1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeğe 3 aylık olana kadar hangi aşılar yaptırılmalı?

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  3 aylık bebeğe hangi aşılar yapılmalı,bebeklere yapılacak aşılar,bebeğim 3 aylık hangi aşıları yaptırmalıyım,3 aylık bebeğe yapılması gereken aşılar hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>


  Bebeklerde ilk 3 aylık dönem içerisinde yoğun aşı uygulaması gerçekleştirilir. Bebek ilk doğduğu anda ilk doz Hepatit B aşısı vurulur. Bu aşının ikinci dozu bebeğin 1. ayını doldurduğu günlerde gerçekleştirilir.

  Bebeklerde aşı planlamasında ikinci ay içerisinde verem aşısı, beşli karma aşısı ve zatürre aşısı vurulmaktadır.

  Hepatit B:
  Hepatit B aşısı bebek doğar doğmaz yapılmaktadır. Halk arasında sarılık adı ile bilinen ve karaciğerin iltihabı şeklinde kendini gösteren, Hepatit B virüsünün neden olduğu kronikleşen bir enfeksiyon hastalığıdır. Aşının ikinci dozu 1 ay sonra‚ üçüncü dozu 6 ay sonra yapılır. Aşının yan etkisi yoktur ve kas içine uygulanır. Aşı sağlık bakanlığının ulusal aşı takvimi programına yer almaktadır. Hepatit B aşısı sağlık kuruluşlarında ücretsiz yaptırılabilir.

  Verem aşısı:
  Verem aşısı bebeklerin ikinci ayında uygulanan tek dozluk bir aşıdır. Bu aşı özellikle çocuklarda tüberküloz hastalığının ölüme yol açan şekillerinin önlenmesi için uygulanır. Her çocukta aşı takibinin kolay yapılabilmesi için sol kol üst kısmına cilt içine yapılmaktadır. Aşıdan 3-4 hafta sonra aşı yerinde kızarıklık ve kabuklanma görülür, bu aşının tuttuğunu gösterir.

  Beşli karma aşı:
  Difteri, boğmaca, tetanus, çocuk felci, hib aşısı 5’li karma aşılarıdır. Tek bir enjektörle tam beş hastalığa karşı bağışıklık sistemini uyarıcı aşı, bebek ve çocuklara uygulanan en önemli aşıların başında gelir. Karma aşı 2-4-6. aylarda üç kez uygulanır, 18. ayda ve 4-5 yaş civarında iki kez hatırlatma dozları yapılır.

  Zatürre aşısı:
  Pnömokok halk arasında zatürre aşısı olarak bilinir. Gelişmiş ülkelerde 2-3 yıldan beri her bebeğe uygulanmaktadır. İki tip pnömokok aşısı vardır. Bir tanesi iki yaşından diğeri ise ikinci aydan sonra yapılabilen aşılardır. Pnömokoklar bebeklerde ve çocuklarda zatürreye‚ sinüzite‚ orta kulak iltihabına‚ kana geçerek ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.
   
Bebeğe 3 aylık olana kadar hangi aşılar yaptırılmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğime hangi aşıları hangi ayında yaptırmalıyım diyorsanız buyrun aşı tablosu

  Bebeğime hangi aşıları hangi ayında yaptırmalıyım diyorsanız buyrun aşı tablosu

  aşı tablosu 2010 2010 aşı tablosu özel Aylara göre yaptırmanız gereken bebek aşıları
 2. 3 aylık bebeğin gelişimi hakkında bilgi istiyorum

  3 aylık bebeğin gelişimi hakkında bilgi istiyorum

  Selamlar 2 aylık kızım var ve bebeğimle birbirimize alışmaya çalışıyoruz. Merak ettiğim 3 aylık bebeğin gelişimi . Sanki kızım biraz iri , yaşıtlarından önde gidiyor :)
 3. kızlar 3 aylık bebek başını tutabilirmi

  kızlar 3 aylık bebek başını tutabilirmi

  Selam kızlar. Ben birşey soracam. 3 aylık yeğenim var ve elime pek vermiyorlar, başını tutamazsın falan diyorlar. 3 aylık bebek kendi başını tutamaz mı acaba ?
 4. 3 aylık iğnelerle korunmak ne kadar başarılıdır?

  3 aylık iğnelerle korunmak ne kadar başarılıdır?

  3 aylık iğne nedir,3 aylık doğum kontrol iğnesi ,3 aylık doğum kontrol iğnesi gebelikten korurmu,3 ayllık iğneler kimler için uygundur,3 aylık doğum kontrol iğnesi hakkında bilgiler Yan etkileri: Düzensiz adet kanaması Amenore (adet görememe) Normalden fazla büyümüş folikül Kıllanmada artış Osteoporoz (kemik erimesi) Kilo değişiklikleri Lipid kolesterol üzerinde olumsuz değişiklikler...
 5. Çocuğunuza mutlaka yapılması gereken aşılar

  Çocuğunuza mutlaka yapılması gereken aşılar

  Bebeğinizin doğduğu andan itibaren belirli bir yaşa gelinceye kadar bir dizi aşı olması gerekiyor. Çocuklar 15 aylık olana kadar ortalama olarak 25 tane aşı olurlar. Bu aşıları tek tek incelediğinizde hangisinin neye karşı yapıldığını anlamakta zorlanabilirsiniz. Bu yazıda çocuğunuzun sağlığını bir ömür boyunca tehdit edecek mikroplara karşı savaşan 12 aşıyı bulacaksınız. Hepatit B aşısı...

Sayfayı Paylaş