1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeğe inet sütü verilirmi?

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Pediatri dernekleri bebeğin ilk 1 yılı için en temek besin kaynağı olarak anne sütünü önermektedir. İlk bir yıla kadar bebeğe inek sütü veya soya sütü verilmesi önerilmemektedir. Bebekte alerjik etkiler oluşturmaktadır. 1. yıldan sonra bebeğe inek sütü verilebilir. 1 yılın sonrasında bebeği inek sütü ile tanıştırmayı ertelemenin bir faydası bulunmamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ilk 1 yıl sonunda da 2 yaşına kadar anne sütünün bebeğe verilmesini tavsiye etmektedir. Fakat inek sütü de 1. yıldan sonra bebeğe güvenle ve sağlıkla verilebilir.

  Formül besinler
  Formül besin üreten firmalar bu formüllerde bulunan içeriklerin inek ve soya sütüne göre daha faydalı olduklarını iddia etmektedirler. Fakat bilim adamları formül besinlerin faydalı olmasına rağmen inek sütünden daha faydalı olduğuna dair önemli delillerin bulanmadığını belirtmektedirler.
  İnek sütü insan yavruları için uygun değildir. Anne sütüne ve mamaya kıyasla çok fazla tuz ve protein içerir. Bu da bebeğin minik böbrekleri için zararlıdır. Ayrıca demir de içermez.
  < Konu Resmi..>
  Sadece inek sütüyle beslenen bebekler ve demir ilave edilmemiş mamalarla beslenenler demir katkısına ihtiyaç duyarlar. (Vitamin-mineral damlaları veya şurupları şeklinde). İnek sütü başka açılardan da anne sütünden farklılık gösterir. Bazen inek sütü bebeklerin bir kısmında bağırsak kanamasına yol açabilir. Dışkıya çıkan kan gözle görülmez ancak kanama bebekte kansızlığa neden olabilir. Katkılı besinlere başladığınızda bebeğinizin doktoruna inek sütü ilave edip edemeyeceğinizi danışın. Bebeğiniz bir yaşına gelene kadar kendi sütünüzü sağarak vermek ya da hazır mamaları kullanmak daha uygun olabilir.

  Bebeğe bir yaşına kadar inek sütü verilmesi doğru değil. İnek sütü, inekler için iyidir. Bir ineğin ihtiyaçları ile bir bebeğinki tabii ki aynı değil. Örneğin anne sütünde inek sütüne oranla; daha az kalsiyum, daha az fosfor ve daha fazla demir var. Bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlayan vitaminler ve birçok madde de sadece anne sütünde var. Eğer bebek anne sütü emmeyi bir yaşından önce bırakırsa, ona mama vermek daha doğru.


  Çünkü tam olarak anne sütü olmasalar da mamalar, anne sütüne benzer formüller üretilerek hazırlanılıyor!". Altı aydan sonra ek gıdaya başlanması doğru. Ama bebek sütten ihtiyacının yüzde 80'ini alıyorsa, ek gıdadan ancak 20'sini sağlayabiliyor. Bu oran bebek büyüdükçe eşitleniyor. Bebek ancak bir yaşına geldiğinde yediği havucun ya da elmanın gerçek faydasını görebiliyor. Düşünsenize; bebeğe ek gıda olarak verdiğiniz havuç ya da elma sizin kilo vermek için diyetinizde olan şeyler. Sütse bolca protein içeriyor... Birçok kişinin bebeğine ek gıda vermesinin nedeni aslında beslenmesini sağlamak... Ama verilen ek gıdalar bebeğin lezzeti keşfetmesini sağlayan oyuncaklar, ihtiyacı olanları sağlayansa sadece anne sütü.


   
Bebeğe inet sütü verilirmi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 8 aylık bebeğe sarımsak verilirmi

  8 aylık bebeğe sarımsak verilirmi

  merhaba kıslar benim 8 aylık oğluşum var ve ek gıdaya başladık ama oğlum yemek yemede zorluk gösteriyo bana ağzını kiltliyo ve açmıyo bugün sarımsaklı yoğurtlu bakla yedirdim ve bayıldı ona sarımsaklı acaba bi zarar edermiki doğal antibiyotik derler ama bebeklerde sorun olurmu die sizlere danışmak istedim yoksa veriyim mi sizce
 2. Bebeklerde süt dişleri

  Bebeklerde süt dişleri

  Kızlar bebeklerdeki süt dişleri tam olarak ne zaman kaç aylıkken çıkıyor nelere dikkat etmem gerekiyor benim bebeğimin bi dişi öbüründen geç çıktı ve sanki eyri gibi hatta sankisi yok eğri :) Biraz şeker bir görüntü vermeye başladı bu eğri diş ama bunun bir sakıncası varmı kızlar tşk.
 3. bebeğe anason verilirmi?

  bebeğe anason verilirmi?

  hanımlar bana yardımcı olurmusunuz?Bu sabah yeğenim dünyaya geldi ablamın henüz sütü gelmedi .Bebeğe anason vermemizi önerdiler,sizce zararı olurmu teşekkürler
 4. 1 yaşından önce bebeğe bal ve çikolata verilirmi?

  1 yaşından önce bebeğe bal ve çikolata verilirmi?

  bebeklere bal verilirmi,bebeklere bal yedirmek zararlımıdır,bebeklere çikolata verilirmi,bebeklere çikolata vermek zararlımıdır,1 yaşındaki bebeğin beslenmesi hakkında bilgiler Anne sütü; bir bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan besin maddelerini içermesi nedeniyle mükemmel bir besin kaynağı. Anne sütünün bebeğe sağladığı yararlar sayılamayacak kadar çok. Bu nedenden dolayı...
 5. Bebeğe mamadan sonra su verilirmi?

  Bebeğe mamadan sonra su verilirmi?

  Anne sütü alan bebeklere ilk altı ay boyunca anne sütü dışında hiçbir şey önerilmez. Anne sütü ve yetmediği yerde mama ile ya da yalnız mama ile beslenen bebeklere de ilk altı ay su önerilmez. Çünkü mama su ile hazırlandığından su ihtiyacını giderir. Bebeklere su verilmemesinin başlıca iki önemli nedeni vardır. Bunlar kaynatılsa dahi suyun ishal yapma ihtimali ve bebeğin su içerek daha az...

Sayfayı Paylaş