Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Baş Ağrısı Nasıl Geçer - Baş Ağrısı Tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  baş ağrısı nasıl geçer gebelikte baş ağrısı nasıl geçer hamilelikte gebelikte tedavisi hamilelikte nedenleri
  Baş Ağrısı Nasıl Geçer - Baş Ağrısı Tedavisi

  Ağrısından Nasıl Kurtulunur: İlaçlar ve Baş Ağrısının Üstesinden Gelme :Burada baş ağrısı tedavisinde kullanılan farklı ilaç türleri hakkında bilgi bulabilir, baş ağrısı teşhisi ve tedavisinde kaydedilen son gelişmeler sayesinde ağrısız günlere kavuşabilirsiniz.

  Baş Ağrısını Gideren İlaçlar

  Ağrı kesiciler, baş ağrısını giderir ancak ağrının nedenini ortadan kaldırmaz. Ağrı ilk ortaya çıktığında alınırlarsa en iyi etkiyi gösterirler. Ağrı kesiciler söz konusu olduğunda daha çok ilaç içmenin daha çok rahatlama sağlayacağı anlamına gelmediğini hatırlatmakta yarar görüyoruz. Ayrıca bu durum, ilacın gereğinden fazla kullanımına bağlı baş ağrılarına da neden olabilir (rebound baş ağrıları).

  Ağrı kesici ilaçlar baş ağrısında işe yaramaktadır. Ancak, bu ilaçların haftada 3 günden fazla kullanılmaması gerekmektedir.


  Ağrı Kesiciler

  • Hafif derecedeki baş ağrılarını tedavi etmekte kullanılabilir.

  • Bazılarının yüksek dozlarda kullanılabilmesi için doktor tarafından tavsiye edilmiş olması gerekmektedir.

  • Ağrı ilk ortaya çıktığı sırada alınırlarsa en fazla etkiyi gösterirler.

  • Doktorunuz aksini tavsiye etmediği sürece prospektüsünde yazılandan daha sık veya daha yüksek dozda alınmamaları gerekmektedir.

  • Bu ilaçların haftada 3 günden daha fazla alınmaması gerekmektedir.

  • Yiyecek veya anti-asit ve bir bardak dolusu su ile birlikte almak suretiyle bu ilaçların midenizi rahatsız etmesini önleyebilirsiniz. Ancak ülseriniz veya kanama gibi diğer sorunlarınız mevcutsa doktorunuz parasetamol dışındaki ağrı kesicileri kullanmanızı istemeyebilir.

  • Bir takım ağrı kesiciler alındığında araba kullanılmaması veya tehlikeli olabilecek faaliyetlerde bulunulmaması gerekmektedir. Bu ilaçlar, uyku veya dalgınlık durumu yaratabilir.

  • Bu ilaçlarla birlikte alkol, alerji ilaçları ve uyku ilaçları alınmamalıdır.

  • Başka bir ilaç almadan veya ameliyat olmadan önce doktorunuza bu ilaçları aldığınızı bildirmeniz gerekmektedir.

  • Baş ağrısını önlemeye yönelik ilaçlar, ayda 3 veya daha fazla baş ağrısı yaşayanlar için faydalı olabilir. Bu ilaçların size faydalı olup olmayacağını doktorunuza sorun.

  Migren İlaçları
  • Yanlızca migreni veya demet (küme) başağrısı olan hastalarda faydalı olmaktadır.

  • Orta ve şiddetli ataklardan kurtulmak üzere kullanılır.

  • Her zaman yanınızda taşımanız gerekir.

  • Mümkün olduğunca atağın başlangıcında alınmalıdır.

  • Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece prospektüsünde belirtilenden daha sık veya daha yüksek dozda alınmamalıdır.

  • Başka bir ilaç kullanmaya başlamadan veya ameliyattan önce doktorunuza bu ilaçları kullandığınızı bildirmeniz gerekir.


  Baş Ağrısını Önlemeye Yönelik İlaçlar

  (Profilaktik İlaçlar)

  Ağrıyı önlemeye yönelik ilaçlar, bazı durumlarda baş ağrılarınızın sıklığını gidermek için kullanılmaktadır. Ağrı kesicilerden farklı olarak başınız ağrımıyor bile olsa her gün alınmaları gerekmektedir. Bu ilaçlar tüm baş ağrılarını önlemese bile baş ağrısı yaşama sıklığını ve ağrıların şiddetini azaltmaktadır. Aslında baş ağrısının daha az yaşanması ilaç tedavisinin işe yaradığını göstermektedir. Baş ağrıları kontrol altına alındıktan sonra aldığınız ilaç miktarını azaltabilirsiniz. Hatta sonunda baş ağrısını önleyici ilaç almayı tamamen kesebilirsiniz.

  Baş ağrıları şiddetli olduğunda ve ay içerisinde daha sık yaşanmaya başlandığında önleyici tedaviye başvurulabilir. Baş ağrınızın durumuna göre doktorunuza bu ilaçların size uygun olup olmadığını danışabilirsiniz.

  Ağrıyı kesmeye yönelik ilaçlar kan damarları ve sinirleri etkileyerek migren atağını kesebilirler.


  Tüm İlaçlar İçin...

  • İlaçları, doktorunuzun belirttiği şekilde alın.

  • Belirtildiği şekilde almanıza rağmen ilaç baş ağrınızı gidermiyorsa doktorunuza başvurun.

  • Bazı baş ağrısı ilaçlarının etkili olmaya başlaması zaman almaktadır. Bu nedenle doktorunuzun onayını almadan ilaç kullanımına son vermeyin.

  • Hiçbir zaman dozu arttırmayın veya tavsiye edilenden fazla almayın.

  • Kalıcı yan etkiler fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun.

  • Yeni bir tedaviye başlamadan önce doktorunuza aldığınız diğer ilaçları ve varsa rahatsızlıklarınızı belirtin.

  • Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız yeni bir tedaviye başlamadan önce bu konuyu doktorunuza belirtin.

   
Baş Ağrısı Nasıl Geçer - Baş Ağrısı Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. apndis ağrısı nasıl geçer

  apndis ağrısı nasıl geçer

  apndis ağrısı nasıl geçer neler yemek gerekiyor arkadaşlarım ?Teşekkür ediyorum lütfen bana bilgi verin çok ihtiyacım var daha öönceden ameliyat olmuştum yeride ağrıyor yha :S
 2. Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

  Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

  boğaz ağrısına ne iyi gelir,boğaz ağrısı tedavisi,boğaz ağrısı nasıl geçer,boğaz ağrısı nasıl çabuk geçer,boğaz ağrısının nedenleri,boğaz iltihaplanması nasıl geçer,boğaz ağrısı tedavisi hakkında bilgiler Boğaz ağrısı en sık karşılaşılan şikayetlerdendir. Bu yüzden bir çok kişi muayene ve tedavi olmaktadır. Boğaz ağrısına neler yol açar ? Boğaz ağrısı, birçok rahatsızlığın belirtisi...
 3. Basur ağrısı nasıl geçer?

  Basur ağrısı nasıl geçer?

  Basur (hemoroid) ağrısı hasta tarafından böyle düşünülse de genellikle farklı hastalıklarla oluşur. Çünki makat bölgesinde ağrı sebebi olan bir çok hastalık vardır. Hatta basur normal şartlarda ağrısız bir hastalıktır. Ağrılı durumda akla normalden farklı olan ve ıkınmakla ortaya çıkıp kendiliğinden düzelen boğulmuş basur akla gelir. Tromboze hemoroid de denilen bu durum memelerin makattan...
 4. Boyun ağrısı nasıl geçer?

  Boyun ağrısı nasıl geçer?

  Boyun ağrısının neden kaynaklandığını bilmek tedavi için gerekli ilk adımdır. Dolayısıyla uzun süren, sık tekrar eden ve sürekli günlük hayatınızı aksatmakta olan ağrılar için yapılacak ilk iş muayene olmaktır. Ortopedi, fizik tedavi veya beyin ve sinir cerrahisi uzmanları ağrının nedenini tespit etmek yardımcı size yardımcı olabilir. Boyun ağrısının en yaygın nedenleri çoğunlukla duruş,...
 5. boğaz ağrısı nasıl geçer?

  boğaz ağrısı nasıl geçer?

  Günaydın .Ben öğrenciyim Ailemden uzağım boğazım çok ağrıyor bu ağrıyı nasıl geçirebilirim ??

Sayfayı Paylaş