1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Baraba tatarları

  Konu, 'Genel Türk Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Baraba Tatarları; Batı Sibirya’da, (Rusya Federasyonunun güney sınırının, Kazakistan, Çin ve Moğolistan sınırları ile birleştiği bölgenin kuzeyinde) Altay ve Tuva Cumhuriyetlerinin (Özerk bölgelerinin) kuzeyinde, Tomsk, Abakan, Krasnoyarsk kentleri çevresinde ve bu bölgenin batısındaki Tobol nehrinin kenarına kurulu, Tümen, Tobolsk, Tara, Barabinsk kentleri çevresinde, ayrıca yukarıda saydığım iki bölgenin arasındaki Baraba bozkırlarında yaşarlar.
  İsimlerini “Baraba” bozkırından almışlardır. Bölgeye sonradan yerleşen Kazan Tatarları’na göre, daha esmer ve kısa boyludurlar.


  Tarihçe

  Baraba Tatarları’nın, 12. ve 13. yüzyıllarda, Batı Sibirya’nın, Ural Dağlarının batısında yaşayan Kıpçak kabilelerinin soyundan geldikleri sanılmaktadır. 13. yüzyılda Cengiz Han’a, daha sonraları 15. yüzyılda Sibir Hanlığına bağlandılar. Çinliler, Moğollar, Özbekler ve Ruslar ile ticari ilişki kurdular. Bölgedeki Samoyed ve Ugrian gruplarından vergi aldılar.


  Rus askeri güçleri bölgeye 1595 yılında girdilerse de, sonradan geri çekildiler. Buna rağmen bu istila Baraba Tatarları’nı yerlerinden ederek onların daha kuzeydeki Baraba bozkırlarına ve daha kuzeydeki bataklık bölgelere doğru yürümelerine sebep oldu.
  Barabalar 17. yüzyılda Kazaklara tabi idiler. Ruslar 18. yüzyılda tekrar bölgeyi işgale başlayıp, 1722 yılında ilk askeri kalelerini kurup, bölgeye “sürgün” köylüleri yerleştirmeye başladılar. 1840-1850 yılları arasında bu yerleştirme işi en yüksek boyuta ulaştı ve Baraba Tatarları kendi vatanlarında azınlık durumuna düştüler.

  1822 yılından itibaren Baraba Tatarları ağır vergiler altında ezilmeye başladılar. Bu “ağır vergilendirme” 19. yüzyıl boyunca sürdü.

  1919 yılından itibaren, yeni Sovyet yönetimi ağırlığını hissettirmeğe başladı. 1930 yılından itibaren, arazilerine, sığır ve at sürülerine devletçe el kondu. Devlet çiftlikleri (rusça:Совхо́з; Sovhoz) kuruldu.

  İslamiyet’e ve Milliyetçiliğe ait her şeye savaş açıldı. Camiler kapatıldı, kitaplar yakıldı.

  İslamiyet, Batı Sibirya’da 10.yüzyılda yayılmaya başlamıştı. Baraba Tatarları (erkekler), hemen her köyde bulunan cami okullarında, mollalar tarafından 4-5 yıllık eğitime tabi tutuluyorlardı. Okur yazarlık bir hayli yüksekti. 19. yüzyılda Tatarlar, Batı Sibirya’daki en eğitimli kişilerdi. 1928 yılına kadar Arap alfabesi kullanmışlar (kısa süre Latin harfleri de kullanılmıştır). Bu tarihten sonra da zorunlu olarak Kril alfabesine geçmişlerdir.

  Bütün bunlara rağmen Barabalar, bugüne kadar Terene, Tarı, Kölübü, Kargalı, Langa, Lüvey gibi oymak adlarını muhafaza etmişlerdir.

  Günümüzde bölge dışında yaşayan “özerk” Tatar topluluklarından temin ettikleri ders kitabı, roman, gazete, vs. ile kültürel hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar.


  < Konu Resmi..>

  Bir Tatar kadını - 18. yy.


  Nüfus

  1926 yılında yapılan nüfus sayımına göre: Tümenliler 22.636; Tobollular 32.102; Tarlıklar 11.517; Buharalı ve Tomlular 11.659 ve Barabalar 7.828 olmak üzere bölgede yaşayan Türk boylarının kişi toplamı 85,442'dir. 1970 yılına ait rakamlara göre bölgedeki bu Türk boyları 194.000 nüfusa sahiptirler. Basit bir oranlama ile Baraba’ların 1970 yılında yaklaşık 16.700 kişilik bir topluluk olmaları gerekmektedir. Bugün (2002) bu rakamın Türk nüfus artışı olan yıllık %o 25 hesabıyla 37.000’e ulaşmış olması gerekir. Ancak bir başka kaynakta “Baraba’ların nüfuslarının, 1979 yılında 8.000 civarında olduğu sanılmakta” denilmektedir. Bu rakam esas alındığında da günümüzdeki (2002) nüfusları yine yıllık Türk nüfus artışı olan %o 25 hesabıyla 14.000 kişi olmalıdır. Sayıları ister 37.000 ister 14.000 olsun, Baraba’lar bölgeye sonradan yerleşen Rus, Ukraynalı ve Tatar (Kazan Tatarı) halklar arasında azınlık durumuna düşmüşlerdir.


  Dil

  Konuştukları Türkçe, Kazan Tatarları ve Kazak-Altay (Kıpçak) lehçelerinin benzeri, Batı Sibirya’da konuşulan Tatarca'dır.

  19 yüzyıl sonlarına kadar dillerini korumuşlar. 1930 yılından sonra, bölgede çoğalan Rus yerleşimci ve idarecileri yüzünden Rus dilinin etkisi altında kalmışlardır. Bugün gençler Rusça’yı daha akıcı konuşurlar. Sosyal ve kültürel hayatta Rusça hakimdir. Anadil ise, yaşlı kuşaklar arasında günlük hayatta kullanılmaktadır.


   
Baraba tatarları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nogay Tatarları

  Nogay Tatarları

  tatar nogay nogay tatarları tatar form tatarlari NOGAYLARIN KÖKENİ Türk tarihinde Nogay veya Nokay sözüne ilk olarak, bir Türk imparatorluğu olan Avar Devletinde,bilhassa 492 ile 506 yılları arasında hükümdarlık yapmış Nokay kağan devrinde rastlamaktayız. Yalnız Avar döneminde Nogay ismi bir boy ismi olmamıştır. İkinci defa ise yine bir Türk imparatorluğu olan Altınorda Devletinde , bilhassa...
 2. Tatarlar - Nogay Türkleri

  Tatarlar - Nogay Türkleri

  nogay türkleri nogay neresi tatar dernekleri Melekler, Aranızda Tatar olan var mı? Tatar ve Nogay Türklerinden :) Varsa burada buluşalım. Sevgiler
 3. Tatar Ramazan Geliyor !

  Tatar Ramazan Geliyor !

  Bu konu, tatar ramazan dizi oluyor haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Türk sinemasının önemli isimlerinden Kadir İnanır 'ın yıllar önce çektiği "Tatar Ramazan" filmi dizi olarak ekranlara dönmeye hazırlanıyor. Kadir İnanır 'ın en muhteşem performanslarından birini sergilediği "Tatar Ramazan" rolünü ise Bülent İnal canlandıracak. Dizinin Mart ya da...
 4. Tatar Ramazan Karakteri

  Tatar Ramazan Karakteri

  Bu sayfa; Tatar Ramazan Karakteri konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yıllar önce Kadir İnanır'ın büyük bir başarıyla canlandırdığı Tatar Ramazan dizisi ekranlara dizi versiyonuyla geri döndü. Yayınlanan ilk bölümüyle beğeni toplayan Tatar Ramazan dizisi ilgi göreceğe benziyor. Bu syfamızda biz de sizlere dizinin ana karakteri Tatar Ramazan hakkında bilgiler vereceğiz....
 5. Tatar Ramazan Tatar Ahmet Karakteri Hakkında

  Tatar Ramazan Tatar Ahmet Karakteri Hakkında

  Bu sayfa; Tatar Ramazan Tatar Ahmet Karakteri Hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Tatar Ramazan dizisinin baş karakterlerinden birisi de Ramazan'ın babası rolündeki Tatar Ahmet. Bu önemli rol için Türk sinemasının usta aktörlerinden, önemli bir isim Ahmet Mekin seçildi. Bakalım Ahmet Mekin'in hayat vereceği Tatar Ahmet karakteri nasıl biri? Tatar Ahmet, Ovacık’ın eski...

Sayfayı Paylaş