Bebeğe inet sütü verilirmi?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Bebeğe inet sütü verilirmi?
Pediatri dernekleri bebeğin ilk 1 yılı için en temek besin kaynağı olarak anne sütünü önermektedir. İlk bir yıla kadar bebeğe inek sütü veya soya sütü verilmesi önerilmemektedir. Bebekte alerjik etkiler oluşturmaktadır. 1. yıldan sonra bebeğe inek sütü verilebilir.
1 yılın sonrasında bebeği inek sütü ile tanıştırmayı ertelemenin bir faydası bulunmamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ilk 1 yıl sonunda da 2 yaşına kadar anne sütünün bebeğe verilmesini tavsiye etmektedir. Fakat inek sütü de 1. yıldan sonra bebeğe güvenle ve sağlıkla verilebilir.

Formül besinler
Formül besin üreten firmalar bu formüllerde bulunan içeriklerin inek ve soya sütüne göre daha faydalı olduklarını iddia etmektedirler. Fakat bilim adamları formül besinlerin faydalı olmasına rağmen inek sütünden daha faydalı olduğuna dair önemli delillerin bulanmadığını belirtmektedirler.
İnek sütü insan yavruları için uygun değildir. Anne sütüne ve mamaya kıyasla çok fazla tuz ve protein içerir. Bu da bebeğin minik böbrekleri için zararlıdır. Ayrıca demir de içermez.5.jpg

Sadece inek sütüyle beslenen bebekler ve demir ilave edilmemiş mamalarla beslenenler demir katkısına ihtiyaç duyarlar. (Vitamin-mineral damlaları veya şurupları şeklinde). İnek sütü başka açılardan da anne sütünden farklılık gösterir. Bazen inek sütü bebeklerin bir kısmında bağırsak kanamasına yol açabilir. Dışkıya çıkan kan gözle görülmez ancak kanama bebekte kansızlığa neden olabilir. Katkılı besinlere başladığınızda bebeğinizin doktoruna inek sütü ilave edip edemeyeceğinizi danışın. Bebeğiniz bir yaşına gelene kadar kendi sütünüzü sağarak vermek ya da hazır mamaları kullanmak daha uygun olabilir.

Bebeğe bir yaşına kadar inek sütü verilmesi doğru değil. İnek sütü, inekler için iyidir. Bir ineğin ihtiyaçları ile bir bebeğinki tabii ki aynı değil. Örneğin anne sütünde inek sütüne oranla; daha az kalsiyum, daha az fosfor ve daha fazla demir var. Bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlayan vitaminler ve birçok madde de sadece anne sütünde var. Eğer bebek anne sütü emmeyi bir yaşından önce bırakırsa, ona mama vermek daha doğru.


Çünkü tam olarak anne sütü olmasalar da mamalar, anne sütüne benzer formüller üretilerek hazırlanılıyor!". Altı aydan sonra ek gıdaya başlanması doğru. Ama bebek sütten ihtiyacının yüzde 80'ini alıyorsa, ek gıdadan ancak 20'sini sağlayabiliyor. Bu oran bebek büyüdükçe eşitleniyor. Bebek ancak bir yaşına geldiğinde yediği havucun ya da elmanın gerçek faydasını görebiliyor. Düşünsenize; bebeğe ek gıda olarak verdiğiniz havuç ya da elma sizin kilo vermek için diyetinizde olan şeyler. Sütse bolca protein içeriyor... Birçok kişinin bebeğine ek gıda vermesinin nedeni aslında beslenmesini sağlamak... Ama verilen ek gıdalar bebeğin lezzeti keşfetmesini sağlayan oyuncaklar, ihtiyacı olanları sağlayansa sadece anne sütü.
 

Benzer İçerikler

Üst