve doğal elyaf içermektedir. Böylece beslenme planına eklenen keten tohumu bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur ve vücudu arındırmaya yardım eder. Keten tohumu fazla suyu emer ve kolonları genişletir. Bu sayede atık madde üzerinden geçerken toksinler ve mukus giderilmesinde yardımcı olur.
Keten tohumunun iyi geldiği diğer hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:
– Kanser
– Kalp hastalığı
– Şeker hastalığı
Keten tohumu tüketirken içerisinde tahıl, yoğurt, meyve ve diğer sağlıklı gıdaları da ekleyebilirsiniz. Hızlı sonuçlar elde etmek için bir çorba kaşığı keten tohumu bir bardak suya eklenir ve kahvaltıdan 30 dakika önce içilir.

8. Aloe Vera

Aloe vera bitkisi antiseptik özellikleri ile bağırsak sorunlarının önüne geçmektedir.
Aloe veranın diğer iyi geldiği hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:
– Baş ağrısı
– Deri enfeksiyonları
– İshal
– Mide ağrısı
– Kabızlık
Uygulanabilecek tedavi şu şekildedir:
– Taze aloe vera jeli bir limonun suyuna eklenir ve karışım bir blender ile 2 dakika boyunca ufalanır.
– Sıvı haldeki karışım 2 3 saat kadar buzdolabında saklanır.
– Bu karışım bir sabah uyanınca bir de akşam yatmadan önce olmak üzere günde iki kez içilir.
– Bu tedavi 2 ya da 3 gün tekrarlanır.
 
Geri
Üst