1. sudembeyaz

  sudembeyaz Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  3.543
  Beğenilen Mesajlar:
  122
  Ödül Puanları:
  63

  baş ağrısı ve nedenleri

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında sudembeyaz tarafından paylaşıldı.

  baş ağrısı ewet meleklerim baş ağrısı hemen hemen hepimizin ortak sorunu bazen nedenini öğrenmeden ağrı kesici ilaçlarla geçiştiriyoruz...bende sizler için baş ağrısının neden olabileceğini araştırdım bilinçli olmak her zaman iyidir....


  [​IMG]

  Her migren hastası gibi, siz de migren belirtilerini gayet iyi tanırsınız. Fakat ya baş ağrısı ataklarınız günlerce süren devamlı bir ağrıya dönüşürse? O zaman aslında doğru teşhisle tedavi edilebilecek olan bir tedavi komplikasyonu olan tepki baş ağrısı çekiyor olabilirsiniz.
  Tepki baş ağrısınınuyarı işaretleri şunlardır:
  Bütün gün sürer ama ağrının şiddeti saatten saate değişir
  Tipik olarak migren öyküsü olan ve aynı zamanda hekim kontrolünde alınmayan ilaçlarla uzun süredir tedavi olan hastalarda görülür
  Depresyon ve uyku bozuklukları eşlik edebilir
  Daha önce ağrıyı geçiren ilaçlar� artık dozu artırsanız bile etkili olmaz
  Migren baş ağrısı için önerilen ilaçlar bu ağrıda etkisiz kalabilirler
  Tepki baş ağrısının nedeni, ister reçeteli, isterse reçetesiz olsun, devamlı ve çoğunlukla da giderek artan dozda ağrı kesici kullanımıdır. Tepki baş ağrıları, beyin bu ağrı kesicilere alışıp daha sık alınmalarını istediği zaman ortaya çıkar.

  Baş ağrıları kötüleşir, ağrı çoğunlukla başın iki tarafındadır ve kontrol edilmesi zorlaşır. Hasta ilacın dozunu artırırsa bulantı, kusma, huzursuzluk, unutkanlık, güçsüzlük ve depresyon da ortaya çıkabilir. Bu kısır döngü kırılıncaya kadar, tekrarlayan baş ağrısını tedavi etmeye çalışırken devamlı tepki ağrısıyla karşılaşmak mümkündür.
  Tepki baş ağrılarının tedavisindeki ilk adım, günlük ağrı kesici kullanımını bırakmak olabilir: Bu ağrıya katkıda bulunan pek çok ilaç etken maddesi mevcuttur.
  Bu kısır döngüden güvenle kurtulmak için daima doktorunuza danışın. Bazı ilaçlar, yakın tıbbi gözlem altında azaltılarak kesilmelidir. Ancak, bir aşırı ağrı kesici kullanımı döngüsünden çıkarken, iyileşmeye başlamadan önce birkaç hafta kendinizi daha da kötü hissedebilirsiniz. Doktorunuz, size bu geçici dönemi atlatmanız için yardımcı olacaktır.
  Baş Ağrısını Azda Olsa Önlemek:
  Doğal olarak bu ağrıları önlemek, ortaya çıktıktan sonra uğraşmaktan çok daha iyi bir seçenektir! Eğer hekim kontrolü dışında ağrı kesici kullanıyorsanız, haftada 3 günden fazla almamaya dikkat edin.
  Eğer düzenli olarak akut tedavi kullanıyorsanız, aşırı kullanıyor olabilirsiniz ve bu ilaçlara bağımlılık gelişebilir.
  Kendinize şunları sorun:

  Baş ağrılarım 6 ay öncesine göre daha mı sık geliyor?
  İlacımı haftada 3 günden fazla kullanıyor muyum?
  Aynı etkiyi sağlamak için eskisinden daha çok mu ilaç alıyorum?
  İlacımı doktorumun önerdiğinden daha sık/daha yüksek dozda mı alıyorum?
  İlacımı prospektüsünde önerilenden daha sık/daha yüksek dozda mı alıyorum?
  Ağrım yokken başlamasın diye ağrı kesici alıyor muyum?
  İlacın etkisi geçerken ağrım yeniden başlıyor mu?
  Uyumakta zorluk çekiyor muyum?
  Eğer tepki baş ağrısı çekiyorsanız ya da aşırı ağrı kesici kullandığınızı düşünüyorsanız, bir an önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz aşırı ağrı kesici kullanımını azaltmanıza yardım edecek ve size başka önerilerde bulunabilecektir.

   
  Gulbeyaze bunu beğendi.
 2. sudembeyaz

  sudembeyaz Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  3.543
  Beğenilen Mesajlar:
  122
  Ödül Puanları:
  63
  ben depresyondayım ya ondan hahaha
   
 3. eficixmM

  eficixmM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2010
  Mesajlar:
  320
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isTanßLue .)
  anammm bende cok çaliştıgımda agrıo :hede:
   
 4. deniz.0626

  deniz.0626 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  4
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANKARA
  güzel bir paylaşım ancak kırmızı et yemeyen insanlardada baş agrısına rastlanılıyor
   
 5. Gulbeyaze

  Gulbeyaze Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  18
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  3
  Şehir:
  Istanbul
  Fakat her baş ağrısı aynı tip değil,sebepleri de farklı. Migren başka, EDIT BY BEYZA başka,dolayısıyla tedavileri de başka başka. Uzmanlar gerilim tipi baş ağrısının, EDIT BY BEYZA içinde en sık görülen tip olduğunu belirtiyorlar. EDIT BY BEYZA ; çevresel faktörlerin değişmesi, aşırı sorumluluk yüklenme, düş kırıklıkları, ailesel ve ekonomik sorunlar gibi insan hayatındaki bir kısım değişikliklerin sonucunda yüz, baş ve boyun kaslarının sürekli gerilmesi ile ortaya çıkan şiddetli EDIT BY BEYZA olarak biliniyor.
  Gerilim tipi baş ağrılı hastalar çoğu kez kendilerinde migren olduğunu sansalar da hem mekanizma hem de tedavi yönünden EDIT BY BEYZA migrenden çok farklılık gösterir.Gerilim baş ağrısının en önemli özelliğigenellikle boyun bölgesinden başlayarak tepeye doğru yükselmesi ve sıkıştırıcı bir ağrı şeklinde seyretmesidir. Çoğu kez bu durum hastalar tarafından ”başın cendereye alınmış gibi sıkıştırılması” şeklinde nitelendirilmektedir.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Mart 2016
baş ağrısı ve nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Baş ağrısı nedenleri ve nasıl tedavi edileceği

  Baş ağrısı nedenleri ve nasıl tedavi edileceği

  Baş ağrısı bas agrisi icin dua baş ağrısı için dua baş ağrısı duası ağrısına ağrısına iyi gelen Lokal organik lezyonlar (ya da fonksiyon bozuklukları) nedeniyle olan baş ağrılarını sistemik hastalıktan ileri gelen baş ağrılarından ayırdetmek gerekir. Ayrıca, bu iki tür başağrısı, psikolojik faktörlerden ileri gelen veya bu faktörlerle ilgili baş ağrılarından da ayırdedilmelidir. Birçok...
 2. Ayak Bileği Ağrısı ve Nedenleri

  Ayak Bileği Ağrısı ve Nedenleri

  ayak bileği, ayak, ağrısı, nedenleri, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar. Ayak ve ayak bileği bütün vücut yükünü taşıdığı için hemen her spor dalında zedelenebilir. Yürüme, atlama, koşma sırasında eklemler ve bağlar etkilenir. Mesela koşarken ayak yere tam bastığı sırada ayakta yoğunlaşan kuvvet vücut ağırlığının 2-3 katıdır. Bu büyük kuvvet dokular, ayakkabı ve zemin...
 3. Regl Dönemi Baş Ağrısı neden olur ve nasıl geçer

  Regl Dönemi Baş Ağrısı neden olur ve nasıl geçer

  Regl Dönemi Baş Ağrısı neden oluyor ben her ay şiddetli baş ağrıları çekiyorum ve inanın regl dönemim yaklaşınca beni sıtma tutuyor acaba Regl Dönemi Baş Ağrısı neden oluyor ve nasıl geçer?
 4. Adet döneminde baş ağrısı nedenleri

  Adet döneminde baş ağrısı nedenleri

  adet döneminde baş ağrısı neden olur,adet döneminde baş ağrısı sebepleri,adet döneminde baş ağrısı nasıl geçer,adet döneminde baş ağrısına ne iyi gelir,adet dönemi ve baş ağrısı hakkında bilgiler Baş ağrısının oluşmasında birçok faktör etkili olmasına rağmen kadınlarda görülen baş ağrılarının çoğu regl döneminde ortaya çıkmaktadır. Hormonal dalgalanmalarla artan baş ağrılarından...
 5. Sürekli başım ağrıyor nedeni nedir?

  Sürekli başım ağrıyor nedeni nedir?

  İnsan yaşamında en sık karşılaşılan şikayetlerden birisi baş ağrısıdır. Başağrısı çok değişik sebeplerle ortaya çıkabildiğinden, tedavisi de farklılıklar gösterir. Çeşitli muayenelere rağmen baş ağrısının sebeplerinin açıklanamadığı durumlar sık görülür. Migren, beyin omurgasında kireçlenme (atroz), beyin kanaması, beyin infekti, beyin ve beyin zarı enfeksiyonları (menenjit, ensefalit),...

Sayfayı Paylaş