Bebeğe anason vermek zararlımıdır ?

Uzman SühaN

Administrator
Bebeğe anason vermek zararlımıdır ?
Anason gaz söktürücü etkisinin dışında mideyi rahatlatan aynı zaman da ağrıları kesen,sindirimi kolaylaştıran bir bitkidir.Yenidoğan bebekler de gaz sorunu olmaktadır .Çoğunlukla emzirme sonrası olan gaz sancısı bebeğinizin aniden çığlık çığlığa ağlamasına sebebiyet verebilir.Bebeğiniz ağlarken dizlerini kasılarak karnına doğru çekiyorsa gazı var demektir.Anason bebeğinizde ki bu gaz sancıları birbebir kesicektir.Bebeklerde anason kullanımı hakkında bilgilerimizi yazımızın devamın da bulabilirsiniz öncesi Bebeklerde gaz sancısının nedenleri , Bebeğimin gazının olmaması için ne yapmalıyım adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.


Bebekler de gaz sancısı kaçınılmaz bir durum.Sürekli yatar pozisyonda olan hareket edemeyen bebekler de hazımsızlık ve gaz sancısı olabilir.Bebeklerde gaz sanıcısının olmaması için her emzirme sonrası belini sıvazlamalı,karnına masaj yapılmalıdır.Bu hareketler bebeğinizin gazını rahat çıkarmasına sebep olucaktır.Bebeğinizin bunlara rağmen gaz sancısı oluyorsa anason vererek onu rahatlatabilirsiniz.Anason hem sindirimine ham gaz sancısına iyi gelicektir.Tabi gaz sancısı olan bebeğinizi ilk etapta doktora göstermeyi ihmal etmeyin.Bebeğe anasonu şu şekilde verin.1 çay bardağı suyu kaynatın,kaynayan suyu kapatın. İçine 1 tatlı kaşığı anason atıp demlenmesini bekleyin.Soğuyan anasonu bebeğinize içirin.Anason sonrası bebeğinizin mışıl mışıl uyuduğunu görüceksiniz.Ayrıca anason sizin sütünüzü artıracaktır.Anasonu siz de tüketebilirsiniz.Anason sadece bebeklerde değil herkese iyi gelen ,sindirim düzenleyici ,ağrı kesici ,gaz söktürücü bir bitkidir.Anasonun faydaları ve kaç aylık bebeğe anason verilir ,anasonun zararları uzmanın dan derlediğimiz bilgiler yazımızın devamın da .bebeklere anason verilirmi.jpgBebeklerde yedikleri yiyeceklerden ya da bağırsak hareketlerinden kaynaklı midelerinde sık sık gaz birikimi oluşabilmektedir. Bu gazın çıkartılması ya da söktürülmesi için anason bitkisel çayına ihtiyaç duyulmaktadır. Bebeğin sürekli gazı oluyorsa öncelikli olarak dengeli ve sağlıklı beslenmesine dikkat edilmelidir. Gazlar çoğu zaman tüketilen besinlerden kaynaklanmaktadır.

Bebeklerde Anason Kullanımı Faydaları


Anason gaz söktürücü etkisinin dışında mideyi yatıştırma, öksürüğü engelleme ve uykusuzluk sorunlarına karşı da kullanılabilmektedir. Bebeklerde bu gibi probleme çok fazla alternatif tedavi yöntemi uygulanamadığından anason çayına başvurulur. Anason daha çok bitkisel çay halinde tüketilir.Bebekte sürekli hıçkırık meydana geliyorsa, hıçkırığı bastırabilmek için anason çayına başvurulabilir.

Gaz birikimine karşı gaz söktürücü bir etkisi vardır. Bebeğin midesini yatıştırarak gaz oluşumunu engeller.
Mideyi rahatlatır ve sindirimi kolaylaştırır.

Bebeklerde ve çocuklarda uykusuzluk problemi çok sık görülen bir durumdur. Bu durumda anason kullanılabilir.

Anasonun bir çok faydası olsa da genelde gaz sıkışması rahatsızlığında kullanılır. Çocuklarda ve bebeklerde gaz sıkışması rahatsızlığı çok fazla olduğundan, anason kullanımı tercih edilir.

Bebeklerde Anason Kullanımı Nasıldır?


Bir çay kaşığı anason tohumu bir bardak kaynamış suyun içine ilave edilir. 10-15 dk çay demlendikten sonra çayın bir süre soğumaya bırakılır. Bebeğe 1-2 kaşık şeklinde içirilir. Anason çayı bebeğin gazını söker, midesini rahatlatır ve rahat rahat uyumasını sağlar.

Bilinen herhangi bir yan etkisi olmasa da doktorlara danışarak bu çayın tüketilmesi daha faydalı olacaktır.


ANASONUN FAYDALARI ;


* Anason kökünün kaynatılması neticesinde boğaz iltihaplarına karşı kullanabileceğiniz bir gargara elde edebilirsiniz.
Soğuk algınlıklarında, bronşit ve gırtlak iltihaplanmalarında kullanabilirsiniz.
* İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir.
* Mide ve bağırsak gazlarını söktürür.
* İdrarı artırır.
* Kusmaları ve ishali keser.
* Regl kanamalarının düzenli olmasını sağlar.
* Hamilelik döneminde kullanılmaz.
* Anne sütünü artırır.
* Sinirleri yatıştırır.
* Migren ağrılarını keser.
* Beyin yorgunluğunu giderir.
* Uyku verir.
* Kalbi kuvvetlendirir.
* Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar.
* Cinsel arzuları uyarır.
* Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir.
* Öksürüğü keser.
* Yaşlılarda meme sarkmasını önler.

ANASONUN ZARARLARI ;

* Fazla kullanıldığı zaman uyuşukluk verir.

Bebek ve Küçük Çocuklar İçin Anason Çayı ;

3-4 aylık Bebeklere ve küçük çocuklara gaz sıkıntıları olduğu zaman ve öksürük için anason çayı içirebilirsiniz.
Çayının hazırlanma aşaması biraz uzun sürebilmektedir.

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

• 2 çay kaşığı kadar kurutulmuş kök gövdeyi 1 bardak soğuk su içerisinde 10 saat kadar bekleterek ıslatın. Ardından bu kök gövdeyi bir barda kaynar su içerisinde demleyin. Elde edilen sıcak çayın içerisine ilk etapta kök gövdenin bekletilmesi ile oluşmuş olan soğuk suyu ilave ediniz. İsteğe bağlı olarak bal ile tatlandırıp veya tatlandırmadan günde 1 veya 1,5 bardak olmak üzere tüketebilirsiniz.
• Gargara olarak kullanmak isterseniz eğer kök gövdeyi bir bardak kaynar su içerisinde bekleterek kullanabilirsiniz.
 
Üst