Batan Yerden Kıymık Nasıl Çıkartılır?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Batan Yerden Kıymık Nasıl Çıkartılır?
Hemen hemen herkesin başına mutlaka gelmişliği vardır kıymık batmasının... Genellikle tahtanın küçük bir parçasının batması sonucun da oluşan kıymık batması hele bir de tırnak içine batmışsa çok büyük acı verir.
Basit gibi görünen kıymık batmasını ben de şu güne kadar defalarca yaşadım...

Kendi çabalarımla çıkarmaya çabaladığım bazı kıymıklar bana zorluk yaşatmasa da bazıları da abartısız günlerce battığı yerden çıkmak nedir bilmeyerek bana dayanılmaz acılar vermişti..

Sizler için kıymık batması tedavisi ile ilgili işinize yarayacak sağlık bilgilerini bu konumuz da paylaşıyorum. Birazdan sizler ile paylaşacağım kıymık batması ile ilgili yapmanız gereken önemli bilgileri dikkate almanızı tavsiye ederim. Sonuç da yanlış yaptığınız basit sandığınız bir işlem enfeksiyon kapmanıza neden olabilir.
360123.jpg


Çok küçük veya tırnak altında çok içeriye gömülmüş olmadıkları sürece, hemen hemen bütün kıymıklar kendi kendine tedavi yöntemleriyle iyileştirilebilir. En önemli nokta enfeksiyon kapmaktır, bölgeyi temiz tutarak bunun önüne geçebilirsiniz.
Kendiniz Ne Yapabilirsiniz, Kıymık Batması Nasıl Çıkartılır?
  • Büyük veya deriye iyice girmiş kıymıkları çıkarmaya kalkışmayın.
  • Batan kıymık tahtaysa, ıslatmayın. Su kıymığı şişirecek ve çıkartılması zorlaşacaktır.
  • Küçük kıymık parçaları steril cımbızla veya iğneyle çıkartılabilir. Ellerinizi yıkayın, cımbızı veya iğneyi suda kaynatın, alkole batırın veya yanan bir ateşin üzerine tutun, soğuduktan sonra kullanın. Başaramazsanız, iğneyle kıymığın ucunu kaldırmaya çalışın. İğnenin ucunu sürekli dürtmeyin, özellikle de o bölge kızarmış ve ağrıyorsa ya da kanama başlamışsa.


  • Kıymığı çıkardıktan sonra bölgeyi sıcak su ve sabunla yıkayın, antibiyotikli bir krem veya merhem sürün (basitrasin maddesi içermesine dikkat edin) ve yara bandıyla kapatın. Birkaç gün enfeksiyon (kızarma, şişme, cerahat ve/veya ateş) olup olmadığını kontrol edin. Kıymık batan yeri günde 3 – 4 kere ılık sabunlu suya batırın ve özel bir krem veya merhem sürün ve 4 – 5 gün üzerine bandaj yapın. Basitrasini 5 günden fazla kullanmayın. İyileşme bu süre içinde gerçekleşmezse, sağlık uzmanına ya da doktora danışın.
  • Kıymık çok küçükse, kendi kendine yüzeye gelmesini bekleyebilirsiniz. Enfeksiyonu önlemek için o bölgeyi çok temiz tutun.
Önlem
  • Tahta zeminde çıplak ayakla yürümeyin ve çocuklarınızı da uyarın.
  • Tahta zeminleri damarın tersine yolmayın. Cam ve porselen kırıklarını elektrik süpürgesiyle alın ve zemini silin.
 

liya

Üye
Üye
bir ara parmağıma kıymık batmıştı ne yaparsam yapayım çıkartamadım hatta sonucunda apse yapmıştı ufak bir kıymık deyip geçmemek gerekiyor çok fazla acısı oluyor batan kıymığın bu verdiğiniz bilgileri mutlaka eğer bir daha kıymık sorunu ile karşılaşırsam uygulıcam
 
Üst