Balın sayısız faydaları

Uzman SühaN

Administrator
Balın sayısız faydaları
Arı kovanındaki tatlı altın sıvı, bal. Antik çağlardan beri, bal hem bir yiyecek hem de ilaç olarak kullanılmıştır.Bal, çiçeklerden nektar kullanan arılar tarafından yapılan tatlı bir sıvıdır. Sağlıklı doğal lezzet , çeşidine bağlı olarak birçok besleyici yarar sağlar. Bal, bazı kanserler ve kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar, flavonoidler içerir.Çiğ ve pastörize bal çeşitleri mevcuttur. Ham bal, kovandan alınır ve doğrudan şişelenir . Bal tüketmenin muhtemel sağlığa sağladığı faydalar erken Yunanca, Roma, Vedik ve İslam metinlerinde belgelenmiştir ve balın iyileştirici nitelikleri filozoflar ve bilim adamları tarafından ele alınmıştır. İşte balın sayısız faydaları !


balın faydaları.jpg
Yüksek kaliteli bal birçok önemli antioksidan içerir. Bunlara fenoller, enzimler ve flavonoidler ve organik asitler gibi bileşikler dahildir . Antioksidanlar, kalp krizi, inme ve bazı kanser türlerinde azalma riskiyle bağlantılıdır. Ayrıca göz sağlığını da korumaktadır. Eski Mısır öncesi dönemlerde, bal, yaraları tedavi etmek için topikal olarak kullanılmıştır. Eski Yunanlılar, bal tüketiminin daha uzun yaşamaya yardımcı olabileceğine inanıyorlardı. Peygamberimiz Hz. Muhammed bile balın şifai güçlerini överdi. Kuranı Kerim bile , balın şifa kabiliyetine de övgüde bulunur

Balın özellikleri

Bal glikoz, fruktoz ve demir, kalsiyum , fosfat, sodyum klor, potasyum , magnezyum gibi minerallerden oluşur .


Balın yararları nelerdir?

Balın, binlerce yıldır birçok rahatsızlığı tedavi etmek için kullanıldığı pek çok sağlık yararına görüyoruz. Bal her zaman çok popüler bir mutfak lezzetidir ve binlerce yıldır önemli bir tıbbi ilaçtır. Dünyanın dört bir yanındaki atalarımız balın sağlığa olan birçok faydasından haberdardı. Bilinen en eski tıbbi reçete, yaklaşık 4000 yıllık bir Sümer kil tabletinde bulunur . Sümerlerin tıbbi tedavilerinin yaklaşık% 30 unda bal vardı. Birkaç başka kültür de çeşitli tıbbi amaçlar için bal kullanmışlardır.

Kilo Vermek İçin Yararlıdır
Yaraları iyleştirir
Öksürük için Evde Çaredir
Doğal olarak uyku yapar
Kepek için Doğal bakımdır
Doğal Enerji verir
Cilt için Faydalı
Bellek artırır
Bağışıklık Sistemini Artırıyor
Herpes ile savaşmaya yardımcı olur
Sinüs sorunlarını rahatlatır
Dişeti hastalığına yardımcı olur
Mantar enfeksiyonlarını tedavi eder.
Egzamayı önler ve kontrol etmeye yardımcı olur

Kilo Vermek için Balı tüketmeniz gerektiğini biliyor muydunuz ?

Bal uyku esnasında vücut yağını yakıyor. Kilo vermek için en iyi gıdalardan biridir. Doktorlar yatmadan önce bir kaşık dolusu bal yemeyi önerirler. Sabahın erken saatlerinde aç karnına ılık suyla küçük bir bal da tüketebilirsiniz .

Yara bakımında bal

Balın antibakteriyel, antifungal ve antioksidan özelliklere sahip olması balın yaraları iyileştirmek için kullanılması için iyi nedendir. Eski çağlarda bal yara iyleştirmede tedavi amacı olarak kullanılmıştır.

Öksürük için Evde Çare

Bal kuru öksürük için en iyi ev ilaçlarından biri olarak bilinir. Araştırmalar ayrıca bir çorba kaşığı bal tüketilmesinin boğazdaki tahrişi azaltabileceğini gösteriyor. Bal öksürük için tercih edilen doğal ilaçtır, özellikle çocuklar için, öksürüğü hafifletip uykuya yardımcı oluyor.

Doğal Uyku Yardımı Olarak Yapıyor

Uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz? Uykudan hemen önce sıcak sütten ve baldan oluşan bu içeceği deneyin. İnsanlar iyi bir uyku için için yıllarca bu içeceği tüketmiştir.

Kepek oluşumunu önlemek için bal

Bal kepek için en iyi doğal ev ilaçlarından biridir. Kuru saçlara besin sağlamakla kalmaz aynı zamanda pürüzsüz ve yumuşak saçlar sağlar. Saç dökülmesini önlemek için bal ve lavanta yeşil çay ile de kullanılabilir .

Cilt bakımında bal

Cilt bakımında Bal kullanılması , nemlendirici ve besleyici özelliklerinden dolayı çok yararlıdır. Bal, özellikle kuru cildiniz için en iyi doğal nemlendiricidir ve uygulanması çok kolaydır. Bal cildinizi nemlendirir. Ayrıca kışın çatlamış dudakların iyileşmesine yardımcı olur. Birçok kişi de cilt tonunu düzeltmek için bal maskeleri kullanır. Ayrıca doğal bir antiseptik olan yaralar, çürükler, kesikler, yanıklar ve diğer enfeksiyonların tedavisinde yararlıdır.

Bal beyni sakinleştirir

Bal tüketimi metabolik stresleri önler ve beynin sakinleşmesine ve yatıştırılmasına yardımcı olur

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Balın, boğaz ağrısı tedavisinde doğal olarak yardımcı olan sayısız tıbbi özelliği vardır. Antioksidan özelliği sayesinde bir çok bakteri ve virüsle savaşır.Balın anti bakteriyel ve enfeksiyon iyileştirici özellikleri, yaraların tedavisinde ve iyileşmesinde yardımcı olur. Bal, harici yaraları nemli tutarak bakteri hareketi öldüren ve sınırlayan antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.


Her ne kadar koyu ballar genellikle açık renkten daha fazla antioksidan güç içeriyor olsa da, her ikisi de halen değerli antioksidanların zengin bir kaynağıdır. Antioksidanlar serbest radikallere karşı savaşıyor ve yeni doku büyümesini teşvik ediyor. Bu da, hasar görmüş dokuların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur ve cildin daha genç ve daha parlak görünmesine yardımcı olur.


Bal harika bir tada sahip olmakla kalmaz aynı zamanda vücuda gerekli besinleri de sağlar. Farklı amaçları yerine getiren yüzlerce çeşit bal vardır. Bazıları tat için, diğerleri tıbbi amaçlar için mükemmel. Dolayısıyla kullanıma göre bal almak çok önemlidir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Bal, ciltteki gözeneklerden gelen empüriteleri emer ve bir temizlik maddesi olarak işlev görür. Ve doğal bir antiseptik olduğundan cildi rahatlatır ve iyileştirir. Ancak, bazı kişiler bala alerjik olduğundan, yüzünüze bal tatbik etmeden önce bir yama testi yapın. Çenenizi az miktarda uygulayın ve 30 dakika boyunca açık bırakın. Eğer bir tepki yoksa, bal maskesini düzenli olarak uygulayın. Bal aynı zaman da akne ve sivilceyide tedavi etmektedir.Bal, cildin üst katmanlarını nemlendiren bir doğal nemlendiricidir. Bu fazladan nem, kırışıklıkların iyileşmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda kuru, tahriş edici ve hassas bölgeleride yatıştırır. Ayrıca, balın antioksidan özellikleri cildin yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olur.Bal ve yoğurt kombinasyonu kuru ve cilt pürüzlü cildi tedavi etmeye yardımcı olabilir. Her ikisi de deriyi derinden temizleyen antibakteriyel özelliklere sahiptir.
 
H

Hakanalp

Forum Okuru
Hesabınızı takipteyim çok güzel bilgiler benide takibe alın instagram @hakanalp hoşcakalın
 

Uzman SühaN

Administrator
Bal aynı zamanda glikoz, fruktoz ve kalsiyum, demir, bakır, fosfat, sodyum klor, magnezyum, manganez ve potasyum gibi çok sayıda mineral içeren bir besleyici güç kaynağıdır.Bal antioksidanlar açısından zengindir ve serbest radikallerle savaşır. Balın antibakteriyel etkisi, enfeksiyonların tedavisinde rol oynayabilir.Saf bal az miktarda enzim, protein, mineral ve amino asit içerir; bu da bir kişinin genel enerji seviyesine katkıda bulunur. Bal iyi uykuyu geliştirdiğinden, anksiyete belirtilerinden biri olan uykusuzluk için iyi bir tedavi olabilir. Araştırmalar, yatmadan önce ballı sıcak yeşil çaydan içilmesinin kaygıyı hafifletmesine yardımcı olduğunu gösterdi. Bir çalışma, bal alımının testiküler hasarı azaltabileceğini bulmuştur.Bazı uzmanlar balın sigarayı bırakmasına da yardımcı olabileceğini söylüyor. Görüldüğü üzere balın sağlık üzerinde sayısız faydası mevcuttur. Sağlıklı bir yaşam için balı sofranızdan eksik etmeyin.
 

Uzman SühaN

Administrator
Bal binbir derdin devası olan bir besindir. Pahallı olmasından dolayı maalesef herkes bu faydalı besini tüketemiyor. Doğal tabiatın bozulması, betonlaşma yetersiz bal üretiminin nedenidir. Az miktarda bal üretildiği için fiyatlar uçuktur. Bir çok kültürde bal tıbbi olarak kullanılmıştır. Bir çok sağlık problemine iyi gelmekle birlikte olumsuz sağlık sorunlarını önlemektedir. Balın faydası o kadar çokturki belki sayfalar dolusu yazmak gerekir. Tabi faydalı bal oganik baldır. Piyasada sahte bal maalesef çoktur. Bal almadan önce mutlaka etiketini gözden geçirin ve güvendiğiniz markalardan alın. Balın sağlık üzerindeki faydaları için makalemizi dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Genel sağlığınız için sofranızdan balı eksik etmeyin.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Balı çok severim. Gece uyumadan sütüme karıştırırım. Saç bakımı ve cilt bakımında da balı kullanırım. Yaşımı balın sayesinde pek göstermem :D Sabah kahvaltısında nadir tüketirim bayıyor çünkü . Balın faydası çok bu nedenle tüketilmesi gereken besinlerden biri. Genelde balparmak alırım piyasada şu an orjinalliğini koruyan markalardan biri
 

Uzman SühaN

Administrator
Balı sevmeyen yoktur. Sabah kahvaltılarının olmazsa olmazı bal gece uyumadan 1 bardak süte karıştırılıp içilebilir.
Bal, büyük sağlık yararları ile en popüler ve yaygın olarak kullanılan besinler arasındadır. Balın, boğaz ağrısını iyileştirmede doğal olarak yardımcı olan sayısız tıbbi özelliği vardır. Antioksidanları ve bakterilerle savaşır. Ayrıca virüslerin, bakterilerin ve mantarların neden olduğu enfeksiyonlara karşı da mücadele eder. Balın bellek üzerinde olumlu etkileri vardır. Bal sadece beyin gücünü ve hafızasını arttırmaz, aynı zamanda sizi daha sağlıklı bir insan yapar. Bal tüketimi, metabolik stresi önler ve uzun vadede belleği geliştirir. Baldaki doğal antioksidanlar hafıza kaybı gibi problemleri önler.Balın antibakteriyel, antifungal ve antioksidan özellikleri vardır, bu yüzden bal yaraları iyileştirmek için kullanılır. Diş eti iltihabı, kanama ve plak gibi diş eti hastalıkları, balın düzenli kullanımı ile büyük ölçüde tedavi edilebilir.Artan kirlilik ve toz ile bu günlerde birçok insan sinüsle ilgili sorunlardan muzdarip. Sinüsler, kafatasındaki solunum yollarını alerjiler ve enfeksiyonlardan korumak için mukus üreten küçük oyuklardır. Enfeksiyonlardan muzdarip olduğumuz zaman, virüsler sinüsü bloke eder. Bal tüketerek bu durumu önleyebilirsiniz. Egzama kırmızı, kaşıntılı, pul pul dökülmesine neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Düzenli olarak bal kullanımı egzama oluşumunu engeller . Bal kanserler ve kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olan flavonoidler, antioksidanlar içerir. Bal tüketerek genel sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.
 
Üst